ChatGPT

NAŽIVO

Volodymyr Zelenskyj zavítal do mesta Buča v Kyjevskej oblasti. Počas návštevy v Buči Zelenskyj vyzval európskych spojencov, aby sa zjednotili.

Včera 20:10

Moldavské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby. Rusko v reakcii na to oznámilo, že dá „primeranú odpoveď“.

Včera 19:20

Elon Musk podporil Marine Le Penovú, ktorej súd zakázal kandidovať v prezidentských voľbách vo Francúzsku.

„Keď radikálna ľavica nemôže zvíťaziť v demokratickom hlasovaní, zneužíva justičný systém na väznenie svojich oponentov. Je to ich štandardná taktika na celom svete,“ napísal v X.

Včera 18:33

Na fasáde Baziliky Panny Márie Ružencovej v meste Lurdy začali zakrývať mozaiky Marka Rupnika, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania žien vrátane mníšok.

Včera 18:26

17 elektromobilov zhorelo v predajni americkej spoločnosti Tesla na predmestí Ríma. Príčinu rozsiahleho požiaru vyšetruje talianska polícia, pričom preveruje možné podpaľačstvo.

Včera 18:25

Denisa Saková v pondelok prijme veľvyslanca USA na Slovensku Gautama Ranu. Hlavným cieľom diplomatickej návštevy bude rokovanie o zavedení ciel na dovoz automobilov do USA.

Včera 17:47

Olaf Scholz uviedol, že z protekcionizmu v medzinárodnom obchode nemá nikto prospech a Nemecko bude spoločne s partnermi pracovať na tom, aby táto chybná cesta nezničila možnosti rastu celého sveta.

Včera 17:45

Portál Türkiye Today informuje, že organizácia ruských vojnových veteránov predložila ruskému ministerstvu kultúry oficiálnu petíciu za zákaz tureckých telenoviel, pretože údajne ohýbajú realitu, vytvárajú nerealistické ideály a podrývajú tradičné hodnoty krajiny.

Včera 17:44

Zbigniew Ziobro nebude musieť ísť na 30 dní do väzby v dôsledku toho, že odmieta vypovedať pred parlamentnou komisiou vyšetrujúcou používanie softvéru Pegasus. Príslušnú žiadosť komisie zamietol okresný súd vo Varšave, tá sa voči verdiktu odvolá.

Včera 17:43

Troch amerických vojakov pôsobiacich v Litve, ktorí boli od minulého týždňa nezvestní, našli mŕtvych. Pátranie po štvrtom nezvestnom pokračuje.

Včera 17:40
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE











Preteky v oblasti umelej inteligencie. A víťazom je…

Umelá inteligencia, automatizácia a robotika narúšajú rutinu prakticky každého odvetvia. V posledných rokoch sa svet oboznámil s pozoruhodným pokrokom v technológii umelej inteligencie, ako napríklad chatbot ChatGPT AI spoločnosti OpenAI, softvér Copilot AI na generovanie kódu spoločnosti GitHub a model Gemini AI spoločnosti Google. Či už ide o strojové učenie, veľké jazykové modely, inteligentné aplikácie a spotrebiče, digitálnych asistentov, softvér pre syntetické médiá alebo autonómne vozidlá, spoločnosti, ktoré neinvestujú do produktov a služieb UI, riskujú, že zastarajú

ChatGPT
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚

V roku 2017 ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru so študentmi o nebezpečenstve, ktoré predstavuje monopolizácia vývoja v oblasti umelej inteligencie, vyhlásil: „Ktokoľvek sa stane lídrom v tejto oblasti, bude vládnuť svetu.“ V súčasnom geopolitickom kontexte sa umelá inteligencia naozaj stala jednou z kľúčových oblastí v rámci veľmocenskej súťaže.

 

Má Európa ešte šancu?

Podľa portálu POLITICO sa Európa púšťa do „neuveriteľne nákladných“ pretekov v superpočítačoch s umelou inteligenciou. EÚ plánuje financovať superpočítače optimalizované pre umelú inteligenciu (UI) v celej Únii, aby pomohla začínajúcim firmám konkurovať americkým konkurentom. Vyčlenila stovky miliónov eur v snahe dobehnúť svet v globálnych pretekoch v oblasti umelej inteligencie.

