NAŽIVO

Poľský premiér Donald Tusk opäť skritizoval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána za udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskom a za udelenie azylu poľskému politikovi, na ktorého bol vydaný zatykač. 

14:58

Dočasné sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad ďalšími škodami, ktoré spôsobili izraelské sily na juhu Libanonu. Podľa agentúry AFP k tomu dochádza aj napriek dohodnutému prímeriu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

14:57

Pri pokuse dostať sa do Španielska po mori zahynulo alebo zmizlo v roku 2024 najmenej 10.457 migrantov, oznámila mimovládna organizácia. Ide o vyše 50-percentný nárast oproti predošlému roku a najviac od roku 2007, keď začala viesť evidenciu.

14:18

Všetky osoby, ktoré minulý týždeň utrpeli zranenia pri útoku v nemeckom meste Magdeburg, sú stabilizované. Predstaviteľ tamojšej nemocnice Robert Werdehausen pre noviny Süddeutsche Zeitung upresnil, že najčastejšími zraneniami boli zlomeniny a vnútorne krvácanie.

14:16

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že prekazila plány ukrajinských tajných služieb na zlikvidovanie vysokopostavených ruských predstaviteľov a ich rodín. Útoky podľa jej vyjadrenia plánovali uskutočniť v Moskve prostredníctvom bômb zamaskovaných ako zložky na dokumenty či externé batérie tzv. powerbanky, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

13:23

Ceny španielskych výrobcov v novembri vzrástli, prvýkrát za takmer dva roky. Podpísali sa pod to najmä ceny energií, ktoré sa vrátili k rastu. Uviedol to vo štvrtok španielsky štatistický úrad INE. Informovali o tom agentúra DPA a portál tradingeconomics.

13:22

Sýrske bezpečnostné sily začali vo štvrtok v západnej provincii Tartús zásah proti ozbrojencom podporujúcim zvrhnutého prezidenta Bašára Asada. Stalo sa tak deň po krvavých stretoch s militantmi napojenými na bývalú vládu, uviedla tamojšia tlačová agentúra SANA.

Situácia v provincii Tartús je podľa AFP v posledných dňoch napätá. V stredu tam v jednom z miest stúpenci zvrhnutého prezidenta zabili pri prepade 14 vojakov ministerstva vnútra.

13:22

Britský maloobchod, ktorý zaznamenal tento rok slabú predvianočnú nákupnú sezónu, potešili zákazníci aspoň v posledný deň pred vianočnými sviatkami. Počet nakupujúcich sa v tento deň zvýšil medziročne o takmer tretinu. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa údajov MRI Software bol počet nakupujúcich v britských obchodoch v utorok 24. decembra v dopoludňajších hodinách oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyšší o 31,1 %.

13:20

Izraelský minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir sa modlil na spornom náboženskom mieste v Jeruzaleme, čím porušil dohody uzavreté s moslimskou komunitou. Za svoje konanie si tak vyslúžil odsúdenie verejnosti, píše TASR podľa štvrtkovej správy agentúry DPA.

“Išiel som sa pomodliť do našej svätyne za našich vojakov a tiež za rýchly návrat všetkých rukojemníkov a s božou pomocou i za víťazstvo (Izraela vo vojne s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy),” napísal Ben Gvir vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti X.

 

 

12:38

Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska považuje za pozitívne v roku 2024 dostatočné množstvo dažďových zrážok, a to v prvom polroku 2024, a tým aj optimálne podmienky pre osev a počiatočný rast cukrovej repy. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

12:36

Svetová banka zlepšila odhad vývoja čínskej ekonomiky v tomto aj budúcom roku. Na druhej strane upozornila, že utlmená nálada spotrebiteľov a podnikateľov spolu s pokračujúcimi problémami v realitnom sektore komplikujú ekonomike naštartovanie trvalého zotavovania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

12:22

Celkový objem investícií za rok 2024 na Slovensku dosiahne 500 až 600 miliónov eur.

Najväčšou transakciou na slovenskom trhu bol predaj českého a slovenského portfólia logistických parkov Contera spoločnosti Blackstone, najväčšiemu svetovému správcovi alternatívnych investícií. Celková hodnota investície je 470 miliónov eur. Predaj zahŕňal aj logistické parky v Rači, Svätom Jure a Malom Šariši. Informovala o tom realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

12:12

Počas stredy sa podarilo zachrániť 107 migrantov, ktorí sa pokúšali dostať z Francúzska do Anglicka cez Lamanšský prieliv, oznámili francúzske úrady. TASR informuje podľa agentúry AFP a portálu stanice France24.

Úrady počas dňa na pobreží severnej časti Francúzska uskutočnili až 12 záchranných operácií vrátane záchrany lode, ktorá mala problémy s motorom.

