Bratislava 12. februára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Právna norma spresňuje niektoré pojmy, zavádza tiež oprávnenie na zriadenie alebo založenie múzejného či galerijného zariadenia
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove si napokon ponechá právnu subjektivitu. Prezident SR Ivan Gašparovič totiž podpísal novelu zákona o múzeách a galériách. Poslanci Národnej rady (NR) SR ju 83 hlasmi schválili 31. januára, a to aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý vypustil pôvodný zámer rezortu kultúry včleniť túto hvezdáreň do Národného osvetového centra (NOC) v Bratislave a ušetriť tak peniaze.
Úsporu v rozpočtovej kapitole ministerstva kultúry je podľa Výboru NR SR pre kultúru a médiá aj ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) v súčasnej situácii možné dosiahnuť aj racionalizáciou a zefektívnením hospodárenia hurbanovskej hvezdárne s finančnými prostriedkami čerpanými zo štátneho rozpočtu. Od nového roku hvezdáreň riadi nový riaditeľ, ktorý podľa ministra prišiel s presvedčivým programom revitalizácie jej činnosti.
Novelu zákona o múzeách a galériách vypracoval rezort kultúry na základe požiadaviek z aplikačnej praxe, z podnetov najmä národných múzejných a galerijných inštitúcií a stavovských organizácií z tejto oblasti. Právna norma spresňuje niektoré pojmy, zavádza tiež oprávnenie na zriadenie alebo založenie múzejného či galerijného zariadenia. Takisto znižuje administratívnu záťaž a rozsah povinností v evidencii predmetov kultúrnej hodnoty, ktoré nie sú uchovávané v múzeách alebo v galérii, ako aj administratívnu záťaž v prípade dočasných vývozov zbierkových predmetov.
Múzeám a galériám sa napríklad od mája predlžuje termín, dokedy sú povinné vykonať katalogizáciu zbierkových predmetov. Pokiaľ v súčasnosti to je do jedného roka po ich nadobudnutí, po novom na to budú mať maximálne dva roky.
Na dočasný vývoz zbierkového predmetu z múzea a galérie z oblasti prírodných vied na vedecko-výskumné účely už nebude potrebný súhlas ich zriaďovateľa alebo zakladateľa. Slovensko môže zasa recipročne získať takéto materiály zo zahraničia. “Takáto často operatívna výmena prispieva nielen k získavaniu a rozvíjaniu nových poznatkov, ale aj k rozvoju medziinštitucionálnej spolupráce so zahraničím. Pôvodná právna úprava značne obmedzovala túto spoluprácu z dôvodu väčšej časovej náročnosti spojenej s administráciou dočasného vývozu,” vysvetlilo ministerstvo. Múzeum alebo galéria bude naďalej povinná ešte pred dočasným vývozom týchto predmetov uzavrieť zmluvu o ich výpožičke či o ich nájme.
Poslanci zároveň v januári 135 hlasmi vyslovili súhlas Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydávaných v SR a ČR.
mž