Bratislava 4. decembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Pavel Neubauer)
Aktualizované 4. decembra 2024 15:33
Prezident SR Peter Pellegrini odcestoval na jednodňovú návštevu Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov, ktorí tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO
“Súčasťou jednodňovej pracovnej návštevy Lotyšskej republiky bude aj stretnutie prezidenta SR s lotyšskou hlavou štátu Edgarsom Rinkevičsom. Diskutovať by mali o vzájomných slovensko-lotyšských vzťahoch, ktorých dôležitým momentom bolo práve vyslanie slovenského vojenského kontingentu do Lotyšska v roku 2017,” informoval TASR odbor komunikácie Kancelárie prezidenta SR.
Prezidentova návšteva vojakov bude mať podľa kancelárie aj rozmer rozlúčky s momentálne pôsobiacimi delostrelcami, ktorých by mali od nového roka vystriedať vojenskí chemici.
Pellegrini sa v Rige stretol s lotyšským prezidentom, rokovali aj o Ukrajine
Prezident SR Peter Pellegrini a lotyšský prezident Edgars Rinkevičs na stredajšom stretnutí v Rige rokovali o obrane, vojne na Ukrajine aj o energetike. Pellegrini je podľa vlastných slov rád, že obe krajiny spolupracujú na rôznych úrovniach. Rinkevičs zas zdôraznil potrebu podpory Ukrajiny. Prezidenti o tom informovali na tlačovej konferencii na Rižskom hrade, informuje osobitný spravodajca TASR
O “plodnej spolupráci” Lotyšska a SR hovoril aj Rinkevičs. Okrem toho spomenul, že generálny tajomník NATO v minulosti ocenil pripravenosť vojenských jednotiek v Lotyšsku. Rinkevičs zdôraznil, že podpora Ukrajiny je potrebná nielen pri vojenských otázkach, ale aj pri jej politických rozhodnutiach. Podľa neho Rusko nemá záujem o mierové rokovania.
Slovenská hlava štátu zdôraznila, že názory SR sa od tých lotyšských v otázke vojny na Ukrajine líšia najmä v postoji k diplomatickému riešeniu. Konflikt sa podľa neho vojensky ukončiť nedá. Ukrajina by mala podľa jeho slov dostať podporu najmä v tom, aby mala výhodu pri mierových rokovaniach, má však mať relevantnú vojenskú silu. Pellegrini zároveň lotyšskú hlavu štátu informoval, že SR po darovaní vojenskej techniky Ukrajine stále nedisponuje systémom protivzdušnej obrany ani kompletným vojenským letectvom.
Prezidenti rokovali aj o energetike. Slovensko má podľa Pellegriniho výrazné odborné kapacity pri výrobe elektrickej energie z jadrových zdrojov. Lotyšsko sa podľa neho začína zaujímať o menšie modulárne reaktory a Slovensko by mu mohlo svoje skúsenosti ponúknuť.
“Som rád, že naša spolupráca okrem tej technickej, odbornej, diplomatickej, vojenskej, samozrejme prebieha aj na úrovni kultúrnej a inej, čo si nesmierne vážim. Ďakujem veľmi pekne, že aj tento piatok (6. 12.) sa uskutoční koncert Štátnej filharmónie Košice priamo tu v Rige,” ocenil slovenský prezident.
Pellegrini je v stredu na jednodňovej návšteve Lotyšska. Na programe má ešte stretnutie so slovenskými vojakmi v misii NATO na vojenskej základni v Adaži. Pôjde o tradičné predvianočné stretnutie.
Prezident sa na predvianočnej návšteve Lotyšska stretol so slovenskými vojakmi
Prezident SR Peter Pellegrini sa v stredu na medzinárodnej vojenskej základni v lotyšskom Ádaži stretol so slovenskými vojakmi na misii NATO. Na tradičnej predvianočnej návšteve im odovzdal dary. V Ádaži je umiestnených vyše 100 slovenských vojakov.
“Musím povedať, že dnes, počas celého dňa, som mal veľmi dobrý pocit a bol som veľmi hrdý, pretože som počul iba samé chvály na vás a na vašu prácu, tak zo strany pána lotyšského prezidenta, ako aj zo strany velenia,” uviedol Pellegrini.
Na návšteve sa zúčastnil aj minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD). Ocenil, že na misii sa spolu s vojakmi nachádza aj slovenská delostrelecká technika – húfnice Zuzana 2. Podľa delegácie toto vybavenie spojenci na základni oceňujú.
Prezident dodal, že vďaka nasadeniu húfnic na zahraničnej misii bude môcť ich slovenský výrobca odstrániť prípadné technické nedostatky.
Delostrelcov v Ádaži v januári vystriedajú vojenskí chemici, ktorí podľa Kaliňáka podobne ako delostrelectvo patria k najlepšie vycvičeným zložkám slovenskej armády. Na medzinárodnú základňu si privezú aj diaľkový detektor Falcon. Ako uviedol Kaliňák, Falcon je schopný odhaliť rôzne druhy kontaminácie na vzdialenosť päť kilometrov.