Pomocou dát o početnosti drobných hlodavcov možno podľa vedcov s ročným predstihom predpovedať riziko nakazenia lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou v Európe a včas pred týmto rizikom varovať obyvateľstvo.
Záver vedcov
Výskum trval tri roky a ukázal spojitosť medzi intenzitou výskytu týchto nebezpečných infekčných chorôb a premnoženými hrabošmi. Vedci uvádzajú, že hlodavce sú totiž hlavnými hostiteľmi lariev aj nýmf kliešťov, ktoré potom napádajú väčšie jedince vrátane človeka.
“V práci ukazujeme, že roky zvýšeného rizika nákazy lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou možno predpovedať pomocou početnosti hraboša poľného z minulého roka. S pomocou dát o početnosti hraboša v ČR sme úspešne predpovedali výskyty ochorení, nielen u nás, ale aj v Nemecku, Rakúsku a Slovinsku,” opísal výsledky trojročného výskumu vedúci katedry ekológie a životného prostredia Prírodovedeckej fakulty UP Emil Tkadlec.
Vedci sledovali početnosť hraboša poľného, ktorý je pravidelne v dvoch až štvorročných intervaloch premnožený. Napríklad tento rok sa hraboše premnožili na Morave.
“Metódou analýzy časových radov sme preukázali, že kolísanie výskytu oboch kliešťových chorôb je silne závislé na cyklickom kolísaní početnosti hraboša poľného. Predpoveď sa ešte vylepšila pridaním klimatických vplyvov,” doplnil Tomáš Václavík z katedry ekológie a životného prostredia.
Predpovedanie rizika ochorenia kliešťovými chorobami sa stalo dôležitým predmetom výskumu po celom svete. Kým lymská borelióza postihuje ľudí v Severnej Amerike, Európe a Ázii, kliešťová encefalitída je ochorením, ktoré je rozšírené hlavne v strednej Európe a Ázii. V ČR sú bohužiaľ obe. Vírus encefalitídy bol dokonca prvýkrát izolovaný v bývalom Československu v roku 1948.
Štatistika
V minulom roku malo Česko najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy z krajín Európskej únie. Bolo 712 prípadov, čo je najvyšší počet od roku 2011. Boreliózou sa potom v minulom roku nakazilo skoro štyri a pol tisíc ľudí, čo je takmer o tisíc viac ako v roku 2017.
Tento rok sa kvôli daždivému máju populácia hrabošov v Česku dramaticky zvýšila a v niektorých regiónoch poškodili 80 percent porastov. Najväčšie škody hlásia poľnohospodári na Morave. Zasiahnutá je celá južná Morava a Haná.