12:10

Vozidlo taxislužby vrazilo v stredu do šiestich chodcov v centre Manhattanu, uviedla newyorská polícia. Troch ľudí vrátane deväťročného dieťaťa museli so zraneniami hospitalizovať, informuje TASR podľa agentúry AP.

Polícia spresnila, že vodič taxíka podľa všetkého utrpel bližšie nešpecifikované zdravotné problémy, incident sa však naďalej vyšetruje.

11:33

Vodičom od januára 2025 bude stačiť elektronická zelená karta. V rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) by sa však mali pripraviť na zdražovanie a skontrolovať si svoje staršie poistné zmluvy. Upozornila na to špecialistka na neživotné poistenie portálu FinGO.sk Juliana Arvaiová.

11:32

Rok 2024 prekonal očakávania a bol ešte lepší, ako ten predchádzajúci. Darilo sa americkým akciám a kryptomenám, rekordy prekonávalo aj zlato.

Európa nestíhala, aj keď nemeckým akciám sa prekvapivo darilo, skonštatovala v závere roka online investičná platforma Portu, ktorá predpokladá, že globálne hospodárstvo v budúcom roku bude ovplyvnené najmä nástupom Donalda Trumpa na post prezidenta USA a jeho schopnosti plniť svoje sľuby.

10:45

Telá všetkých 38 obetí po stredajšej havárii lietadla Azerbajdžanských aerolínií (AZAL) neďaleko mesta Aktau v Kazachstane sa podarilo nájsť, sedem z nich už úrady identifikovali. Vo štvrtok to uviedli kazašské úrady, informuje TASR podľa agentúry TASS.

Lietadlo Embraer 190 spoločnosti AZAL smerovalo z azerbajdžanskej metropoly Baku do čečenského hlavného mesta Groznyj. Podľa aerolínií bolo na palube 67 ľudí vrátane piatich členov posádky. Z toho bolo 42 občanov Azerbajdžanu (vrátane posádky), 16 občanov Ruska, šesť občanov Kazachstanu a traja občania Kirgizska.

10:29

Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom. Tento rozdiel je do značnej miery zapríčinený novým druhom investičného podvodu, ktorý zaplavil slovenský online priestor. Vyplýva to zo správy bezpečnostnej spoločnosti Eset Threat Report H2 2024.

“Investičný podvod, ktorý Eset označuje detekciou HTML/Nomani, sa šíri prostredníctvom falošných reklám na sociálnych sieťach, najmä na Meta platforme. Reklamy zneužívajú známe osobnosti či firmy, ktoré lákajú používateľov na rozprávkovo výhodné investovanie,” uviedla spoločnosť.

10:26
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Presne pred jedenástimi rokmi odznel v OSN historický prejav líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Čím je aktuálny aj dnes?

V New Yorku sa včera začalo Valné zhromaždenie OSN. A je to práve jedenásť rokov od chvíle, keď tam Muammar Kaddáfí predniesol svoj pamätný prejav. Čo do hĺbky, pravdivosti a múdrosti sa mu sotva môže rovnať niektorý z prejavov lídrov „demokratického“ západného sveta

Líbyjský líder Muammar Kaddáfí, ktorý 23. septembra 2009 vystúpil s prejavom na Valnom zhromaždení OSN
❚❚
.

Pred deviatimi rokmi dvanásť západných krajín bez vyhlásenia vojny roztrhalo relatívne výnimočne prosperujúcu a mierumilovnú Kaddáfího Líbyu na kusy, čím otvorili subsaharskému peklu brány do Európy dokorán. Dva roky predtým, dva roky pred svojím zavraždením vystúpil svojrázny líbyjský vodca a predseda Africkej únie Muammar Kaddáfí v OSN s prejavom, ktorý mnohí označujú za historický.

Netreba mať ilúzie o tom, že by Kaddáfího Líbya bývala ideálnym štátom. Avšak bol to viac než zaujímavý pokus o vytvorenie prosperujúcej spoločnosti v afrických podmienkach, pokus o vytvorenie mierovej a fungujúcej alternatívy rozvráteným neokoloniálnym chudobincom, akých je na africkom kontinente dnes viac, než je pre túto planétu zdravé.

Na tom, čo Kaddáfí vtedy celému svetu otvorene povedal, sa odvtedy, žiaľ, zmenilo len máločo. Pre aktuálnosť jeho prejavu si z neho pripomeňme to podstatné. Kaddáfí hovoril 140 minút namiesto stanovených 15 minút. Celý čas bol blikaním červeného svetla upozorňovaný, aby skončil, ale on povedal všetko, čo potreboval. Na konci jeho prejavu museli vymeniť tlmočníka, na ktorého to už bolo príliš. Prozápadné médiá prejav zosmiešňovali a škandalizovali, zvyšok sveta mu tlieskal. Ešte dodajme, že Líbya v tom čase predsedala Valnému zhromaždeniu OSN, prezidentom VZ OSN bol vtedy líbyjský diplomat Dr. Ali Abdussalam Treki.

