Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)
Prepustenie a opakované vzatie do väzby môže byť v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Upozornila na to Iniciatíva advokátov za právny štát (IAPŠ) v súvislosti s mediálne známymi prípadmi
Iniciatíva zdôraznila, že trestné konanie musí byť vedené vždy iba zákonnými prostriedkami a to v akýchkoľvek prípadoch, bez ohľadu na to, či ide o mediálne známe alebo politicky atraktívne kauzy. V tlačovej správe o tom informoval advokát z IAŠP Matej Marhavý.
„Zo strany odbornej verejnosti nie je možné prehliadať, že aj v mediálne známych kauzách sa vyskytujú postupy, ktoré nielenže nemajú oporu v zákone, ale sú v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva“, uviedol Marhavý. Ako dodal, „medzi takéto trendy patrí aj vznášanie nových obvinení a väzobných stíhaní bezprostredne potom, ako bola väzobne stíhaná osoba prepustená na slobodu, čo je aj prípad mediálne známych káuz Moniky J. a Kajetána K.“.
Európsky súd pre ľudské práva vo veci Yegorov proti Slovenskej republike poukázal na skutočnosť, že relevantné zákonné obmedzenia o maximálnej prípustnej dĺžke väzby nemožno interpretovať tak, že umožňujú väzbu v maximálnej lehote vo vzťahu ku každému individuálnemu obvineniu. ESĽP tiež zdôraznil, že opakované vzatie do väzby na maximálne prípustnú lehotu znovu a znovu (ad infinitum) za obvinenia nasledujúce za sebou nie je odôvodnené žiadnym verejným záujmom.
Bývalá zástupkyňa Slovenska pred ESĽP a ďalšia iniciátorka IAPŠ Marica Pirošíková vzhľadom na zdravotný stav obvinenej Moniky J. upozornila, že štáty musia vziať do úvahy potreby rôznych skupín osôb a na ne adaptovať podmienky detencie.
„Pri preskúmavaní zdravotného stavu väzňa a vplyvu pobytu vo väzení na vývoj jeho zdravotného stavu má ESĽP za to, že isté spôsoby zaobchádzania (liečby) porušujú článok 3 Dohovoru tým, že sú ponižujúce pre osobu trpiacu psychickými problémami“.
Pirošíková tiež doplnila, že ESĽP osobitne negatívne vníma pozbavenie osobnej slobody u osôb trpiacich duševnou poruchou za podmienok, ktoré zhoršia ich zdravotný stav a pokiaľ nie sú s ohľadom na okolnosti prípadu nevyhnutné.
V nadväznosti na judikatúru ESĽP by teda nové obvinenia vznesené bezodkladne po prepustení z väzby mali byť podľa IAPŠ iba dôsledne odôvodnenou výnimkou, nie pravidlom.
„Orgány činné v trestnom konaní musia obvinenia voči väzobne stíhaným osobám vznášať ihneď ako sa o dôvodoch dozvedia, v opačnom prípade ide o konanie v rozpore s verejným záujmom, čo potvrdzuje aj judikatúra ESĽP,“ uzavrela iniciatíva.
.
Iniciatíve advokátov za právny štát vyjadrilo podporu už 99 advokátov a celkový počet signatárov vrátane iných právnických profesií presiahol počet 120.
Monika J. a jej kauzy
Monika J. je bývalou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti, na ktorom pôsobila počas vlády strany Smer-SD. Zo svojho postu odstúpila po tom, ako sa prevalila jej komunikácia s podnikateľom Marianom K., obvineným v korupčnej kauze zmeniek televízie Markíza a tiež podozrivým z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovnej. Štátna tajomníčka je v súčastnosti obvinená v kauzách “Búrka”, “Víchrica” či v kauze nezákonného prebratia baru Fatima.
Práve pre kauzu Búrka bola pred rokom, presne 11. marca 2020 vzatá do väzby. Ide o korupčnú kauzu, v ktorej je spolu s ňou obvinených ďalších 12 sudcov. Okrem korupcie polícia riešila aj trestné činy zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.
V polovici februára ju však senát Najvyššieho súdu z väzby prepustil, pričom väzobné stíhanie nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a tiež prijatím peňažnej záruky vo výške 100-tisíc eur. Z tohto dôvodu mala byť včera, 4. marca prepustená na slobodu. Pred budovou trenčianskej nemocnice pre odsúdených, kde sa po pokuse o samovraždu nachádzala, ju už čakalo policajné komando. Monika J. opäť skončila v putách, tentokrát pre obvinenia z údajného marenia spravodlivosti pri nezákonnom prebratí baru Fatima.
Kauza baru Fatima je 20 rokov stará kauza, v ktorej figuruje aj podnikateľ Ondrej Janíček. Práve jemu mal byť nezákonným spôsobom bar prebratý. Ako dôvod väzobného stíhania súd uviedol obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Advokát Peter Erdös akékoľvek ovplyvňovanie svedkov popiera. Tvrdí, že v kauze sú už vypočuté všetky strany a tak nie je koho ovplyvňovať.
Po zadržaní mala byť mala byť Monika J. predvedená na výsluch. Tam sa však už nedostavila, nakoľko sa po opätovnom zatknutí psychicky zrútila a musela byť prevezená na psychiatrické oddelenie trenčianskej nemocnice.
Jej zlý psychický stav potvrdil aj advokát Peter Erdös.”Nechápala, čo sa deje, bola absolútne mimo. Neviem posúdiť, či ma vôbec dokázala vnímať.”
„Takto vyzerá prepustenie z väzby na Slovensku. Klientka bola prepustená na slobodu sudcom pre prípravné konanie, ktorý jasne odôvodnil, prečo moja klientka nemá byť väzobne stíhaná,” vyjadril sa advokát Erdös.