Praha 7. mája 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
V poslednej dobe sa rozmohol trend prepisovania dejín, najmä čo sa týka 2. svetovej vojny. Rusofóbi sa snažia navodiť dojem, akoby hlavnú zásluhu na oslobodení Európy mali výlučne len Američania a ruskú zásluhu bagatelizujú na minimum. Rusofóbia momentálne najviac bujnie v Českej republike. Primátor hlavného mesta vyhlásil, že strojcom 2. sv. vojny bol aj Sovietsky zväz a zbagatelizoval aj zásluhu ZSSR na oslobodení Prahy
Rusofóbne štvanie v susednej Českej republike naberá na obrátkach. Všetko to začalo odstranením sochy osloboditeľa Prahy, sovietského maršála Ivana Koneva.
Ďalšími provokáciámi zo strany starostov pražských mestských častí bolo tiež postavenie pamätníka fašistickým zločincom Vlasovcom, či provokatívne premenovanie námestia pri ruskej ambasáde podľa zavraždeného ruského opozičného politika Borisa Nemcova.
České mainstreamové médiá následne prebrali pochybnú (dez)informáciu o tom, že údajný ruský agent s diplomatickým krytím mal mať na letisku jedovatú látku Ricín na zavraždenie pražských starostov, ktorí sa snažia prepisovať dejiny a provokujú s odstraňovaním sovietskych pamätníkov.
Táto (dez)informácia sa však doteraz nepotvrdila. Ak by skutočne niekto v kufri niesol jed a spravodajské služby, či polícia by o tom vedeli, vyvstáva otázka, prečo nezakročili a spomínaného muža nezadržali.
Najnovšie si do Ruska kopol pražský primátor Zdeněk Hřib, ktorý spochybnil zásluhy Sovietskeho zväzu na oslobodení Prahy zo zovretia nacistických Nemcov.
Ako informuje portál Eurozpravy.cz, Hříb na 75. výročie pražského povstania vyhlásil, že je potrebné si pripomenúť, že Červená armáda dorazila do Prahy až potom, čo sa 8. mája Nemci vzdali Českej národnej rade. “Sovieti tak prišli do mesta fakticky slobodného a neniesli hlavnú zásluhu na jeho oslobodení, aj keď si ju z politických dôvodov pripisovali a stále radi pripisujú.”
V skutočnosti sa však v Prahe bojovalo aj po tom, keď do Prahy vstúpila červená armáda, ktorá hlavné mesto Českej republiky definitívne oslobodila od Nacistov.
Treba mať tiež na zreteli, že tzv. Pražská ofenzíva sa odohrávala na rozsiahlom území aj mimo hlavného mesta Českej republiky. Zapojilo sa do nej vyše 1,7 milióna sovietskych vojakov, z ktorých tisíce za oslobodenie Prahy a jeho okolia aj zahynuli.
Primátor Prahy Zdeněk Hřib spomenul taktiež v poslednej dobe často omieľanú dezinformáciu novodobých prepisovačov dejín, o tom ako Sovieti rozpútali 2. svetovú vojnu:
“Je ale treba na neho (Sovietsky zväz, pozn.red.) pozerať tiež ako na jedného zo strojcov tohto najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva, ktorý bol po prvé dva roky vojny spojencom nacistického Nemecka.”
A aká je skutočnosť? Druhá svetová vojna začala 1. septembra 1939 , keď Nacistické Nemecko napadlo Poľsko. Neskôr Nemci napadli aj Sovietsky zväz.
To, že Sovietsky zväz mal s Nemeckom uzatvorený pakt o neútočení (ktorý Nemci porušili)neznamená, že Sovietský zväz taktiež rozpútal 2. sv. vojnu. Podobné pakty s nacistickým Nemeckom mali aj iné európske krajiny vrátane Poľska, tzv. pakt Pilsudski -Hitler.
Netreba zabúdať ani na Mníchovskú zradu. 29. septembra 1938. Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko uzatvorili s Nacistickým Nemeckom zmluvu , ktorou dovolili Hitlerovi obsadiť pohraničné územia (sudety) vtedajšieho Československa.
Samuel Gdovin