.

Na úvod svojho prejavu Kaddáfí vymenoval celý rad problémov, ktoré by mal svet riešiť spoločne: zmena klímy, úpadok kapitalistickej ekonomiky, potravinová kríza, nedostatok pitnej vody, ničenie prírody, terorizmus, imigrácia, pirátstvo, epidémie prírodné aj zavinené človekom, šírenie jadrových zbraní, pokrytectvo, chudoba, strach, komercia a nemorálnosť.

Kaddáfí poukázal na to, že OSN od svojho vzniku neslúži rovnako všetkým svojim členom, od samotnej podstaty je jeho štruktúra a fungovanie nespravodlivé a v absolútnom rozpore s Chartou OSN, ktorú veľmoci aj tak ignorujú. V tejto časti prejavu postupne trhal Chartu OSN, ktorú držal v ruke, až ju nakoniec hodil na zem.

O budúcnosti OSN povedal: „Tam by nemalo byť pokrytectvo alebo diplomacia, pretože je to veľká a zásadná otázka budúcnosti sveta. Toto pokrytectvo spôsobilo od vzniku Organizácie spojených národov už 65 vojen.“

Opakovane poukázal na imperiálne vojny veľmocí, ktoré majú v Rade bezpečnosti právo veta: „Sami sebe dali stále kreslá v Rade bezpečnosti a rozpútali vojny, ktoré priniesli milióny obetí. Princíp nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov je zakotvený v Charte OSN. Preto žiadna krajina nemá právo zasahovať do záležitostí inej vlády, demokratickej alebo diktátorskej, socialistickej či kapitalistickej, spiatočníckej či pokrokovej. Je to zodpovednosť každej spoločnosti, je to vnútorná záležitosť ľudu v tej krajine.“

Kaddáfí kritizoval absolútne rozhodovacie právo stálych členov Rade bezpečnosti OSN a priniesol konkrétny návrh demokratickejšieho usporiadania tejto štruktúry, kde by Rada bezpečnosti bola iba nástrojom na realizáciu rozhodnutí prijatých Valným zhromaždením.

.

„Ako môžeme byť spokojní so situáciou, pokiaľ ide o svetový mier a bezpečnosť, keď iba štyri krajiny, alebo desať krajín má kontrolu nad celým svetom? Je nás 192 národov a štátov a pripomíname rečníkov v londýnskom Hyde Parku. Len rozprávame, ale nikto neberie do úvahy naše návrhy. Sme len dekoráciou, ktorá nemá žiadny reálny význam,“ uviedol.

„Nesmieme dovoliť, aby Rade bezpečnosti vládli superveľmoci. To je samo o sebe terorizmus,“ povedal Kaddáfí a nazval súčasné usporiadanie bezpečnostnej štruktúry sveta feudalizmom. „Táto rada by nemala byť nazývaná Radou bezpečnosti, ale Radou teroru. V politickej praxi, ak treba použiť Radu bezpečnosti proti nám, obrátia se k nej. Inak o ňu nemajú záujem. Keď se im to hodí pre ich vlastné sebecké záujmy a plány, rešpektujú a oslavujú Chartu a využívajú ju proti chudobným krajinám. Ale inokedy porušujú Chartu, ignorujú ju, ako keby neexistovala.“

Kaddáfí vyhlásil, že rovnako ako veľmoci, od tej chvíle sa ani krajiny, v mene ktorých hovoril (krajiny Africkej únie), nebudú sa cítiť povinné dodržiavať rezolúcie Rady bezpečnosti. Uviedol tiež, že podobne aj rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora platia iba pre malé krajiny a krajiny „tretieho sveta“, kým mocnosti zostávajú mimo jeho dosahu. A to isté platí aj pre Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (IAEA), keď atómové zbrane môžu mať len niektoré krajiny, kým na ostatné sa vzťahujú rôzne obmedzenia, z ktorých si veľmoci ťažkú hlavu nerobia.

