Bratislava 5. novembra 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)
Premiér Robert Fico(SMER-SSD) a slovenská delegácia pred pár dňami odcestovali na oficiálnu návštevu Číny. Premiér sa po náročnom pracovnom dni prihovoril vo videu na sociálnej sieti a ubezpečil, že návšteva Číny bude ukončená profesionálne podľa plánu a dosiahnu sa všetky plánované ciele : „Pozdravujem štekajúcich psíkov na Slovensku a odkazujem im, že vládna karavána ide v Číne ďalej!“
Pred pár dňami premiér Robert Fico a slovenská delegácia odcestovali na pracovnú cestu do Číny. Hlavnou témou návštevy predsedu vlády v čínskej provincii An-chuej bola investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej premiéra prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR.
Pozdrav
Včera večer, po náročnom pracovnom dni, sa premiér prihovoril vo videu sociálnej sieti. „Pozdravujem už z polnočnej Číny,“ uviedol premiér a dodal, že slovenská vládna delegácia má za sebou predposledný náročný deň štátnej návštevy.
„Samozrejme, že ani dnes sme sa nemohli vyhnúť štekajúcim psíkom na Slovensku, ale ja vás ubezpečujem, že návštevu Číny profesionálne ukončíme podľa plánu a dosiahneme všetky plánované ciele,“ oznámil premiér.
Mimovládným organizáciám na Slovensku, ako je Inštitút pre ľudské práva, premiér odkázal, že o stav dodržiavania ľudských práv by sa mali zaujímať predovšetkým na Slovensku – kde počas vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera či Ľudovíta Ódora dochádzalo k brutálnemu porušovaniu všetkých základných práv. „A vtedy všetkým mimovládky mlčali,“ pripomenul premiér.
Inštitút ľudských práv (IĽP) totiž ostro kritizoval nedostatočnú pozornosť, ktorú slovenská delegácia na návšteve Číny venovala ľudským právam. Riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher vo svojom vyjadrení uviedol, že Čína patrí k najvážnejším porušovateľom ľudských práv, pričom to nezahŕňa len občianske práva ako slobodu prejavu či tlače, ale aj práva na organizáciu zamestnancov. Inštitút vyzval, aby sa otázka ľudských práv na Slovensku riešila s rovnakou naliehavosťou ako kdekoľvek inde vo svete. IĽP tiež upozornil na nebezpečenstvá, ktoré represívne režimy predstavujú nielen pre vlastných občanov, ale aj za svojimi hranicami.
Fico vo videu pripomenul, že jedným zo základných pilierov suverénnej slovenskej zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany, ktorú Ficova vláda dôsledne presadzuje, je práve nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín a rešpektovanie formy vládnutia, ktorú si iné krajiny vybrali. „Slovensko je posledné, ktoré by malo v tomto duchu rozdávať rozumy a moralizovať na úkor iných,“ dodal.
Ďalej premiér pripomenul, že sa “rozčertil“ aj poslanec Národnej rady SR za SaS-ku Juraj Krúpa. Poslancovi sa nepáči, že mu premiér osobne pred cestou nevysvetlil, na čo slovenská vládna delegácia do Číny ide. Krúpa tiež kritizoval, že Fico odcestoval s najväčšou podnikateľskou misiou, aká kedy sprevádzala slovenského ústavného činiteľa v zahraničí. „Pán poslanec, jeden z dôležitých výsledkov tejto návštevy je rozhodnutie Číny zrušiť pre občanov Slovenska víza na cestu do Číny nepresahujúcu 15 dní. Preto vám odporúčam, aby ste túto možnosť využili a Čínu navštívili, aby ste konečne pochopili, že Čínu ekonomicky nedobehneme ani vtedy, keď jej budeme utekať naproti…!,“ odkázal premiér. Dodal : „A po tom, čo by ste videli na vlastné oči, by vám ústa zostali otvorené ešte aj dva týždne po návrate z tejto obrovskej krajiny, ktorá je dnes garantom stability nielen v regióne, ale aj na celom svete!“
Gotion
Ďalej sa premiér venoval programu oficiálnej návštevy, v rámci ktorého okrem iných podujatí – ako bola napríklad prednáška pre vysokoškolákov na univerzite v Che-fej – navštívili spoločnosť Gotion, ktorá má záujem postaviť na Slovensku fabriku na výrobu batérií do elektrických vozidiel v Šuranoch. „Ide o jednu z najväčších investícií v histórii Slovenska,“ uviedol premiér a dodal, že objem investície je 1,4 miliardy eur a má vytvoriť 1300 nových pracovných miest, vlastný výskum a vývoj. Vyzdvihol, že spoločnosť spolupracuje s najvýznamnejšími automobilkami, najmä s Volkswagenom, ktorý do spoločnosti Gotion priamo vlastnícky vstúpil.
„Ak sa nestane nič nepredvídané, stavebné práce začnú v marci budúceho roku,“ oznámil premiér.
Poznamenal, že okolo tohto investičného zámeru je veľa šumu – sú aj ľudia, ktorí ho chcú zmariť. Preto považuje za správne, že pred pár dňami bola zorganizovaná návšteva desiatok ľudí zo Šurian a okolia, aby na vlastné oči videli, aká vysoko sofistikovaná výroba má prísť na Slovensko.
Premiér uviedol, že na návšteve si s viacerými ministrami prešiel oddelenie výskumu, vývoja a samotnú výrobu a poznamenal, že výroba v závode vyžaduje takú mieru čistoty a sterility, že máte skôr pocit, že sa pohybujete v špičkovej nemocnici a nie vo firme na výrobu batérií do elektrovozidiel.
„Samotní producenti áut v Európe uznávajú, že v elektromobilite Čína predbiehala Úniu o celú dekádu – aj preto Európska komisia prišla s nezmyselným návrhom na zavedenie dodatočných ciel na dovoz čínskych elektromobilov do Európy, čo sme odmietli nie len my, ale aj Nemci či Španieli – teda krajiny, ktoré sú producentmi áut strednej triedy a luxusných áut, vývoz ktorých do Číny sa môže zmariť,“ uviedol premiér.
Podľa Fica je investícia do výstavby závodu na výrobu elektrobateriek “správna pre Slovensko a užitočná pre celú Európu“.
V rámci programu cesty slovenskú delegáciu dnes čaká posledný deň a tentokrát navštívia Šanghaj. „ So Slovenskou podnikateľskou komisiou sa zúčastním na otvorení čínskeho medzinárodného import – export veľtrhu na základe pozvania predsedu vlády Číny a otvoríme aj Slovenský národný pavilón,“ oznámil premiér.
„Samé užitočné veci pre Slovensko,“ konštatoval.
„Takže pozdravujem štekajúcich psíkov na Slovensku a odkazujem im, že vládna karavána ide v Číne ďalej! Pekný večer z nočnej Číny!,“ rozlúčil sa premiér.
Video premiéra Roberta Fica si môžete pozrieť tu
Prečítajte si tiež: