Brusel/Bratislava 5. júna 2023 (HSP/Facebook/Foto:FOTO TASR-Jakub Kotian)
Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej týkajúcej sa obáv, že Slovensko by mohlo po voľbách nasledovať Maďarsko a stať sa problémovým dieťaťom EÚ, okomentovala vo svojom najnovšom príspevku na Facebooku Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu
“Ja teda chápem, že za 4 roky v prezidentskom paláci nemohla pani prezidentka získať politické skúsenosti, ktoré by jej pomohli pochopiť, že ako prezidentka SR má svoju krajinu obhajovať a nie ju kritizovať,” napísala Beňová k rozhovoru, ktorý Čaputová poskytla pre americký portál Politico.
“Ale áno, má pravdu, krajina, teda spoločnosť je rozdelená a je tu naozaj kritická situácia,” reagovala členka strany SMER-SD na výrok prezidentky, podľa ktorej je veľa Slovákov jednoducho otrávených po sérií kríz, ktorým spoločnosť musela čeliť.
Zároveň upozornila na vinníkov politickej a spoločenskej krízy na Slovensku: “Spôsobila ju aj pani prezidentka, minimálne tým, že súhlasila po páde vlády v minulom roku, že predčasné voľby budú až v septembri, že poverila E. Hegera – vládnutím – a byť predsedom vlády, ministrom zdravotníctva a financií v jednej osobe a zároveň už viedla rozhovory so súčasným povereným premiérom Odórom o jej vlastnej vláde,” ktorá je údajným riešením súčasného stavu.
Podľa Beňovej :”SMER – SD na všetko upozorňoval a ponúkal riešenia. Boli sme kritickí a dnes, div sa svete, všetky naše obavy potvrdzuje svojimi stanoviskami aj vláda prezidentky. Katastrofálne verejné financie a katastrofálna situácia v čerpaní eurofondov. Plán obnovy v ohrození, zdravotníctvo v kolapse.”
“Pani prezidentka má ale obavy zo zmeny, ktorú by priniesla nová vláda. Ani slovo o vlastnej zodpovednosti a vlastnom zlyhaní, o stave právneho štátu ani nehovoriac,” zdôraznila.
“Vo štvrtok 1. júna, EP schválil Amunition act ktorý dáva členským štátom možnosť, financovať výrobu zbraní aj z kohézneho fondu či Plánu obnovy. Navyše, výrobcovia vojenskej munície nemusia rešpektovať smernicu o pracovnom čase. Dokonca budú vyňatí aj z ďalšej legislatívy. Príjemcom tejto finančnej podpory môžu byť aj iné ako európske podniky, stačí, ak vyrábajú vo fabrike, ktorá je v EÚ umiestnená. O tomto hlasovaní pôvodne nevedel expert na zahraničnú politiku PS Valášek. Môže sa opýtať predsedu Šimečku, ktorý hlasoval proti nášmu návrhu, že kohézne fondy ani Plán obnovy nemožno používať na výrobu munície. Takto teda vyzerá politika expodpredsedníčky PS a súčasnej prezidentky Čaputovej a experta na zahraničnú politiku Valáška. Takto hlboko klesli,” upozornila na záver.
Čaputovej obavy
Ak vládu po voľbách povedú populistické strany, tak postoj Slovenska sa “možno bude viac podobať na typ zahraničnej politiky maďarského premiéra Viktor Orbána”, povedala prezidentka v rozhovore pre Politico, zverejnenom 3. júna.
Čaputová uviedla, že sa obáva šírenia dezinformácií na Slovensku a že nadchádzajúce jesenné parlamentné voľby by mohli naštrbiť podporu, ktorú Slovensko preukazuje Ukrajine.
Čaputová verí, že pri šírení dezinformácií zohrali úlohu aj niektorí slovenskí politici. “Niektorí politickí lídri vrátane členov parlamentu rozširujú tento typ informácií priamo v parlamente, cez médiá,” vyhlásila.
Prečítajte si tiež: