Budapešť/Kyjev 27. júna 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:Twitter)
Maďarský premiér Viktor Orbán ukončil svoje diplomatické turné na západnom Balkáne, kde rokoval o strategických partnerstvách, sprostredkoval rokovania medzi problematickými susedmi a loboval za urýchlený vstup regiónu do EÚ. Podľa neho by vojna na Ukrajine nemala získať všetku pozornosť a peniaze Západu, pretože Balkán je “poslednou významnou rezervou zdrojov Európy”, píše o tom The European Conservative
Maďarský premiér začal svoje turné po západnom Balkáne v utorok 20. júna, keď spolu s prezidentkou Katalin Novákovou odcestoval do Srbska, kde sa stretol so srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom a premiérkou Anou Brnabićovou, aby sa zúčastnili na prvom summite ich novej Rady pre strategickú spoluprácu – bilaterálneho fóra zloženého z 12 samostatných pracovných skupín, ktoré vedú príslušní ministri -, čo prezident Vučić označil za “historický krok”.
Maďarsko a Srbsko majú už dlho mimoriadne priateľské vzťahy. Obe krajiny majú nielen mimoriadne dobré hospodárske vzťahy, ale často spolupracujú aj v geopolitických otázkach, ktoré sa týkajú ich bezprostredného susedstva, pričom Srbsko robí ťažkú prácu v oblasti migrácie, aby udržalo poriadok za hranicami schengenského priestoru, a Maďarsko vytrvalo podporuje kandidatúru Srbska na vstup do EÚ.
Európska integrácia západného Balkánu bola jednou z hlavných tém nedávneho samitu, po ktorom Orbán zdôraznil, že členstvo Srbska v EÚ je v bezprostrednom záujme Bruselu aj Budapešti. “Je ľahké vidieť, že hodnotu vášho pozemku zvyšuje stav pozemku vášho suseda,” povedal premiér. “Máme záujem na šťastnom a prosperujúcom Srbsku.”
Orbán sa tiež pokúsil o sprostredkovanie medzi Belehradom a Prištinou, ktorých vzťahy sa rýchlo zhoršili v súvislosti s rastúcou krízou v severnom Kosove. Maďarský premiér Vučićovi povedal, že si je vedomý sťažností, ktorými Srbi v Kosove trpia, a že Maďarsko neuznáva výsledok bojkotovaných volieb za legitímny. Zároveň odporučil prepustenie troch kosovských policajtov, ktorých minulý týždeň zatkli v Srbsku, s tým, že toto gesto by zvýšilo medzinárodné postavenie Srbska.
Vo štvrtok Orbán spolu so svojím ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom navštívil susednú Bosnu a Hercegovinu, kde sa stretol s lídrom krajiny Borjanom Krišto. Hlavnou témou samitu bolo aj členstvo Bosny v EÚ, pričom maďarský líder opäť vyjadril pevné odhodlanie podporiť snahu Sarajeva o vstup.
Tour de Balkans pokračuje mojou oficiálnou návštevou na 🇧🇦. Namiesto #sankcií potrebujú krajiny západného Balkánu čo najrýchlejšie členstvo v EÚ. Keď ide o 🇪🇺 #rozšírenie, môžete sa spoľahnúť na #Maďarsko! pic.twitter.com/sIyb8PDFeD
Podľa premiéra Európa stráca svoju konkurencieschopnosť v celosvetovom meradle a musí čo najskôr pokračovať v rozširovaní o krajiny západného Balkánu – krajiny, ktorým bolo členstvo v EÚ prisľúbené už pred desiatkami rokov, dávno predtým, ako sa vôbec objavila Ukrajina. Premiér Orbán pred svojím publikom v Sarajeve povedal:
Balkán nie je problém, ale posledná významná rezerva zdrojov Európskej únie. To, čo hovorím, môže znieť zvláštne, ale Európska únia dnes potrebuje Balkán… viac ako naopak. … V súlade s tým, nech sa v Bruseli hovorí čokoľvek, sme za rýchly vstup Balkánu … do Európskej únie.
Orbán tiež zdôraznil, že Maďarsko sa v Bruseli usiluje o pridelenie časti kohéznych fondov EÚ určených pre balkánske krajiny ešte pred dokončením pristúpenia, aby sa zabezpečilo pokračovanie rozvoja regiónu.
“Nemôžeme nechať všetky peniaze prúdiť na Ukrajinu,” povedal premiér a argumentoval, že EÚ sa musí viac zamerať na bezpečnostné a hospodárske potreby západného Balkánu v prospech celej Európy.
V Bosne sa Orbán stretol aj s prezidentom Srbskej republiky a vytvoril ďalší špeciálny bilaterálny výbor, ktorý sa bude schádzať každé tri mesiace s cieľom podporiť energetickú, infraštruktúrnu a poľnohospodársku spoluprácu.
Viac sa dočítate
Maďarský premiér Orbán sa ohradil proti plánom EÚ nútiť krajiny prijímať migrantov