Kritici sa však pýtajú, či EÚ vie, do čoho sa púšťa. Európska komisia prisľúbila 750 miliónov eur pre sedem miest v Európe na zriadenie a údržbu superpočítačov optimalizovaných pre umelú inteligenciu, ktoré budú prístupné startupom na trénovanie ich modelov umelej inteligencie. Táto suma predstavuje polovicu z celkovej investície vo výške 1,5 miliardy eur; zvyšok majú na starosti členské štáty EÚ. Je to prvý krok k cieľu EÚ stať sa „kontinentom umelej inteligencie“ – termín, ktorý vymyslela nová šéfka EÚ pre technológie, Fínka Henna Virkkunenová.

Pomocou týchto superpočítačov chce EÚ dať európskym konkurentom spoločnosti ako OpenAI, ktorá prevádzkuje ChatGPT, šancu vyvíjať vlastné chatboty. Spoločnosť OpenAI je súkromná americká spoločnosť založená v roku 2015 Samom Altmanom, Elonom Muskom a ďalšími s cieľom vyvinúť bezpečnú a prospešnú umelú inteligenciu. Má neziskovú a ziskovú dcérsku spoločnosť a Microsoft vlastní približne 49 % jej kapitálu.

Trénovanie modelov umelej inteligencie si vyžaduje obrovský výpočtový výkon. EÚ chce vybudovať takúto kapacitu, aby sa vyhla novej závislosti od veľkých technologických firiem zo Spojených štátov – a aby neprehrala v poradí ďalšie technologické preteky.

Začiatkom tohto roka uzavrela francúzska nádejná spoločnosť v oblasti umelej inteligencie Mistral dohodu so spoločnosťou Microsoft o prístupe k superpočítačovej kapacite tejto americkej technologickej spoločnosti. Niektorí to považujú za znamenie, že Európa už v pretekoch v oblasti umelej inteligencie značne zaostáva. Európska komisia to chce napraviť týmto ambicióznym plánom.

Už v rámci súčasného rozpočtu, ktorý platí do roku 2027, by mohla EÚ vynaložiť až 800 miliónov eur. Virkkunenová uviedla, že počas prvých 100 dní svojho funkčného obdobia chce spustiť päť takzvaných tovární na umelú inteligenciu.

EÚ našťastie nemusí začínať od nuly. Tri z vybraných oblastí pre podporu rozvoja UI sa nachádzajú na miestach, kde už sídlia niektoré z existujúcich výkonných európskych superpočítačov: MareNostrum v španielskej Barcelone, LUMI vo fínskom Kajaani a Leonardo v talianskej Bologni. Odborníci však upozorňujú, že kľúčové bude udržiavať infraštruktúru v aktuálnom stave aj po spustení, čo sa môže stať nákladným. Rozpočet do roku 2027 je pritom už takmer celý pridelený.

Budovanie infraštruktúry umelej inteligencie je podľa expertov neuveriteľne nákladné a najmä za posledných pár rokov došlo k „nákladovej explózii“ pri budovaní cloudových a superpočítačových kapacít UI. Navyše tieto investície nemajú dlhú životnosť. Keď sa postaví nová infraštruktúra o osem mesiacov sa objavia modely a čipy novej generácie a investícia je morálne zastaralá. V priebehu rokov sa superpočítače posúvajú od pohonu výlučne „tradičnejšími“ CPU (centrálnymi procesorovými jednotkami) k pohonu GPU, grafickými procesormi, ktoré umožňujú optimalizáciu UI.

Keďže EÚ chce, aby boli nové superpočítače UI prístupné pre začínajúce podniky jestvujúce vybrané projekty určite čaká ďalšia modernizácia. Potreby startupu sú úplne iné ako potreby vedcov. Startupy nepotrebujú len výpočtovú kapacitu, ale aj úložisko dát, ktoré bude musieť byť pridané k superpočítačom. Európske startupy UI budú musieť časom generovať príjmy, aby vrátili počiatočnú investíciu Komisie.

