Bratislava 9. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Jaroslav Novák)
Strana SaS je vážnym adeptom na rozpustenie Najvyšším súdom
Libertariánske začiatky
Politická strana Sloboda a Solidarita – skrátene SaS, bola založená 27. februára 2009. Predsedom sa stal Richard Sulík. Strana sa dostala prvýkrát do parlamentu v roku 2010 a odvtedy je nepretržite v parlamente až dodnes.
Oficiálne sa spočiatku najmä kvôli názorom jej predsedu Richarda Sulíka javila ako libertariánska. Predstavitelia SaSky zdôrazňovali najmä ekonomické a osobné slobody.
Hlavným mottom tejto strany bolo “menej štátu”. Pre Sulíkovcov bolo svojho času nepredstaviteľné, aby štát zasahoval do slobody jednotlivcov, alebo akýmkoľvek spôsobom obmedzoval práva ľudí.
V niektorých momentoch sa Sulík javil dokonca ako pronárodne orientovaný politik. Najmä čo sa týka odmietnutia eurovalu – na základe čoho bola rozbitá vláda Ivety Radičovej a tiež bol tvrdým odporcom nelegálnej migrácie počas migračnej krízy v roku 2015.
Sprogresívnenie
Postupne, najmä ku koncu minulého volebného obdobia, sa však predseda strany Richard Sulík stiahol do úzadia a na piedestál sa dostala tzv. „nohavičková lady“, Jana Bittó Cigániková, ktorá si počas billboardovej predvolebnej kampane stiahla gaťky.
Nová hviezda strany SaS sa čoraz častejšie objavuje v televíznych diskusiách, kde svojim politickým oponentom neustále agresívnym spôsobom skáče do reči a nenechá ich dohovoriť svoje myšlienky.
Cigániková by sa so svojimi názormi hodila skôr do ľavicovo-extrémistickej strany progresívne Slovensko, no zdá sa, že jej cieľom je zmeniť SaSku na nepoznanie a konkurovať práve progresívcom.
A rozhodne v tom nie je sama. Drvivá väčšina poslancov strany SaS zdieľa jej progresivistické názory. Menšie libertariánske „Sulíkovo krídlo“ sa stiahlo do úzadia a strana preberá stanoviská Cigánikovej progresivistov.
Prerod SaSky dokonale odhalila súčasná pandémia koronavírusu. Od strany, ktorá má v názve pojmy sloboda a solidarita by sa očakávalo, že sa bude „biť“ za práva ľudí a slobodu názoru.
Segregácia neočkovaných
Opak je však pravdou. SaSkári sú najväčší bojovníci za segregáciu neočkovaných ľudí. Najmä ich tlakom koalícia najnovšie prijala opatrenia výrazne zvýhodňujúce očkovaných, ktorí budú môcť pred Vianocami nakupovať vo všetkých obchodoch, zatiaľ čo neočkovaní musia sedieť doma.
Takéto segregovanie je pritom z epidemiologického hľadiska absolútne neopodstatnené, keďže Covid prenášajú aj očkovanci. Jedná sa len o nátlak na ľudí, aby sa dali zaočkovať.
Neočkovaní by si podľa Cigánikovej mali platiť hospitalizácie v nemocnici
Cigániková zašla dokonca ešte ďalej a navrhuje, aby si neočkovaní sčasti financovali hospitalizácie v nemocniciach týkajúcich sa ochorenia Covid-19, sami z vlastného vrecka.
Argumentuje pritom údajnými „vysokými“ nákladmi na neočkovaných pacientov v nemocniciach liečiacich sa na Covid. Keď si to však rozmeníme na drobné, vôbec to nevyzerá na nejaké extra vysoké náklady.
Ministerstvo zdravotníctva prednedávnom zverejnilo priemerné náklady na neočkovaného pacienta v nemocnici. Z analýzy vyplýva, že napríklad na neočkovaného pacienta vo veku 20-29 rokov sú náklady len 27 eur, na pacienta vo veku 50 -59 rokov je to 212 eur a na pacientov vo veku 70 – 79 rokov sa vynaloží priemerne 1159 eur.
Aj keď s pribúdajúcim vekom stúpajú náklady na liečbu, stále je to len omrvinka z toho, koľko daný človek zaplatil do zdravotného poistenia za celý svoj život. Je teda totálnym nezmyslom, aby si ľudia platili hospitalizáciu len pre to, že sa nedali zaočkovať experimentálnymi vakcínami.
