Banská Štiavnica 5. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)
Aktualizované 5. apríla 2023 15:54
Financie, ktoré vláda v stredu vyčlenila pre požiarom zasiahnutú Banskú Štiavnicu, sú prvá, avšak nie posledná pomoc na záchranu poškodených pamiatok. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger
“Budú nasledovať ďalšie podľa toho, akým spôsobom budú vyčísľované škody. Požiarom bolo zasiahnutých sedem budov, naším cieľom je pomôcť finančne všetkým zasiahnutým budovám. Čakáme na vyhodnotenie poisťovní a presné určenie súm,“ povedal Heger s tým, že štát bude pri obnove pamiatok nápomocný aj v oblasti administratívnych procesov.
Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková ocenila, že vláda splnila sľub, ktorý mestu dali jej predstavitelia po vypuknutí požiaru. Pripomenula, že zasiahnutých bolo šesť národných kultúrnych pamiatok a jeden ďalší objekt v centre mesta, ktoré je zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO.
“Naším cieľom bolo, aby všetky tieto objekty, či sú štátne alebo v súkromnom vlastníctve, boli zrekonštruované. A to sa dnes naplnilo,” uviedla Babiaková s tým, že verí, že poškodené pamiatky budú obnovené do roku 2025.
.
Vláda schválila na sanáciu pamiatok v Banskej Štiavnici do 11 miliónov eur. Samospráva dostane do štyroch miliónov eur, ďalších sedem miliónov eur bude na obdobie 2023 – 2025 alokovaných pre ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe.
Stredajšie výjazdové rokovanie kabinetu sa týkalo finančnej pomoci Banskej Štiavnici pri rekonštrukcii pamiatkových budov, zasiahnutých požiarom v sobotu 18. marca. V centre mesta, súčasti lokality UNESCO, plamene zasiahli sedem objektov, okrem budov v správe ministerstiev vnútra a životného prostredia, resp. ich organizácií, poškodili aj budovu, v ktorej sídli základná umelecká škola, požiar taktiež devastoval i pamiatkové budovy v súkromnom vlastníctve – napríklad Banka lásky, Pizzeria Black M, rodinný dom Dolná ružová 1 alebo rodinný dom Eleuzína.
Vláda pomôže aj súkromným vlastníkom
Štát je pripravený pomôcť aj súkromným vlastníkom objektov poškodených marcovým požiarom v centre Banskej Štiavnice. “Keďže však ide o pomoc z verejných zdrojov, musíme počkať na ďalšie nevyhnutné informácie,” uviedol na tlačovej konferencii Eduard Heger.
Spresnil, že štát potrebuje poznať napríklad výšku plnenia z komerčného poistenia týchto objektov. “Akonáhle budú tieto skutočnosti naplnené, sme pripravení okamžite zasadnúť a tieto prostriedky uvoľniť,” zdôraznil Heger. Upozornil, že ak je aj úloha pripraviť mechanizmus pomoci stanovená do konca júna, neznamená to, že sa do tohto termínu bude čakať. “Ten mechanizmus už má ministerstvo kultúry pripravený teraz,” vyhlásil Heger.
Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková oznámila, že mesto vlastníkom poškodených budov, bez ohľadu na ich status, pomôže s nevyhnutným dočasným zastrešením, resp. opatreniami, ktoré majú zabrániť ďalším prípadným škodám pred začiatkom sanácie.
Budaj: Slovenské banské múzeum bude mať na budúci týždeň provizórnu strechu
Strecha Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, ktorá bola poškodená nedávnym veľkým požiarom, bude na budúci týždeň nahradená provizórnou strechou. Po rokovaní vlády to uviedol dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.
“Budova, ktorá je staticky v poriadku, bude už na dlhšiu dobu ochránená pred dažďom. Potom je to už otázka na pamiatkarov, ktorý nám vyjdú v ústrety, aby to malo rýchly priebeh,” povedal Budaj v súvislosti s vybudovaním novej strechy na budove Berggerichtu, kde banské múzeum sídli.
Múzeum by sa podľa neho mohlo do istých poschodí používať. Horné poschodia sa budú rekonštruovať pri oprave strechy. “Prial by som si, pokiaľ ide o budovy ministerstva životného prostredia, aby boli k dispozícii turistom aspoň v ich prízemných poschodiach v plnom rozsahu už túto turistickú sezónu,” poznamenal minister.
Zároveň uviedol, že vysúťaženie novej strechy potrvá nejaký čas, pretože sa budú musieť zohľadniť aj požiadavky pamiatkarov. “Tiež by som si prial, aby do konca roka bola strecha naspäť,” dodal. Uprednostnil by, aby sa mineralogické zbierky vrátili naspať na pôvodné miesto do múzea a neboli prevážané ešte niekde inde.
Banské múzeum sa zároveň na peniaze z poisťovne spoliehať nemôže, pretože nemá poistku. Poistenie budov je podľa šéfa envirorezortu záležitosťou manažérskeho prístupu. V múzeu prebehne aj audit.
Riaditeľka Slovenského banského múzea Zuzana Denková priblížila, že exponáty z mineralógie sú uložené v budove Kammerhofu. Mali by však pre ne nájsť vhodnejšie podmienky. Denková zároveň povedala, že otvorili Starý zámok, kde sú aktuálne dve sály plné zbierkových umelecko-historických predmetov. “Nemáme finančné prostriedky na sanáciu zadymenej a zavodnenej galérie,” poznamenala.
Slovenské banské múzeum potrebuje podľa Denkovej interné personálne kapacity. “Budeme mať investičnú úlohu, ale nemáme investičné oddelenie,” podotkla Denková. Nechce sa spoliehať len na externé zdroje, ktoré by im manažovali celý proces obnovy. Ľudí potrebuje aj na ošetrenie zbierkových predmetov, ktoré boli poškodené pri požiari.