Ťažko povedať, či sa im to podarí, najmä preto, že už teraz je to pre popredné, etablované spoločnosti v oblasti umelej inteligencie výzva a zrejme budú musieť spolupracovať s veľkými americkými technologickými spoločnosťami (Big Tech) ako Microsoft, Google, Meta … pretože tieto majú globálne obchodné modely, ktoré môžu generovať príjmy, ktoré potrebujete na splatenie týchto investičných nákladov. V Európe takéto spoločnosti nie sú. Zostáva len dúfať, že tento ambiciózna plán EÚ nedopadne ako Lisabonská stratégia vypracovaná v roku 2000 pre hospodárstvo Európskej únie s cieľom vytvoriť z EÚ do roku 2010 „najkonkurencieschopnejšiu a najdynamickejšiu znalostnú ekonomiku na svete, ktorá bude schopná udržateľného hospodárskeho rastu s väčším počtom a kvalitou pracovných miest a väčšou sociálnou súdržnosťou. Do roku 2010 však väčšina jej cieľov nebola dosiahnutá a nahradila ju stratégia Európa 2020. Otázne tiež zostáva, kde EÚ na takýto ambiciózny projekt zoberie zdroje pri súčasnej deindustrializácii a recesii spôsobenej sankčnou politikou, zvyšovaním vojenských výdavkov a dopadmi „zelenej politiky“ na sektor energetiky.

 

Americké Big Tech spoločnosti zatiaľ nemajú vyzývateľa

Tento ďalší ambiciózny plán EÚ zatienila správa od spoločnosti Google, ktorá predstavila  najmodernejší kvantový čip Willow (Vŕba), ktorý má špičkový výkon v mnohých ukazovateľoch, čo umožňuje dosiahnuť dva významné úspechy.

Prvým je, že Willow dokáže exponenciálne znižovať počet chýb, keď sa zväčšuje počet qubitov a  druhým je, že Willow vykonal za menej ako päť minút štandardný referenčný výpočet, ktorý by jednému z najrýchlejších superpočítačov súčasnosti trval 10 septiliónov (t. j. 1025) rokov. Toto ohromujúce číslo presahuje známe časové rámce vo fyzike a výrazne presahuje vek vesmíru. Dodáva to vierohodnosť predstave, že kvantové výpočty prebiehajú v mnohých paralelných vesmíroch, čo je v súlade s myšlienkou, že žijeme v multiverze.

„Čip Willow je významným krokom na ceste, ktorá sa začala pred viac ako 10 rokmi. Keď som v roku 2012 založil spoločnosť Google Quantum UI, mojou víziou bolo vybudovať užitočný, rozsiahly kvantový počítač, ktorý by dokázal využiť kvantovú mechaniku teda „operačný systém“ prírody v rozsahu, v akom ju poznáme dnes, v prospech spoločnosti prostredníctvom pokroku vo vedeckých objavoch, vývoja užitočných aplikácií a riešenia niektorých najväčších spoločenských výziev. V rámci výskumu spoločnosti Google náš tím načrtol dlhodobý plán a Willow nás výrazne posúva na tejto ceste smerom ku komerčne relevantným aplikáciám, uviedol Hartmut Neven, zakladateľ a vedúci pracovník, Google Quantum AI.

Z UI môže profitovať nespočetné množstvo spoločností, ale len hŕstka z nich má UI a automatizáciu ako ústrednú súčasť svojho podnikania. Z 10 najlepších spoločností UI podľa Argus je väčšina amerických: OpenAI, Microsoft, Apple, IBM, Meta, Google Cloud, Nvidia atď.

Úspechy amerických Big Tech spoločností jednoznačne hovoria o tom, že tieto zatiaľ nemajú vyzývateľa. Jeden, ktorý však zrejme dokáže sústrediť obrovské prostriedky a vedecké, výpočtové a dátové kapacity aby im mohol konkurovať, im však začína v mnohých oblastiach šliapať na päty…

 

Čínsky drak vstáva z popola

Zatiaľ čo opatrenia USA v oblasti UI spolu s opatreniami Európskej únie – najmä zákon EÚ o UI, prvý komplexný zákon o UI na svete, sú predmetom každodenného mediálneho spravodajstva, čínske prístupy v oblasti UI nie sú dostatočne medializované.

cina
Ilustračné foto / Foto: UI

Pritom Čína má veľkú motiváciu stať sa lídrom v novej ére umelej inteligencie a čokoľvek Čína urobí, môže ovplyvniť zvyšok sveta. Čína vníma UI ako strategickú technológiu na zvýšenie svojho postavenia medzi najinovatívnejšími konkurencieschopnými krajinami sveta a okrem toho si uvedomuje, že UI má dôsledky pre národnú bezpečnosť.

