Bývalá štátna tajomníčka podľa Denníka N pred niekoľkými dňami avizovala polícii, že sa chce priznať. Dnes ráno pred ôsmou ju ráno kukláči priviezli na Národnú kriminálnu agentúru v Nitre, kde vypovedá.
Jej advokát ráno pri príchode pre televíziu JOJ uviedol, že nevie čo je predmetom dnešného výsluchu a či bude jeho klientka vypovedať. Špekuláciu ohľadom dnešnej výpovede, ktorá by mala znížiť trest hroziaci Jankovskej jej právny zástupca vyvrátil. “Sú to špekulácie a nemyslím si, že by toto malo nejaký súvis,” povedal.
Potom, ako prebehol výsluch, využil som možnosť a požiadal som o nahliadnutie do spisu aj za účasti mojej klientky,“ skonštatoval Erdös.
Nepotvrdil, že by jeho klientka chcela aktívne spolupracovať s vyšetrovateľmi. „Takú informáciu som nepostrehol, nebudem sa vyjadrovať k samotnému obsahu dnešného úkonu. Ja som nahliadol do celého vyšetrovacieho spisu, nie že by som niečo konkrétne potreboval. Ako obhajca, tak aj obvinený má právo nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu, takže sme to právo využili, keďže sme boli tu,“ povedal Erdös.
Novinársku otázku, či sa chcela Jankovská priznať, označil za špekulatívnu. “Takto sa môže rozhodnúť ktokoľvek a kedykoľvek. Takú informáciu nemám. Bol som pri príchode konfrontovaný s tým, že moja klientka sa ide priznať. Ja som takúto informáciu nemal a to, čo si ja všetko poviem s klientom, je viazané povinnosťou zachovávať mlčanlivosť. Pokyn bol jasne dohodnutý, k samotnému výsluchu sa vyjadrovať nebudeme,“ dodal Erdös. Ako doplnil, predvolanie na ďalší výsluch zatiaľ s klientkou nemajú a nevedia, kedy sa budú prípadné ďalšie úkony konať.
Televízia JOJ tiež uvádza, že Jankovská mala odmietnuť vypovedať pred vyšetrovateľmi.
Moniku J. zadržali spolu s ďalšími 12 sudcami počas policajnej akcie Búrka, následne ju súd vzal do väzby. Začiatkom júna sa vzdala funkcie sudkyne.
Čelí obvineniam z korupcie, jej komunikácia s viacnásobne stíhaným Marianom K. naznačuje, že mohla napríklad ovplyvňovať konanie súdov kauze miliónových televíznych zmeniek.
Jankovská minulý rok v momente, keď oznámila koniec vo funkcii štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR tvrdila, že Mariana Kočnera nepozná a nepísala si s ním. “Nepoznám ho, nekomunikovala som s ním, ani priamo, ani sprostredkovane, ani osobne, ani prostredníctvom iných osôb, nijako. V kauze zmenky som sa absolútne neangažovala,“ povedala v septembri.
Šeliga: Môže ísť o zlomový bod
Podpredseda NR SR Juraj Šeliga zo strany Za ľudí na margo prípadu Jankovskej poznamenal, že obvinená po takmer 100 dňoch vo väzbe požiadala o vypočutie. “Má sa priznať ku korupčnej schéme fungujúcej medzi sudcami zadržanými v rámci akcie Búrka.”
“Môže ísť o zlomový bod vo vyšetrovaní kočnerovej justičnej kliky. Budem pozorne sledovať čo sa bude diať. Od toho, čo som na Jankovskú podal podnet na disciplinárne stíhanie sa veľa vecí posunulo vpred. K očiste justície je to však ešte dlhá cesta,” myslí si podpredseda strany Andreja Kisku.
Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) by výpoveď Jankovskej mohla priblížiť, ako systém “našich ľudí” fungoval a mohli by byť tiež odhalené konkrétne mená zodpovedných ľudí z najvyšších miest.
“Málokto dnes uverí, že by systematická a obrovská korupčná schéma mohla fungovať bez ochrany na najvyšších miestach. Smer a jeho spoločníci tu za roky vládnutia vytvorili systém, ktorý nie len že umožňoval fungovanie mafiánskych štruktúr, ale aj aktívne napomáhal a chránil tých, ktorí páchali závažnú trestnú činnosť,” uviedla Remišová, podľa ktorej plnú zodpovednosť nesú ľudia, ktorí paralyzovali zo svojich funkcií ochrannú úlohu štátu a umožnili fungovanie ľudí ako Kočner či Jankovská.
“Politici Smeru sa nemôžu tváriť, že ide o akýsi samostatný systém bez zodpovedných mien, s ktorým oni vlastne nemajú nič spoločné. Prišiel čas, aby sme v súvislosti s infiltráciou mafie hovorili o konkrétnych menách. Tých, ktorí systém vytvorili, ale aj tých, ktorí ho kryli a nekonali, keď konať mali. Držím palce všetkým čestným vyšetrovateľom a prokurátorom, aby sa podarilo odhaliť a odstíhať všetkých, ktorí sú zodpovední za prenikaníe mafie do štátu,” dodala Remišová.