Západ kolonizoval Afriku a ďalšie kontinenty, drancoval materiálne i ľudské zdroje a Kaddáfí vo svojom prejave vyjadril požiadavku, aby bol ukradnutý majetok poškodeným krajinám vrátený a aby im boli vyplatené kompenzácie vo výške 7,77 bilióna (milióna miliónov) dolárov. V opačnom prípade si Afričania pre tieto peniaze do krajín zlodejov prídu, zdôraznil Kaddáfí: „Prečo krajiny tretieho sveta žiadajú odškodnenie? Aby už nikdy nebol kolonializmus, aby veľké a silné krajiny už nikdy nerobili z iných krajín svoje kolónie s vedomím, že raz by museli zaplatiť odškodnenie. Kolonizácia by mala byť trestaná. Krajiny, ktoré spôsobili ujmu iným národom v koloniálnej ére, by mali platiť náhradu za škody a utrpenie spôsobené ich koloniálnou nadvládou.“

V tom čase bol čerstvo v úrade prezidenta USA Barack Obama a Kaddáfí vyjadril radosť, že sa do tej funkcie dostal „syn Afriky“: „To je historická udalosť. V krajine, kde čierni ľudia kedysi nemohli byť v spoločnosti bielych v kaviarni či v reštaurácii alebo sedieť vedľa nich v autobuse, dnes Američania zvolili za svojho prezidenta mladého černocha z Kene. To je nádherná udalosť a sme veľmi hrdí. To znamená začiatok zmeny.“

.

„Predchádzajúci americkí prezidenti nám hrozili všetkými druhmi zbraní, hovorili, že nám pošlú ,púštnu búrku‘, ,hrozná hnevu‘, ,hrmenie hromu‘ a ,otrávené ruže‘ pre líbyjské deti. Taký bol ich prístup. Americkí prezidenti nám hrozili takými operáciami ako ,Rolling Thunder‘ vo Vietname, ,Desert Storm‘ v Iraku, ,Mušketier‘ v Egypte v roku 1956, napriek tomu, že Amerika bola proti tomu, a ,otrávené ruže‘, ktoré poslal Reagan líbyjským deťom. Dokážete si to predstaviť? Očakávali by sme, že prezident veľkej krajiny, kde má trvalé sídlo Rada bezpečnosti, a ktorá má právo veta, nás ochráni a nastolí mier – a čoho sme se dočkali namiesto toho? Pumy navádzané laserovým systémom, ktorými nás bombardovali z bombardéru F-111,“ povedal o predošlých amerických prezidentoch. Veril, že Obama bude iný, a že sa bude riadiť svojimi vlastnými slovami o tom, že demokracia je vnútornou záležitosťou každého štátu, a že nemôže byť ustanovená zvonku.

Kritizoval aj výber miesta, kde je sídlo OSN. New York je z hľadiska rozmiestnenia krajín na planéte umiestnený excentricky a výber tohto miesta nezohľadňuje fakt, že väčšina členov sem musí prísť z veľkej diaľky a prekonať veľký časový posun. A New York ako prvoradý cieľ teroristov je nevhodný aj z tohto hľadiska.

„Amerika má právo prijať prísne bezpečnostné opatrenia, pretože je cieľom teroristov a ,Al-Kájdy‘. Amerika má právo prijať všetky bezpečnostné opatrenia, neviníme ju za to. Lenže prečo by sme my ostatní mali pri príchode do New Yorku trpieť týmito opatreniami? Jeden prezident mi povedal, že mu bolo povedané, že jeho druhý pilot nesmie prísť do Ameriky, lebo se na neho vzťahujú obmedzenia. Uvažoval, ako by mohol letieť cez Atlantik bez druhého pilota. Prečo? Nemusí sem prísť. Ďalší prezident sa sťažoval, že člen jeho sprievodu nemohol prísť, lebo došlo k nedorozumeniu s hláskovaním jeho mena, keď žiadal o vízum. Ďalší prezident povedal, že jeho vlastný lekár nemohol dostať vízum a nemohol prísť do Ameriky,“ uviedol Kaddáfí a pokračoval: „Ak má nejaká krajina nejaký problém s USA, tak stanovia podmienky pre jej delegátov, ako keby sme boli v zálive Guantánamo. Je takýto štát členom OSN, alebo je väzňom v zálive Guantánamo, ktorému nie je umožnený voľný pohyb?“

Muammar Kaddáfí
Na snímke z televízie líbyjský vodca Muammar Kaddáfí

Kaddáfí ďalej pripomenul, že podľa pôvodného dohovoru z roku 1945 malo byť sídlo OSN presunuté na druhú pologuľu a ďalších 50 rokov malo byť niekde na východnej pologuli, resp. na nejakom kompromisnom mieste. Tých 50 rokov dávno prešlo a o zmene sídla už reč nie je. „Ak, povedzme, presunieme sídlo OSN niekam do stredu, tak prečo nie do Sirte (mesto v Líbyi, kde sa Kaddáfí narodil, a kde bol aj zavraždený), alebo do Viedne? Do Sirte môžete prísť bez víza. Ak prídete ako prezident, Líbya je bezpečnou krajinou. Nebudeme vás obmedzovať na 100 alebo 500 metrov. Líbya neprijala proti nikomu žiadne nepriateľské kroky. Myslím, že to isté platí o Viedni.“

Kaddáfí sa vyjadril aj k téme, ktorou sa Valné zhromaždenie malo zaoberať: k hľadaniu novej podoby OSN. Podľa neho nová OSN už nikdy nesmie dopustiť vojny, akých sa niektoré členské štáty dopustili v minulosti. Spomenul Suezskú vojnu z roku 1956, pri ktorej tri krajiny, stáli členovia Rady bezpečnosti s právom veta, napadli suverénny štát Egypt, jeho armáda bola zničená, tisíce Egypťanov zabitých, mnoho miest a dedín zničených len preto, že Egypt chcel znárodniť Suezský prieplav.