Čínska ľudová republika (ČĽR) v „Pláne rozvoja umelej inteligencie novej generácie“ z roku 2017 konštatovala rastúcu zložitosť, ktorej Čína čelí v oblasti národnej bezpečnosti a medzinárodnej hospodárskej súťaže v rýchlo sa rozvíjajúcom svete, a stanovila, že Čína „musí pri pohľade na svet posunúť rozvoj UI na národnú strategickú úroveň so systémovým usporiadaním, prevziať iniciatívu v plánovaní, pevne sa chopiť strategickej iniciatívy v novej etape medzinárodnej hospodárskej súťaže v oblasti rozvoja UI“ s cieľom vytvoriť novú konkurenčnú výhodu a účinne chrániť národnú bezpečnosť. Čína si zjavne uvedomuje transformačný vplyv systémov umelej inteligencie na celú spoločnosť a hospodárstvo a snaží sa zaujať strategickú pozíciu. ČĽR sa snaží stať „globálnou vedecko-technickou veľmocou“ tým, že má centrálne plánovaný prístup k UI zameraný na vytváranie konkurenčných výhod v novom priestore a zároveň využíva UI na ochranu svojich národných bezpečnostných záujmov.

V dôsledku dlhoročnej nepretržitej akumulácie úsilia dosiahla Čína významný pokrok v oblasti UI, pričom počtom publikovaných medzinárodných vedeckých a technologických prác a počtom patentovaných vynálezov sa zaradila na druhé miesto na svete a zároveň dosiahla významné prelomové výsledky v určitých oblastiach kľúčových technológií ako sú rozpoznávanie hlasu, vizuálne rozpoznávanie, priemyselné a servisné roboty, inteligentné monitorovanie a biometrická identifikácia.  Čína si pritom jasne uvedomuje svoje zaostávanie v niektorých oblastiach, a priznáva, že stále existuje rozdiel medzi „celkovou úrovňou rozvoja umelej inteligencie“ v Číne v porovnaní s inými rozvinutými krajinami, ktoré sa osobitne zaoberajú dosahovaním významných originálnych výsledkov v oblastiach, ako sú základná teória, základné algoritmy, kľúčové zariadenia, špičkové čipy a ďalšie. Čína sa snaží monitorovaním globálnych trendov vo vývoji umelej inteligencie optimalizovať svoje ľudské aj finančné investície v tejto oblasti a využívať príležitosti, ktoré sa otvárajú.

V politických dokumentoch Číny v oblasti UI sa opakovane objavuje slovo „výhoda prvého hráča“. To poukazuje na zámer ČĽR presadzovať objavovanie a uplatňovanie nových systémov umelej inteligencie. Na realizáciu tohto zámeru vydalo ministerstvo školstva v roku 2018 Akčný plán pre inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v oblasti umelej inteligencie. V Pláne rozvoja UI sa uvádza, že Čína bude „plne využívať existujúce financie, základne a iné podobne uložené zdroje, komplexne plánovať alokáciu medzinárodných a domácich inovačných zdrojov“.

Do roku 2025 chce Čína dosiahnuť zásadný prielom v základných teóriách umelej inteligencie tak, že niektoré technológie a aplikácie dosiahnu špičkovú svetovú úroveň a umelá inteligencia sa stane hlavnou hnacou silou modernizácie čínskeho priemyslu a hospodárskej transformácie.

Čína dúfa, že dosiahnutím prelomového pokroku v oblasti teórie a technologických systémov AI novej generácie prispeje k aplikáciám AI v oblastiach, ako je inteligentná výroba, inteligentná medicína a budovanie národnej obrany, pričom očakáva, že všetky tieto oblasti výrazne rozšíria a posilnia jej hospodárstvo.

