Budapešť 28. júna 2023 (HSP/rmx.news/Foto:screenshot twitter)
Všetky žiadosti o vstup migrantov by sa mali vybavovať mimo EÚ, tvrdí Orbán, informuje spravodajský portál REMIX News
Riešenie migrácie existuje, ale EÚ ho nechce realizovať, povedal premiér Viktor Orbán v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii v Bratislave po stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky, ktorú tvoria Maďarsko, Slovensko, Česká republika a Poľsko.
Maďarský premiér uviedol, že postoj Maďarska k nelegálnej migrácii zostáva nezmenený. Podľa neho riešenie, ktoré je zakotvené aj v maďarskom zákone, spočíva v tom, že ak niekto podá žiadosť o vstup na územie EÚ a žiadosť nebola posúdená, táto osoba musí byť fyzicky mimo hraníc EÚ.
“Ak by sme povedali, že na územie EÚ môžu vstúpiť len tí, ktorí absolvovali procedúru a dostali povolenie od členského štátu, mali by sme po tejto kaši,” povedal Orbán. Dodal, že EÚ nie je ochotná urobiť tento rozhodný krok a žiaľ, ani nový návrh Európskej komisie o migrácii tento cieľ nedosiahol.
Maďarský premiér povedal, že peniaze, ktoré Európska komisia vyčlenila na boj proti migrácii, sú smiešne.
“Musím povedať, že celý návrh v súčasnej podobe zo strany Komisie je neseriózny a podľa názoru Maďarska je v tejto podobe nevhodný na rokovanie,” povedal Orbán a dodal, že Európska komisia musí predložiť “seriózny návrh”.
We discussed in depth the topic of migration at today’s V4 summit with @MorawieckiM , @LudoOdorPM and @P_Fiala . The 🇭🇺 position is clear: the latest budget amendment proposal of the @EuropeanCommiss is frivolous. We are asking for a new proposal from the EU Commission that can… pic.twitter.com/SyvLPAHWhV
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) June 26, 2023
Nový pakt EÚ o migrantoch umožní Bruselu vnucovať členským štátom ako Maďarsko a Poľsko kvóty na migrantov. Ak tieto štáty migrantov odmietnu, budú musieť zaplatiť až 20 000 eur za každého odmietnutého migranta, čo by v priebehu rokov mohlo rýchlo dosiahnuť miliardy eur. Maďarsko aj Poľsko spolu s mnohými konzervatívnymi európskymi stranami proti novému zákonu protestovali.
Na samite V4 sa okrem možností riešenia nelegálneho prisťahovalectva diskutovalo aj o ďalších témach vrátane situácie na Ukrajine a jej dôsledkov, západného Balkánu a zelenej dohody EÚ.
Pokiaľ ide o západný Balkán, Orbán uviedol, že v uplynulom týždni navštívil niekoľko krajín tohto regiónu. S potešením si vypočul, že tam prevláda názor, že prístupový proces balkánskych krajín do EÚ by sa mal urýchliť.
Dodal, že “sme v čase, keď sa veľká časť pozornosti sústreďuje na Ukrajinu, ale sú tu aj iné problémy. Pozornosť treba venovať aj Balkánu, kde narastá napätie, ktoré si vyžaduje sofistikované a komplexné riešenie; postup EÚ v tejto oblasti je plný nesprávnych výpočtov a doteraz zlyhal.”
Zdôraznil, že je potrebná politika pre Balkán, ktorá by poskytla jasnú perspektívu členstva národom, ktoré tam žijú. Zdôraznil, že je neprijateľné vytvárať pocit, že Ukrajina môže vstúpiť do EÚ skôr ako krajiny, ktoré sú už roky kandidátmi.
Viac sa dočítate
Premiér Orbán: Nie všetky peniaze EÚ by mali ísť na Ukrajinu
Maďarsko opäť zablokovalo vojenskú pomoc EÚ pre Ukrajinu