Moskva, 28. mája 2017 (HSP/Foto: Slovenský inštitút v Moskve)
Riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave profesor Václav Macek predstavil v Moskve (24. mája) trojdielny projekt nazvaný „Dejiny európskej fotografie 1900-2000“
Akcia sa uskutočnila v Centre fotografie bratov Lumièrovcov v spolupráci so Slovenským inštitútom v Moskve a ďalšími partnermi v rámci 1. ročníka medzinárodného festivalu o knihe „Photobookfest“, ktorý sa koná od 12. do 28. mája. Hlavný organizátor z Centra fotografie bratov Lumièrovcov mal eminentný záujem, aby sa práve na ich festivale odprezentovala táto výnimočná encyklopédia, ktorú vydali Slováci.
Profesor Macek pripomenul, že nad týmto kolektívnym dielom odborníkov z 36 krajín pracoval 10 rokov, pričom vlani v novembri vyšli záverečné časti. Celkovo šesť kníh, viac ako 2.400 strán textu a takmer 2.000 fotografií ponúka dosiaľ najkomplexnejší pohľad na vývoj a premeny fotografie nielen v dosiaľ najviac propagovaných západných fotografických veľmociach, ale aj v malých európskych štátoch. „Chceli sme odstrániť biele miesta, chceli sme zmapovať chýbajúce fotografické kultúry,“ povedal na prezentácii V. Macek.
Autorka článkov gréckej časti encyklopédie Nina Kassianu podčiarkla, že ide o vynikajúce dielo, majúce pre všetkých milovníkov fotografie doslova „revolučný význam“. Projekt vysoko ocenila aj Gigliola Foschi – historička umeleckej fotografie z Talianska a slová uznania a vďaky vyslovil tiež kurátor v oblasti fotografie, vedecký redaktor ruskej časti vydania Jevgenij Berezner. Zároveň poukázal na skutočnosť, že „Dejiny európskej fotografie 1900-2000“ – toto výnimočné dielo malo svoju prezentáciu v Moskve práve na prvom ročníku „Photobookfestu“, čo označil za „historickú udalosť“, za začiatok nového fenoménu.