A výsledky sa už začínajú dostavovať. Od roku 2020 je Čína na čele svetového rebríčka v počte publikácií o umelej inteligencii a od roku 2022 podala Čína najväčší počet patentov v oblasti umelej inteligencie. K týmto výsledkom prispieva aj expandujúci domáci trh Číny a predpisy podporujúce AI, ktoré sú pomerne voľné z hľadiska ochrany súkromia.

Čína chce do roku 2030 dosiahnuť „vedúcu svetovú úroveň“ v teóriách, technológiách a aplikáciách UI a stať sa tak „hlavným svetovým inovačným centrom UI“.

V trojročnom akčnom a realizačnom pláne „Internet+“ v oblasti umelej inteligencie (ďalej len „plán Internet+“) sa podrobne uvádza plán Číny podporovať spoluprácu s príslušnými krajinami s cieľom posilniť výskum a vývoj a uplatňovanie technológií umelej inteligencie, integrovať domáce a zahraničné inovačné zdroje a zvýšiť inovačné schopnosti a medzinárodnú konkurencieschopnosť odvetvia umelej inteligencie.

Čína dúfa, že rozšíri svoj vplyv na vývoj v oblasti UI na medzinárodnej úrovni prostredníctvom partnerstva s ostatnými členskými krajinami BRICS, ako aj prostredníctvom svojej iniciatívy „Jeden pás, jedna cesta“ – zahraničnopolitickej stratégie na zvýšenie svojho globálneho vplyvu prostredníctvom financovania infraštruktúrnych, obchodných a investičných projektov po celom svete – a zároveň získa zahraničné investície do výskumu a vývoja v oblasti UI.

Talenty sú rozhodujúcim prvkom a zdrojom pre rozvoj UI a Čína si to uvedomuje vo svojom pláne globálneho vplyvu v oblasti UI, kde podrobne opisuje, ako sa Čína snaží riešiť to, čo považuje za strategickú slabinu svojich plánov v oblasti UI. Uprednostňovaním „budovania špičkového tímu talentov“ sa ČĽR snaží vybudovať základňu talentov jednak zlepšením svojho systému vzdelávania v oblasti UI, jednak lovom „špičkových svetových talentov a mladých talentov“.

ČĽR v Pláne uvádza, že sa bude aktívnejšie podieľať na globálnom riadení UI. Čína sa chce zamerať na štúdium hlavných problémov spoločných pre medzinárodné spoločenstvo, ako je odcudzenie robotov a dohľad nad bezpečnosťou, a zlepšiť svoju spoluprácu s ostatnými krajinami pri vypracúvaní zákonov, predpisov a medzinárodných pravidiel v oblasti UI s cieľom „spoločne sa vyrovnať s globálnymi výzvami“.

Možnosť koncentrovať obrovské finančné, ľudské, vedecké, výrobné a výpočtové kapacity dáva čínskemu Plánu  rozvoja UI šance na úspech. Len nedávno sme boli svedkami toho, ako sa Čína úspešne postavila sankciám kolektívneho Západu v oblasti špičkových technológií vrátane výroby čipov a komunikačných technológií, čo svedčí o životaschopnosti tohto plánu.

 

Rusko sa tiež snaží nezostať na chvoste

Rusko by malo byť na čele technologických zmien, ktoré sa vo svete odohrávajú práve teraz, povedal prezident Vladimír Putin na konferencii AI Journey 2024 „Cesta do sveta umelej inteligencie“.

rusko
Ilustračné foto / Foto: UI

Vlastný rozvoj umelej inteligencie je jednou z kľúčových podmienok vedeckej, technologickej a svetonázorovej suverenity krajiny, uviedol ruský prezident. Podľa neho sa rýchlosť zmien len zvyšuje a Rusko musí na túto dynamiku nadviazať ponukou inovatívnych a neštandardných riešení. „Rusko by sa malo stať svetovým lídrom nielen vo vytváraní, ale aj v rozsahu aplikácie, prenikania umelej inteligencie do všetkých sfér nášho života bez výnimky,“ zdôraznil prezident.

„Prečo okrem iného hovorím o svetonázorovej suverenite? Pretože algoritmy, princípy umelej inteligencie sú stanovené, samozrejme, aspoň zatiaľ a väčšinou ľuďmi, orientovanými na určité hodnoty, jazyk, obrazy, kultúru, chápanie histórie, tradície, národné osobitosti a záujmy. Aby sme určili budúcnosť, osud Ruska, musíme si takéto technológie vytvoriť sami,“ uviedol na telegramovom kanáli Kremľa.

