Jeruzalem 18. mája 2023 (HSP/JerusalemPost/Foto:Wikipedia)
Aj keby USA prinútili Izrael, aby sa nebránil presunu jednej batérie Iron Dome, malo by to len minimálny význam, napísal The Jerusalem Post
Od roku 2021 Kyjev a časť americkej politickej triedy tlačili na Izrael a USA aby predali Ukrajine systém Iron Dome. Bez ohľadu na to, či posledný pokus niektorých amerických senátorov z minulého týždňa získať “Železnú kupolu” pre Ukrajinu prejde alebo nie, vplyv na Izrael a na Ukrajinu bude obmedzený.
V rannej fáze konfliktu, keď si Moskva myslela, že môže Ukrajinu rýchlo rozdrviť a keď samotný Západ poskytoval významnú vojenskú pomoc pomalým tempom, by odovzdanie “Železnej kupoly” mohol ruský prezident Vladimir Putin považovať nielen za taktickú, ale aj za strategickú propagandistickú záležitosť. Mohol tvrdiť, že Západ nakoniec začal podporovať Kyjev vďaka významným dodávkam zbraní zo strany Izraela.
Na začiatku ukrajinského konfliktu bol v Sýrii umiestnený aj ruský systém S-300, ktorý mal pomáhať režimu Bašára Asada v jeho boji s rivalmi v tejto krajine. Jednou z nočných môr Izraela bolo, že Rusko použije alebo umožní Sýrii použiť tento systém, aby mu zabránilo útočiť na prívržencov Iránu v krajine. Navyše by to zvýšilo potencionálnu hrozbu iránskeho raketového útoku na Golanské výšiny.
Putin však protiraketový systém S-300 už dávno previedol na Ukrajinu.
Západ teraz už dlhšie obdobie poskytuje Kyjevu významnú vojenskú pomoc, pričom podobná pomoc zo strany Izraela (ktorý dodal určitú hospodársku a obmedzenú obrannú pomoc) je minimálna alebo žiadna.
Napriek tomu Jeruzalem dúfa, že si udrží lepšie vzťahy s Ruskom, než má Putin so Západom. Rusko považuje minimálne za regionálnu mocnosť, s ktorou bude musieť na Blízkom východe bojovať ešte niekoľko desaťročí.
Aj bez systému S-300 má Putin v Sýrii lietadlá, ktoré by mohli spôsobiť problémy izraelským lietadlám útočiacim na iránskych zástupcov v tejto krajine. A mať v blízkosti takúto nepredvídateľnú regionálnu mocnosť znamená, že nie vždy sa dá predvídať, aké nebezpečenstvá môžu hroziť, ak sa táto mocnosť stane nepriateľskou.
Minulý týždeň jeden z vysokých amerických generálov povedal americkému senátu, že prebieha proces, v rámci ktorého sa uvažuje o poskytnutí jednej z amerických batérií Iron Dome Ukrajine.
Izrael sa k tejto otázke nevyjadril, ale denník The Jerusalem Post sa dozvedel, že najvyšší izraelskí predstavitelia obrany sa stále obávajú, že by mohli nahnevať Rusko. Keďže Iron Dome bol spoločným americkým a izraelským projektom, na poskytnutie systému Kyjevu musia súhlasiť obe krajiny.
Napriek teoretickej principiálnej podpore ukrajinskej suverenity proti ruskej invázii Izrael v praxi stále nepovažuje prínos poskytnutia systému Iron Dome Kyjevu za taký, ktorý by prevážil potenciálne náklady.
Prínos by bol obmedzený
Predovšetkým by bol prínos obmedzený. Dokonca aj niektorí ukrajinskí predstavitelia uznali, že obrovské územie Ukrajiny a sofistikovanejšie rakety Moskvy (v porovnaní s nízko technologickými palestínskymi raketami, ktoré Iron Dome likviduje) spôsobujú, že tento obranný nástroj má proti Putinovi veľmi obmedzené využitie.
Ak Izrael potrebuje na riadnu obranu 10 alebo viac “Železných kupol” Ukrajina by ich potrebovala desiatky alebo viac, ktoré však jednoducho neexistujú. Jeden alebo dva systémy od USA by z taktického hľadiska nič nezmenili a v tejto chvíli by pravdepodobne nemali ani veľký symbolický význam. A dokonca ani potom by Iron Dome nemusel zostreliť Putinove sofistikovanejšie rakety.
V tomto zmysle stojí za to pripomenúť, že sám premiér Benjamin Netanjahu pred niekoľkými mesiacmi naznačil, že Izrael by mohol poskytnúť Iron Dome. Potom sa tieto reči vytratili.