Bratislava 16. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Aktualizované 16. októbra 15:58
Premiér Robert Fico (Smer-SD) si nevyžiadal správu od Slovenskej informačnej služby (SIS) o atentáte na jeho osobu. “Je to celé nezmysel,” uviedol v stredu na tlačovej konferencii
“Ak si niekto niečo vyžiadal, tak to boli opoziční poslanci na príslušnom výbore na kontrolu SIS,” povedal Fico. Riaditeľ SIS Pavol Gašpar podľa neho potvrdí informáciu, že o žiadnu správu nežiadal.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v utorok (15. 10.) informoval, že predseda vlády si ako oprávnený prijímateľ informácií vyžiadal od SIS správu o bezpečnostných rizikách spojených s ďalším možným pokusom o atentát na jeho osobu. Na to má podľa rezortu vnútra z titulu svojej funkcie zákonný nárok. “Nemyslel tým v žiadnom prípade správu o atentáte zo dňa 15. mája v Handlovej,” uviedlo ministerstvo.
Priblížilo, že na takejto správe SIS pracuje aj v spolupráci s Policajným zborom. Mali by ju odprezentovať poslancom parlamentu a v rámci zákonných možností aj verejnosti, aby sa zamedzilo šíreniu konšpiračných teórii v spojitosti s atentátom ešte do konca roka.
Opozícia namieta dôveryhodnosť správy SIS o atentáte na premiéra
Opozícia namieta dôveryhodnosť správy Slovenskej informačnej služby (SIS) o atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa obáva, že si ju objednal predseda vlády a chce ju zneužiť proti opozícii. Kresťanskí demokrati poukazujú na to, že SIS podlieha priamo Ficovi, a neočakávajú, že správa nebude obsahovať fabulácie. Hnutie Slovensko zase hovorí o zneužívaní SIS. Vyplýva to z ich vyjadrení. Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) v stredu informovala, že požiadala o zvolanie mimoriadneho zasadnutia výboru na kontrolu SIS.
“Pokiaľ ide o situáciu so správou, ktorú mala údajne na objednávku premiéra vypracovať SIS, tak to vo mne prehlbuje nedôveru. Vyšetrovať má polícia. Máme vedieť závery od polície a prokuratúry. Tajná služba, pochopiteľne, môže vypracovávať vlastné stanoviská, prípadne vlastnú analýzu, ale mne sa zdá, dúfam, že sa tie obavy rozptýlia, že si premiér od tajnej služby objednal materiál, ktorý potom chce zneužiť proti opozícii,” skonštatoval Šimečka. Zároveň poukázal na chaos pri komunikácii o možnom objednávateľovi správy.
Ani KDH neočakáva, že správa bude vyvážená a nebude obsahovať fabulácie či dezinformácie. Argumentovalo tým, že SIS podlieha priamo premiérovi, ktorý je v tejto veci poškodeným. Upozornilo na to, že viesť vyšetrovanie a obstarávať dôkazy relevantné pre samotné trestné konanie a odsúdenie páchateľa môže iba prokuratúra. “KDH berie na vedomie informáciu, že SIS predloží do Národnej rady (NR) SR správu o vyšetrovaní atentátu. No vzhľadom na charakter, povahu a dôveryhodnosť zdrojov, s ktorými pracuje SIS, hnutie očakáva, že pred NR SR predstúpi generálny prokurátor a bude poslancov informovať o relevantných faktoch a dôkazoch, ktoré prinieslo vyšetrovanie,” uviedlo hnutie v utorkovom (15. 10.) stanovisku.
Hnutie Igora Matoviča v tejto súvislosti hovorilo o škandále a zneužití SIS. Poukázalo na údajnú objednávku správy premiérom a odmietlo jeho argumentáciu. V stredajšom stanovisku vyzvalo premiéra, aby “zastavil svoje spravodajské hry”. Ničí tým podľa neho dôveryhodnosť slovenských bezpečnostných zložiek pred zahraničnými spojencami. Poslankyňa parlamentu Veronika Remišová sa zase v utorok vyjadrila, že pribúdajú náznaky, že atentát hrubo zneužije vládna moc. Tvrdí, že verejnosť je o vyšetrovaní málo informovaná. Kritizovala okrem iného aj správu SIS. “Ak sa namiesto zistení nezávislého a nestranného súdu bude podsúvať verejnosti objednaná rozprávka od Gašparovej tajnej služby, načo má táto krajina zákonné inštitúcie, súdy, prokuratúru?” spýtala sa.
SIS: Premiér si žiadnu správu neobjednal, môže byť v konflikte záujmov
“Slovenská informačná služba v predmetnej veci spolupracuje v úzkej súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní,” vyhlásil Gašpar a dodal, že SIS nemôže informovať verejnosť o predmete jej spravodajskej činnosti. Informácie sprístupňuje iba príjemcom zo zákona.
Prečítajte si tiež
- Čoho sa boja progresívci? Hamran vypovedal k atentátu na premiéra
- Pre atentát na premiéra odvolali podľa Šutaja Eštoka štyroch funkcionárov