Aplikácia umelej inteligencie v niektorých sférach povedie k revolúcii v nich. Jednou z indikatívnych oblastí využívania umelej inteligencie je, samozrejme, boj proti kriminalite, na príklade činnosti a výsledkov polície SAE vrátane Dubaja. A v Moskve boli tiež, dosiahnuté významné výsledky. Počet lúpeží sa znížil 10,5-krát, počet vlámaní 34,5-krát. Prezident zdôraznil, že je to zásluha umelej inteligencie.

Ruský prezident Vladimir Putin sa tiež zúčastnil na slávnostnom otvorení Medzinárodnej aliancie v oblasti umelej inteligencie, ktorá vznikla z iniciatívy ruskej aliancie na ktorom podpísal memorandum o vytvorení Medzinárodnej aliancie v oblasti umelej inteligencie.

„V sále je 15 združení, ktoré súhlasili s podpísaním príslušného memoranda o vytvorení Medzinárodnej aliancie v oblasti umelej inteligencie a 13 predstaviteľov je pripravených hodnes  podpísať …. Dnes sa 15 krajín spája, aby táto práca bola otvorená, transparentná,“ povedal riaditeľ Sberbanky German Gref.

Podľa neho je umelá inteligencia kľúčovou technológiou 21. storočia a ako každá technológia má obrovský potenciál, ale aj riziká. Ruská aliancia pre umelú inteligenciu bola založená pred 5 rokmi. „K dnešnému dňu do nej vstúpilo už viac ako 800 ruských spoločností a všetky podpísali okrem iného etický kódex pri vývoji umelej inteligencie. Dnes sa tu z iniciatívy Ruskej aliancie umelej inteligencie rodí ďalšia úroveň spolupráce – ide o medzinárodnú alianciu. Združuje národné asociácie v oblasti umelej inteligencie z celého sveta,“ vysvetlil Gref.

Rusko bude naďalej spolupracovať v oblasti umelej inteligencie s tými krajinami, ktoré o to budú stáť, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. „Aby sme určili budúcnosť, osud Ruska, musíme takéto technológie v oblasti umelej inteligencie vytvárať sami, samozrejme, v spolupráci s tými, ktorí s nami chcú spolupracovať,“ uviedol počas svojho prejavu .

„Skúsenosti našej krajiny v oblasti praktického využitia umelej inteligencie sú žiadané v rôznych krajinách sveta. V súčasnosti štáty Ázie, Afriky, Latinskej Ameriky, naši partneri zo SNŠ, Eurázijského spoločenstva, Šanghajskej organizácie spolupráce, BRICS a ďalších združení vytvárajú perspektívne odvetvia hospodárstva, zavádzajú inovácie. Rusko nepochybne zdieľa a podporuje ich spoločnú snahu o rozvoj. Domáce ruské spoločnosti majú v úmysle pokračovať vo vytváraní produktov a služieb založených na umelej inteligencii pre seba aj pre celý svet,“ uviedol Putin.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip



Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Miroslav Iliaš

Ivan Štubňa


V kauze Le Penovej padol rozsudok, čaká ju “politická smrť“

Líderka francúzskej strany Národné združenie Marine Le Penová bola uznaná vinnou zo sprenevery finančných prostriedkov Európskej únie a vylúčená z…

31. 03. 2025 | Aktualizované 31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov


Minister vnútra Šutaj Eštok odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odsúdil vyjadrenia fínskeho prezidenta Alexandra Stubba. Ten v rozhovore označil Slovensko a Maďarsko za „trocha…

31. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpov osobný duchovný poradca pastor Burns navštívil Buču, Irpiň a Boroďanku

Osobný duchovný poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pastor Mark Burns pricestoval na návštevu Ukrajiny. Navštívil mestá Buča, Irpiň a Boroďanka…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér telefonoval s Ursulou von der Leyenovou

Slovensko podporuje zámer Európskej komisie pokračovať do posledného okamihu v rokovaniach s USA o clách na dovoz tovaru. V pondelňajšom…