„Vojna vo Vietname. Tri milióny ľudí zahynuli. Za 12 dní bolo zhodených viac bômb, než za štyri roky trvania druhej svetovej vojny. To bola brutálna vojna, ku ktorej došlo po vzniku OSN a potom, ako sme sa rozhodli, že už nebudeme mať vojny.“

Ďalej Kaddáfí spomenul útok USA na Panamu, nezávislý štát, ktorého prezident bol uväznený. „Aké právo má členský štát OSN viesť vojnu proti inému štátu, uväzniť jeho prezidenta, správať sa k nemu ako k zločincovi?“

Potom spomenul vojnu v Grenade. Ďalší členský štát OSN bol obsadený, prezident bol zabitý. Nikto nebol potrestaný. Spomenul bombardovanie Somálska. A ďalej hovoril o Juhoslávii: „Žiadna krajina nebola taká mierumilovná ako Juhoslávia, ktorá bola postupne, krok za krokom, znovu vybudovaná potom, ako ju zničil Hitler. Opäť sme ju zničili, rovnako ako Hitler. Tito pomaly, tehlu po tehle staval mierovú krajinu a potom sme prišli my a rozvrátili ju pre svoje vlastné imperialistické zájumy.“

Nasledovala invázia do Iraku, opäť boli pošliapané všetky pravidlá. „Bola to skutočná genocída, sprevádzaná masakrami. Bolo zabitých viac ako 1,5 milióna Iračanov.“ Kaddáfí však upozorňuje v tejto súvislosti aj na iné veci: „Pri invázii do Iraku bol zajatý iracký prezident. Nemal byť súdený, nemal byť popravený. Po ukončení vojny mal byť prepustený na slobodu. Chceme vedieť, prečo bolo treba súdiť vojnového zajatca. Kto odsúdil irackého prezidenta na trest smrti? Existuje odpoveď na túto otázku? Poznáme totožnosť osoby, ktorá ho súdila. Pokiaľ ide o otázku, kto dal slučku okolo krku prezidenta a obesil ho, tak títo ľudia boli v maskách. Ako sa mohlo niečo také stať v civilizovanom svete?“ pýtal sa Kaddáfí.

„Prečo si kati nedali dole masku? Prečo nepoznáme ich tituly či funkcie? Prečo nevieme, kým boli: dôstojníkmi, sudcami, vojakmi či lekármi? Ako sa mohlo stať, že prezidenta štátu, ktorý je členom OSN, odsúdili na smrť a zabili?“

.

Kaddáfí hovoril tiež o zverstvách, ktoré sa počas irackej vojny diali vo väznici Abu Ghraib. „Vojnoví zajatci vo väzení Abu Ghraib boli mučení, boli na nich štvaní psi, muži boli znásilňovaní. Toto je bezprecedentný prípad vo vojenskej histórii,“ uviedol. „Vojnoví zajatci – to sú vojaci, ale vo väzení boli znásilnení menom štátu, ktorý je stálym členom Rady bezpečnosti. To je v rozpore s normami civilizácie a ľudstva.“

Hovoril tiež o vojne v Afganistane: „Ak Taliban chce vytvoriť náboženský štát, tak nech ho vytvorí. Pozrite sa do Vatikánu. Je pre nás Vatikán hrozbou? Nie je. Je to náboženský, mierumilovný štát. Ak Taliban chce zriadiť islamský emirát, kto hovorí, že se z neho preto stane nepriateľ?“

A pýta sa: „Je azda Bin Ládin Talibancom alebo Afgancom? Nie, nie je ani Talibancom ani Afgancom. Boli teroristi, ktorí zaútočili v New Yorku Talibanci? Boli azda z Afganistanu? Nie, neboli ani Talibanci, ani Afganci. Tak prečo je v Iraku a Afganistanu vojna?“

Kaddáfí potom obrátil pozornosť na rôzne podozrivé vraždy. Kto zabil afrického vodcu a osloboditeľa Patrice Lumumbu? Kto zabil generálneho tajomníka OSN Hammarskjölda? Ako to bolo s atentátom na prezidenta Kennedyho? Ako to bolo s vraždou Martina Luthera Kinga?