Ministerstvo pravdy
A čerešničkou na torte je škandalózny návrh na zmenu trestného zákona z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS). Tá chce zaviesť nový trestný čin – šírenie nepravdivej informácie. A samozrejme aj jej náramne pomohla pandémia koronavírusu, na ktorú sa odvoláva: “Osobitne sme svedkami toho, že sa šíria nepravdivé informácie, ktoré súvisia s pandémiou ochorenia Covid-19, a ktoré sú svojim dopadom aj spôsobilé ohroziť životy a zdravie ľudí,” povedala ministerka Kolíková na tlačovej konferencii.
Kolíkovej rezort chce, aby boli šíritelia dezinformácii postihovaní trestnom odňatia slobody od jedného roka až na 5 rokov. V prípade škôd veľkého rozsahu bude hroziť trest štyri až desať rokov za mrežami.
Aj keď to samozrejme Kolíková nikdy neprizná, z kontextu je zrejmé, že sa jedná o dlhý bič na alternatívne médiá, ktoré prinášajú režimistickými médiami zamlčiavané informácie v súčasnosti najmä o covide, či očkovaní ale v neposlednom rade aj na opozičných politikov a každého z nepohodlným názorom.
Ďalšou dôležitou otázkou je to, kto bude rozhodovať o tom, či je daná informácia pravdivá alebo nie? Vznikne nejaké ministerstvo pravdy? Alebo o tom bude rozhodovať “sultánka” Kolíková?
Strana SaS sa svojimi škandalóznymi návrhmi a diskrimináciou neočkovaných totálne diskvalifikovala. V názve strany síce majú napísané „sloboda“, no vôbec to nezodpovedá dnešnej realite.
SaSka je vhodným adeptom na rozpustenie
Ak by chcel dať generálny prokurátor Maroš Žilinka strane SaS okúsiť vlastnú medicínu, mohol by podať na Najvyšší súd návrh na jej rozpustenie.
V slovenskej ústave sa totiž jasne píše, že všetci občania sú si rovní a nikto nemôže obmedzovať ich práva a slobody.
Najvyšší súd už raz rozpustil politickú stranu, konkrétne Slovenskú pospolitosť. Najsilnejším dôvodom na rozpustenie tejto strany bol jej volebný program, podľa ktorého mal byť na Slovensku zavedený tzv. stavovský systém. Ľudia mali byť rozdelení do tzv. „stavov“, teda do skupín podľa zamestnania, ktoré mali mať pomerné zastúpenie v parlamente.
Registrácia do stavov mala byť dobrovoľná, no kto by sa nezaregistroval, nemal mať právo voliť.
A aj to bol dôvod, pre ktorý bola Slovenská pospolitosť rozpustená. Najvyšší súd v odôvodnení svojho rozsudku argumentoval aj tým, že podmieňovanie volebného práva registráciou v stave je v rozpore s ústavou SR.
Pri tomto bode sa jasne ukazuje paralela s dnešnou situáciou. Namiesto „dobrovoľnej registrácie“ do stavov tu máme „dobrovoľné očkovanie“ experimentálnymi vakcínami, ktoré je ale podmienkou pre voľný pohyb ľudí do rôznych obchodov. Neočkovaní sú občania druhej kategórie, ktorí majú zákaz vstupu.
O to väčším dôvodom na rozpustenie je fakt, že kým Slovenská pospolitosť mala svoju víziu diskriminácie občanov na základe stavov len v teoretickej rovine – vo svojom volebnom programe, strana SaS svoje totalitné chúťky na rozdeľovanie spoločnosti a diskriminovanie určitej skupiny obyvateľstva pretavila do reality.
Strana SaS je ohrozením demokracie. Samozrejme o rozpustení demokraciu ohrozujúcich strán je možno uvažovať aj pri ostatných koaličných stranách, ktoré hlasovali za segregáciu ľudí.
Keďže však nie sme ako oni, lepšou cestou ako rozpustiť tieto totalitné strany by bolo poslať ich na smetisko politických dejín čistejšou formou – a to hlasovaním v parlamentných voľbách. Samozrejme, ak ich dovtedy nezrušia – minimálne pre neočkovaných.
Samuel Gdovin