31. 03. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Súdili ju nejako prísnejšie. Tento postup voči Le Penovej asi nedopadne dobre

Odsúdenie Le Penovej vyvolalo všade po svete mnoho reakcií. K prípadu sa vyjadril aj exminister školstva Juraj Draxler. Jeho materiál…

31. 03. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ursula vynadala Ficovi, posťažoval sa na tlačovke

Slovenský premiér Fico povedal, že mu šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vynadala za rozhovor s Trumpom a nazvala…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ostrá výmena názorov v Českej televízii: Politička pôvodom Ukrajinka svojimi názormi na konflikt rozdúchala oheň

Výmena názorov v relácii Máte slovo Českej televízie:  Z hľadiska sa ozvala politička Olga Tiez z SPD, pôvodom Ukrajinka, a…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ondruš podporuje zákaz šoférovania. Predstavte si, že Nemec na služobnej ceste u nás šoféruje opitý

Už niekoľko dní existuje predbežná politická dohoda medzi členskými štátmi Európskej únie, aby šoféri, ktorí spáchajú závažné dopravné priestupky v…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Starmer je šialený blázon. Rusi majú aj iné rovnako účinné riešenia, než bombardovať Britániu jadrovými zbraňami

„Starmer je šialený blázon, ktorý nás všetkých vedie k jadrovej vojne.“ Významný britský novinár Peter Hitchens kritizoval premiéra Starmera za…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

CIA našla Archu zmluvy. Má to však háčik

Tajné dokumenty CIA tvrdia, že Archa zmluvy existuje a bola „nájdená“, uvádza Daily Mail

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čaputovej verejný trapas: Znovu hovorila o tom, čomu nerozumie

Smutný obraz dnešného kresťanstva spočíva v tom, ako sa „novátori” v oblasti teologickej odvracajú od kanonizovaného učenia, a zahmlievajú či…

31. 03. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Trump oznámil, že clá začnú platiť proti všetkým krajinám naraz. EÚ už chystá reakciu, ktorá nebude mať červené čiary

Trump uviedol, že clá USA voči zahraničiu začnú platiť 2. apríla voči všetkým krajinám

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Armáde NATO 6 dní trvalo, kým vytiahla v bažine zapadnutého obrnenca

V Litve trvalo šesť dní, kým sa z bažiny podarilo vytiahnuť obrnené vozidlo americkej armády, ktoré minulý týždeň zmizlo po…

31. 03. 2025 | Aktualizované 31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Aktualizované 31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Európania sa nevedia dohodnúť. Vyšlú alebo nevyšlú “odstrašujúcu silu”

Diskusia Európanov o mierovej misii pre Ukrajinu sa posunula smerom k prítomnosti na mori a na oblohe, a nie na…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Potichu sa dejú čudné veci. Daniel Máčovský: Ako odhaliť manipulácie? Znehodnotia aj váš majetok?

Daniel Máčovský v rozhovore v podcaste ODznova poodkryl informácie o veterných parkoch. Aktuálne sa plánuje osadenie až 660 zariadení na…

31. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Progresívci chcú vrátiť Matoviča k moci a Valášek sa nevie vymotať z konfliktov so sebou samým

Podľa progresívca Tomáša Valáška je Igor Matovič výborným opozičným politikom a strana Progresívne Slovensko s ním má v parlamente výbornú…

31. 03. 2025 | Z domova | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov


“Bude mať veľké problémy,” odkazuje Trump Zelenskému, ktorý začal vymýšľať

Trump povedal, že Zelenskyj chce odstúpiť od dohody o vzácnych zeminách. Americký prezident Donald Trump povedal, že Volodymyr Zelenskyj chce…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Denník N zintenzívňuje dezinformačnú kampaň, varuje exminister

Exminister Juraj Draxler upozornil na článok Romana Pataja, zverejnený v Denníku N, v ktorom komentuje rozsudok Európskeho súdu pre ľudské…

31. 03. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Moskva obviňuje Ukrajinu z ostreľovania energetických zariadení

Rusko v pondelok obvinilo ukrajinskú armádu z útokov na energetické zariadenia, ktoré označilo za porušenie záväzkov Kyjeva pozastaviť takéto útoky

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa Trump opäť vyhráža Putinovi a Zelenskému?