Kto zabil Khalila Wazira? „Bol napadnutý v Tunisku, kde pokojne žil, v suverénnej krajine, ktorá je členem tohto zhromaždenia. Nemôžeme k tomu mlčať. Na pobreží Tuniska, kde bol zabitý, útočili štyri vojnové lode, dve ponorky a dva vrtuľníky.“ A vymenúva ďalšie obete podozrivých politicky motivovaných vrážd.

.

Nasledovala časť prejavu venovaná Palestíne a Libanonu. Spomenul izraelské masakre v táboroch Sabra a Shatila, opakované vraždenie v pásme Gazy, kde bolo zničených 50 vzdelávacích centier OSN. Kaddáfí konštatuje, že ak tieto zločiny OSN ani medzinárodný trestný súd nevidí, tak tieto organizácie fakticky neexistujú.

Vyjadril sa aj k otázke somálskych pirátov. „Tvrdím, že Somálci nie sú piráti. Pirátmi sme my sami, pretože sme zneužili ich lovištia, ich hospodárstvo, ich rybolov. Podkopali sme ich živobytie. Narušili sme ich hospodárstvo. Všetky lode zo všetkých krajín sveta, či už z Líbye, Indie, Japonska, Ameriky, my všetci sme piráti. Všetci sme vstúpili do teritoriálnych vôd a ekonomických zón Somálska a začali tam lúpežiť. Somálsky štát skolaboval a Somálci si berú zvyšky, bránia svoje vlastné morské bohatstvo ktoré je ich hlavnou potravou. Nie sú pirátmi, len sa bránia, len zháňajú jedlo pre svoje deti.“

Kaddáfí kritizuje vojenské riešenie problému Somálcov a ich pirátstva: „Je zlý, tak ako je zlý náš prístup k riešeniu terorizmu. Dnes sa objavila prasacia chrípka. Možno sa zajtra objaví rybacia chrípka, lebo sme vyprovokovali vznik vírusov a nemáme nad nimi kontrolu. To je komerčné podnikanie. Kapitalistické spoločnosti vytvárajú vírusy, aby mohli mať zisk z predaja vakcín. Je to hanba, je to nevhodné z morálneho hľadiska. Vakcíny a lieky by mali byť zadarmo.“

Vyjadril sa aj k Ottawskej zmluve, ktorá zakazuje výrobu, prepravu či predaj mín: „To je nesprávne. Míny nie sú útočnou zbraňou. Míny sú obrannou zbraňou. Míny sa nepohybujú, neútočia, zostávajú na mieste, kde boli položené. To znamená, že ak sa niekto pokúsi napadnúť našu zem, môže prísť o ruku alebo o nohu, môže zomrieť. A to je v poriadku, pretože to je agresia proti našej zemi. Preto je nutná revízia tejto zmluvy. Na svojich webových stránkach vyzývam k tomu, aby zmluva bola buď zmenená, alebo zrušená. Chcem mať možnosť používať protipechotné míny, aby som ochránil svoj domov pred votrelcami. Môžete radšej zakázať atómové zbrane a interkontinentálne rakety.“

Muammar Kaddáfí
Na archívnej snímke líbyjský líder Muammar Kaddáfí

Vrátil sa ešte k otázke Palestíny. Kritizoval rozdelenie územia na dva štáty: „Nemôžete stanoviť žiadnu hranicu medzi nimi, pretože neexistuje. Západný breh má pol milióna izraelských osadníkov, takzvaný Izrael má milión palestínskych osadníkov. Ako môžeme vytvoriť dva štáty? Svet musí smerovať k presadeniu jedného demokratického štátu bez akéhokoľvek náboženského, národnostného či jazykového fanatizmu. FanatiZmus je reakčný a je čas ho prekonať, to sú myšlienky vedúce k vojne.“

.

Zaujímavá je myšlienka o spolužití Židov a Arabov: „Arabi necítia nepriateľstvo voči Izraelčanom. Sú bratranci a žijú s nimi v mieri,“ hovorí. A ďalej: „Palestínski utečenci sa musia vrátiť a musia žiť v mieri v jednom štáte. Ste to vy, kto vytvoril holokaust. Vy v Európe ste ich pálili v peciach. Ste to vy, kto nenávidí Židov, a nie my. Poskytovali sme im útočište, chránili sme ich od čias Ríma a po vyhnaní z Andalúzie. Chránili sme ich v časoch Hitlera od plynových komôr. Sme to my sami, kto ich chránil a ste to vy, kto ich vyhnal a poslal do boja s Arabmi.“

Na záver ešte spomenul otázku Kašmíru, z ktorého by sa mal stať nezávislý štát, čím by sa vyriešil konflikt medzi Indiou a Pakistanom, a tiež situáciu v sudánskom Dárfúre, kde by nebol konflikt, keby to nebolo v záujme veľmocí.

