Bratislava 5. júla 2024 (TASR/HSP/Foto: TASR – Jakub Kotian)
Aktualizované 6. júla 7:38
Spoločnosť sa musí zamyslieť nad dianím na Slovensku aj v Európe. Mala by sa zamyslieť nad tým, čo môže urobiť preto, aby sa nezopakoval atentát z polovice mája a aby sa nezvyšovalo napätie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine
Vyhlásil to v piatok premiér Robert Fico (Smer-SD) počas prejavu na Devíne. Hovorí o potrebe gesta, ktoré by mohlo byť cestou k hľadaniu prostredia pre korektnú politickú súťaž a spoluprácu. Zdôraznil, že mierových rokovaní a iniciatív nie je nikdy dosť, pretože síce mier nie je všetko, ale “bez mieru je všetko ničím”.
Kritika ideológií
Premiér Robert Fico (Smer-SD) počas svojho prvého príhovoru na verejnosti od atentátu kritizoval progresívne a liberálne ideológie, ktoré označil za nezmyselné. V rámci obrany voči nim bude možno podľa jeho slov potrebné nájsť politickú zhodu na úprave Ústavy SR, aby sa voči týmto ideológiám postavila silná hrádza. V príhovore počas celonárodných osláv výročia príchodu Cyrila a Metoda na bratislavskom hrade Devín spomenul aj potrebu znižovania napätia v spoločnosti.
“Musíme všetci spoločne postaviť obrovskú hrádzu nezmyselným, progresívnym a liberálnym ideológiám, ktoré sa šíria ako rakovina. Sú to ideológie, ktoré poškodzujú túto krajinu, sú to ideológie, ktoré vznikli možno len predvčerom,” vyhlásil Fico.
Nechce pre “módne trendy” meniť ústavu alebo zákony. Pripomenul, že v ústave je zakotvená definícia manželstva.
“Ak budeme naďalej ohrozovaní ideológiami, ktoré vznikajú zo dňa na deň, ktoré sa šíria ako jed, ktoré sú v príkrom rozpore s tým, čo máme v Ústave SR, možno budeme musieť hľadať zhodu na slovenskej politickej scéne v ďalších krokoch k úprave Ústavy SR, kedy by sme túto hrádzu proti liberálnym a progresivistickým ideológiám postavili ešte silnejšiu,” skonštatoval.
“Rozjatrená Európa a Slovensko”
Premiér vyhlásil, že spoločnosť je rozdelená, kritizoval niektoré médiá, ktoré podľa neho označili sviatok svätých Cyrila a Metoda za prežitok. Podľa Fica sa musia všetci zamyslieť nad tým, čo sa dnes deje na Slovensku a v Európe. “Európa a Slovensko neboli nikdy také rozjatrené, ako sú rozjatrené teraz,” skonštatoval.
Vyslovil obdiv maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za to, že navštívil Kyjev aj Moskvu. “Keby mi to môj zdravotný stav umožňoval, veľmi rád by som sa k nemu pripojil. Mierových rokovaní, mierových iniciatív nie je nikdy dosť, preto urobme gesto, ktoré by mohlo byť oslavou dnešného večera, že sa všetci nad tým zamyslíme, čo s tým ideme urobiť, aby sa nám nezopakoval 15. máj, aby sa nám nezvyšovalo napätie v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine,” vyhlásil premiér.
Toto gesto by podľa neho mohlo byť cestou k hľadaniu prostredia pre korektnú politickú súťaž a korektnú spoluprácu. “Pokiaľ neurobíme niečo v najbližších dňoch a mesiacoch, situácia, ktorá sa vyvíja na Ukrajine, sa môže vymknúť z rúk a môžeme byť svedkami nekontrolovaného vojnového konfliktu,” odkázal.
Duchovné dedičstvo označil za “veľký strom”
Fico zablahoželal všetkým k sviatku svätých Cyrila a Metoda, ktorý podľa neho patrí medzi najvýznamnejšie a je najviac zapísaný v súvislosti s našou históriou.
“Ľudia, ktorí tu boli v deviatom storočí, boli naši predkovia a my sme ich potomkovia. Na tomto nikto nič nemôže vyšpekulovať a, prosím, túto fantastickú kontinuitu slovenských a slovanských dejín si prísne chráňme, nemôžeme v žiadnom prípade o ňu prísť,” odkázal. Duchovné dedičstvo svätých Cyrila a Metoda označil za veľký strom, ktorý posolstvom viery, dobra, múdrosti a odpustenia ovplyvňuje ľudí žijúcich na Slovensku už dvanásť storočí.
.
Na celonárodných oslavách 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda sa zúčastnili najvyšší ústavní činitelia aj predstavitelia verejného života. Na podujatí vystúpil okrem Fica, prezidenta Petra Pellegriniho a podpredsedu parlamentu Petra Žigu aj predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.
Bober: Cyrila a Metoda vnímame ako tvorcov a zakladateľov našej učenosti
Svätých bratov zo Solúna vnímame ako tvorcov a zakladateľov našej jazykovej, kultúrnej, vzdelanostnej, náboženskej, ale i poetickej učenosti. Vyhlásil to predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober počas podujatia Posolstvo Cyrila a Metoda na hrade Devín v Bratislave.
Bober pripomenul, že práve svätí Cyril a Metod priniesli do života našich slovenských predkov právo, poriadok, kultúru, jazyk, písmo, vzdelanie a zvlášť kresťanskú vieru v Boha.
Šimkovičová: Príchod Cyrila a Metoda na naše územie zadefinoval náš vývoj
Príchod svätých Cyrila a Metoda na naše územie je udalosťou, ktorá nás svojim spôsobom určila a zadefinovala náš vývoj ako národa. Uviedla to ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). V piatok sa na hrade Devín v Bratislave zúčastnila celonárodných osláv 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.
“Na rozdiel od niektorých verejne činných osôb si nemyslím, že táto časť našej histórie je prežitkom. Naopak, myslím si, že príchod svätých Cyrila a Metoda na naše územie je udalosťou, ktorá nás svojim spôsobom určila a zadefinovala náš vývoj ako národa. Uvedomenie si, odkiaľ prichádzame, odkiaľ sú naše korene, naša identita je potrebné vnímať ako národné a univerzálne hodnoty,” skonštatovala ministerka.
Na podujatí na Devíne sa zúčastnili najvyšší ústavní činitelia a aj predstavitelia verejného života. V rámci programu odzneli skladby či diela slovenských autorov v podaní umelcov zo Slovenska.
Prečítajte si tiež
Kto si nechal ujsť premiérov návrat (a čo to o nich vypovedá)