Včera Trump povedal, že je „nahnevaný“ na Putina za to, že nechce rokovať so Zelenským, a pohrozil, že ak Rusko…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov


Trump priložil Zelenskému k hlave zbraň: nič o "bezpečnostných zárukách" a ešte požaduje aj vojnové reparácie

Ukrajina, 31. Marec 2025 - Dohoda o ukrajinských zdrojoch sa s miernym tlakom amerického prezidenta mení na dohodu o prevode…

31. 03. 2025 | 0 komentárov

Opozícia opäť rozpútala hystériu

Voľba Richarda Rašiho za predsedu parlamentu jasne ukázala, že koalícia sa vrátila k svojej pôvodnej sile 79 hlasov. Iste, cesta…

31. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Majitelia luxusných elektromobilov prichádzajú o tisíce v priebehu pár rokov

31.3.2025 Redakcia Auto trendy . Luxusné elektromobily mali byť synonymom prestíže, technologického pokroku a ekologickej jazdy. Avšak realita je oveľa…

31. 03. 2025 | 0 komentárov

Na hrane tretej svetovej, alebo história priameho zapojenia USA do konfliktu s Ruskom

USA poskytovali spravodajské informácie OSU a koordinovali údery HIMARS. Kolektív autorov denníku The New York Times detailne spracoval šokujúcu históriu priameho…

31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov


ČT pokračuje v agitaci LGBT ideologie, cílí tentokrát na předškolní děti!

Obrátilo se na nás několik rodičů, kteří nechali své děti sledovat dětský kanál ČT Déčko, a nevěřili svým očím a…

31. 03. 2025 | Česky | 8 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Česky | 8 min. čítania | 0 komentárov

Je potrebné pristúpiť k plošnej regulácii medveďa hnedého, uviedol Taraba

Slovensko má pozitívnu populačnú krivku medveďa hnedého, a preto je potrebné pristúpiť k plošnej regulácii. V súvislosti s prípadom pod…

31. 03. 2025 | Aktualizované 31. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Aktualizované 31. 03. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie z rodinných albumov, ktoré ti vyrazia dych!

Rovnako ako my, ani naši prarodičia nepremeškali šancu vyfotiť celebritu. A tieto fotografie si uchovávali ako dedičstvá a prenášali ich…

31. 03. 2025 | 0 komentárov

Polícia a prokuratúra môžu hrať tvrdo, ale čisto

Prípad Gäfgen proti Nemecku[1] patrí medzi najcitovanejšie rozsudky ESĽP týkajúcich sa prípustnosti dôkazov získaných nezákonným spôsobom a ich vplyvu na…

31. 03. 2025 | Z domova | 12 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Z domova | 12 min. čítania | 0 komentárov




Na benzínke ako na mínovom poli: Chyby, ktoré môžu stáť život

31.3.2025 Redakcia Auto trendy . Čerpacie stanice môžu byť miestom, kde sa mieša komfort každodenného života s potenciálnymi hrozbami. Hoci…

31. 03. 2025 | 0 komentárov

Jste na ně zlí!

… a taky jste prý vulgární, hrubí a sprostí. Styďte se, ty ty ty!

31. 03. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zvýšenie palebnej sily ruskej pechoty by zrejme zahŕňalo aj laserovú zbraň

Rusko, 31. Marec 2025 - V článku budú popísané zásadné vynálezy, ktoré by Rusku umožnili úspešne pokračovať v bojových operáciách…

31. 03. 2025 | 0 komentárov

Trhy v Ázii sa prepadli, zlato ako „bezpečný prístav“ na novom maxime

Ázijské trhy zaznamenali v pondelok prepad, zatiaľ čo zlato dosiahlo ďalší rekord. Dialo sa tak v čase, keď sa investori…

31. 03. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov


NAJČÍTANEJŠIE










Slintačku a krívačku potvrdili na ďalšej farme, tentoraz na Záhorí

Slintačku a krívačku potvrdili na ďalšej farme, tentoraz v okrese Malacky na Záhorí. Pred rokovaním Ústredného krízového štábu to v…

30. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 03. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blogy

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Miroslav Iliaš

Ivan Štubňa

HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov