Miláno 6. marca 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Luca Bruno)
Milánska prestížna opera La Scala je v centre pozornosti verejnosti kvôli rokovaniam o prijatí saudského ministra kultúry za nového člena správnej rady, čo je kritizované ako finančne motivované a “nehanebné”
To, že by člen saudskej kráľovskej rodiny Badr bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan Al Saud zasadal v predstavenstve jedného z talianskych špičkových divadiel, spôsobilo nemalý rozruch, ktorý sa ukázal aj na pôde talianskeho parlamentu.
Maurizio Gasparri zo strany Forza Italia povedal, že takéto niečo by mohlo poškvrniť povesť svetoznámej opere.
“Naša vláda má tiež povinnosť obhajovať históriu a identitu spoločnosti La Scala,” vyhlásil Gasparri a požiadal talianskeho ministra kultúry Alberta Bonisoliho, aby objasnil “posúdenie vlády” v tejto otázke.
Generálny a umelecký riaditeľ milánskej opery Alexander Pereira tvrdí, že rozhodnutie prijať saudského ministra kultúry do predstavenstva bolo “skvelou príležitosťou” pre divadlo a o pláne rokoval s milánskym primátorom Giuseppem Salom a aj ministrom Bonisolim, ktorý sa už aj stretol so svojím saudským partnerom.
Podľa spravodajstva RT sa zdá, že otázka prijatia saudského princa Badra sa ani tak netýka jeho výrazného kultúrneho prínosu, ale skôr “lákavých výziev dostať sa do hlbokých vreciek saudskej kráľovskej rodiny, bez ohľadu na obavy okolo porušovania ľudských práv v Saudskej Arábii”.
Dokonca aj Pereira priznal, že “takéto ekonomické príležitosti neprídu každý deň”.
Očakáva sa, že princ Badr prinesie do divadla v priebehu piatich rokov sumu 15 miliónov eur, buď priamo od neho, alebo prostredníctvom banky či súkromnej spoločnosti.
Pereiru dokonca ocenili za získanie nových sponzorov a zlepšenie finančnej pozície divadla od jeho vymenovania v roku 2014, ale v otázke prijatia saudského ministra kultúry do predstavenstva podľa všetkého zašiel už priďaleko.
Gasparri povedal, že Taliansko by nemalo čerpať peniaze z Rijádu, najmä kvôli “nedávnym dramatickým udalostiam” a “znepokojujúcim incidentom”, hlavne v súvislosti s novinárom Džamálom Chášukdžím.
Podľa britského The Guardian, ktorý vychádza z talianskych novín Corriere della Sera, si aj niektorí členovia predstavenstva myslia, že Pereirove rokovania sú v tomto smere “bezohľadné” a pochádzajú z “veľmi osobnej iniciatívy”, preto vyzvali taliansku vládu, aby zasiahla do “zložitého a delikátneho” problému.
Pereira však tvrdí, že iba jeden člen správnej rady je v skutočnosti proti tomuto kroku, o ktorom sa bude po tretíkrát diskutovať na mimoriadnom zasadnutí 18. marca.
Spolupráca opery La Scala so Saudskou Arábiou sa však nekončí. Očakáva sa, že La Scala bude spravovať nové hudobné a tanečné konzervatórium, ktoré sa má v septembri otvoriť v Rijáde.
“Vytvorenie akadémie v krajine bez hudobného vzdelávania a kde bol tanec zakázaný, by pre Taliansko znamenalo významnú hodnotu. A toto je projekt, ktorý chce aj Francúzsko prevziať pod svoju kontrolu,” vyhlásil Pereira.