„Boj tretieho sveta a stovky malých štátov o život dôstojný a slobodný pokračuje a musí pokračovať až do konca. Mier a požehnanie,“ to boli posledné slová Kaddáfího prejavu (celý ho nájdete napríklad TU.

Dva roky po tomto vystúpení na Valnom zhromaždení OSN bol Kaddáfí sadisticky zavraždený a jeho krajina zničená, z čoho sa dodnes ani len nezačala spamätávať. Vieme kto to urobil. Boli to naši najvernejší severoatlantickí vojenskí partneri, tí ku ktorým sa vo svojom prejave obracal predovšetkým. Jeho posolstvá sa dostali k ich ušiam, ale nie srdciam. Slová afrického vodcu sa však stali nesmrteľnými, pretože – na rozdiel od prejavov politických figúrok svetovládnej moci, z ktorých si dnes nikto nepamätá ani jedinú myšlienku, ani jediné slovo – Kaddáfího vystúpenie ostalo v pamäti miliónov ľudí.

Ivan Lehotský

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

.
.
.

Nové vyhlásenia Lavrova o pozícii Ruska k možným rokovaniam

Vyjadril sa proti prímeriu, ktoré „by teraz bolo cestou nikam“. Namiesto toho sú potrebné „spoľahlivé dohody“

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na prieskum spoločnosti…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie, informovali médiá na základe analýzy videa na sociálnych sieťach

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vyhodí ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Makejeva

Zelenskyj vyhodí ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Makejeva, uviedol Bild

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA zrušili vládnu agentúru na monitoring dezinformácií GEC

USA zrušili vládnu agentúra na monitoring dezinformácií GEC na ministerstve zahraničných vecí, ktoré pracovalo aj na Ukrajine

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

„Posadnutosť USA“ sa zhoršuje: nový svetový poriadok je pre nich znepokojujúci

Námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell povedal, že vývoj rusko-čínskych vzťahov ohrozuje americké záujmy, píše „Huanqiu Shibao“. Takéto obavy…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Donald Trump vyzýva na pripojenie Panamského prieplavu, Kanady a Grónska k USA

Donald Trump napísal nový príspevok, v ktorom vyzýva na pripojenie Panamského prieplavu, Kanady a Grónska k USA

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a Irán môžu v predvečer inaugurácie Donalda Trumpa podpísať novú dohodu

Rusko a Irán môžu v predvečer inaugurácie Donalda Trumpa podpísať novú dohodu o strategickom partnerstve

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Búrka v berlínskej šálke kávy po kritike z USA

Bolo to len pár slov – ale vyvolali búrku v berlínskej politickej bubline a spôsobili, že politické Nemecko, alebo tí,…

26. 12. 2024 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Uhorsko – záhadný názov?

Neuralgickým bodom našej minulosti je existencia Veľkej Moravy, ktorá vznikala z nášho pohľadu turbulentným spôsobom vo víre mnohých vojen a…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

Mezi Ficem a předčasnou revolucí…

Dnes se s dovolením vrátím k jedné předvánoční události, kterou jsme sice okrajově probírali, ale neprokydali jsme ji nijak do…

26. 12. 2024 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Záporné postavy a temné povahy

Pokud někdo z vašeho okolí při sledování pohádek sympatizuje se zápornou postavou nebo s těmi zlobivými kluky, co Santovi zničili…

26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Taxikár zrazil šiestich chodcov na Manhattane. Ďalší šialený útok?

Taxikár v stredu v centre Manhattanu zrazil šiestich chodcov, pričom tri osoby vrátane 9-ročného chlapca previezli do nemocníc kvôli zraneniam.…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veriaci si 26. decembra pripomínajú sv. Štefana, prvého mučeníka

Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru…

26. 12. 2024 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mozky mezi nebem a zemí

František Koukolík píše v jedné ze svých knih o tom, že všichni máme v hlavách tzv. zrcadlící neurony, které nám umožňují „přehrávat…

26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch áut v okrese Bardejov zahynuli muž a žena

K vážnej dopravnej nehode došlo vo štvrtok pri obci Kobyly v okrese Bardejov. Zrážka dvoch osobných áut si vyžiadala životy…

26. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Salah čelil kritike za fotografiu pod vianočným stromčekom

Egyptský futbalista Mohamed Salah opäť rozhneval svojich fanúšikov vyznávajúcich náboženstvo islam. Krídelník FC Liverpool zavesil na sociálnu sieť Instagram fotografiu…

26. 12. 2024 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sýrskí alaviti začali protesty proti novej sýrskej vláde

V sýrskych provinciách, kde žijú alaviti , sa začali protesty proti novým orgánom krajiny

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA previedli Ukrajine prvú miliardu dolárov. Rusi sľubujú odvetné kroky

USA previedli Ukrajine prvú miliardu dolárov na úkor zmrazených ruských aktív, uviedol premiér Denys Šmygal

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Režim Sanduovej sa môže zmocniť moldavskej elektrárne v Podnestersku

Režim moldavskej prezidentky Sanduovej vážne zvažuje scenár násilného prevzatia moldavskej elektrárne v Podnestersku, uviedla na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ruské MZV tvrdí, že Západ plánuje kampaň na vyvolanie protestných nálad v Bielorusku

Rusko získalo informácie o tom, že niektoré skupiny pod vedením západných špeciálnych služieb pripravujú kampaň na podnecovanie protestných nálad v…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ku dnu šla ruská nákladná loď pracujúca pre ruské ministerstvo obrany – splnili Američania hrozbu?

Odchádzajúca americká administratíva – ktorá predtým pohrozila vyhodením ruskej lode do vzduchu v Stredozemnom mori – sa mohla podieľať na…

25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina zostrila rétoriku voči Slovensku a Maďarsku

Ukrajinská prezidentská kancelária naďalej zostruje svoju rétoriku voči Maďarsku a Slovensku. Vyzvali tam vedenie EÚ, aby tieto krajiny zbavilo hlasovacieho…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pokrytectvo českých elít sa odhalilo v plnej nahote: Kritizujú Rusko, ale nakúpili rekordné množstvo plynu

Je to na smiech: súčasná česká politická moc haní všetko z východu, no súčasne sa nehanbí nakupovať rekordné množstvá ruského plynu…

25. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Európa už neviem Ukrajine pomôcť viac

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka pre bystré hlavy: Dokážete určiť menší zlomok bez chyby?

26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Na prvý pohľad jednoduchá matematická hádanka rozdeľuje internet. Máme dva zlomky : 2/3 a 22222/33333.…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

Erdogan sľúbil Kurdom v Sýrii, že ich “pochová”

Turecký prezident tak vlastne potvrdil možnosť tureckej vojenskej operácie proti Kurdom v Sýrii

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pilea bude rásť ako huby po daždi. Všetko, čo potrebuje, je jednoduchý odvar

26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe - Pilea je ideálna rastlina pre tých, ktorí ocenia jednoduchú starostlivosť o črepníkové kvety a…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Poľský premiér Donald Tusk opäť skritizoval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána za udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskom a za udelenie azylu poľskému politikovi, na ktorého bol vydaný zatykač. 

14:58

Dočasné sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad ďalšími škodami, ktoré spôsobili izraelské sily na juhu Libanonu. Podľa agentúry AFP k tomu dochádza aj napriek dohodnutému prímeriu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

14:57

Pri pokuse dostať sa do Španielska po mori zahynulo alebo zmizlo v roku 2024 najmenej 10.457 migrantov, oznámila mimovládna organizácia. Ide o vyše 50-percentný nárast oproti predošlému roku a najviac od roku 2007, keď začala viesť evidenciu.

14:18

.

Ukrajina chce, aby krajiny EÚ prestali pomáhať ukrajinským utečencom

Ukrajina chce, aby krajiny EÚ prestali pomáhať ukrajinským utečencom a mužom v brannom veku odopreli prístup ku konzulárnym službám, aby…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako vyzeral prvý prototyp kávovaru či korčule? To ťa dostane!

Komik Louis C.K raz povedal, že "všetko je úžasné a nikto nie je šťastný." Možno je to preto, že ľuďom…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

Výrobca znaku Mercedes-Benz vyhlásil bankrot

Výrobca znaku Mercedes-Benz vyhlásil bankrot v dôsledku krízy v automobilovom priemysle v Európe, informuje agentúra Bloomberg

25. 12. 2024 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Izraelská lobby v USA

USA, 26. decembra 2024 - Nástup Ronalda Reagana k moci začiatkom 80. rokov bol okamihom, na ktorý sa William Kristol…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Extrémne “opatrenia” Západu: Neštítia sa ani vojny pod falošnou zámienkou

Veľa sa dnes omieľa porušovanie medzinárodného práva v súvislosti s vedením vojen. Už menej sa pritom spomína na Irak roku 2003, a čo…

24. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Umývačka riadu: Ako ju správne používať?

Umývačka riadu: Záleží naozaj na tom, ako umývačku riadu naložíte? Áno - a nie je to len preto, aby ste…

25. 12. 2024 | 0 komentárov

Fínska spoločnosť tvrdí, že núdzové vypnutie elektrického kábla bolo spôsobené sabotážou

Vedúci prevádzky siete fínskej energetickej spoločnosti Fingrid sa domnieva, že núdzové vypnutie elektrického kábla EstLink 2, ktorý spája energetickú sieť…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov