Bratislava 29. júna 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) by bol rád, keby sa strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita (SaS) správali v súlade s koaličnou dohodou. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v budove Národnej rady SR po rokovaní poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s predsedom Národnej rady SR (NR SR) Borisom Kollárom pre jeho kauzu diplomovej práce
„Na poslaneckom klube sme kládli Borisovi Kollárovi otázky viac ako tri hodiny. Na všetky položené otázky odpovedal, pričom nevyjasneným problémom zostalo necitovanie vlastného školiteľa, ktorý mu takéto konanie dovolil,” uviedol predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš.
Poslanecký klub OĽaNO takéto konanie považuje za zásadné zlyhanie školiteľa, oponenta, študenta ako aj systému hodnotenia záverečných prác. Žiada ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa minister školstva spolu s ministerkou spravodlivosti dohodnú a nastavili systém tak, aby každý kto získal titul nezákonne, oň prišiel.
“Oni dvaja (Gröhling a Kolíková pozn.) musia posúdiť, ako hlboko do minulosti môžeme preverovať tituly, a potom predstúpiť pred verejnosť a teda povedať, či pôjdeme od vzniku republiky, či pôjdeme od doby, kedy Boris Kollár získal titul, alebo pôjdeme dva roky dozadu, alebo pôjdeme len dopredu, je to čisto na ich posúdení,” uviedol premiér Igor Matovič.
Dodal, že ak sa tak udeje dôjde konečne ku “buchnutiu po stole” a nastoleniu poriadku. “Lebo ďalej fungovať v systéme, kde sa budú rozdávať nejaké falošné tituly ísť nemôžeme.” Podľa jeho slov je hlavným pilierom OĽaNO to, aby zákon platil pre všetkých rovnako. “Selektívny výber… to je pri dobrom víne, ale ak si teraz budeme vyberať v politike alebo verejnom živote, že voči ktorému človeku chceme uplatniť zákon, a druhých akosi zamlčíme, lebo sú z nášho hodnotového spektra, to by nebolo zákonné a spravodlivé.”
Podľa slov Matoviča by mal byť finálny návrh reformy vysokých škol hotový do septembra. “Nech prehodnotíme všetkých študentov, trebárs odvtedy, odkedy Boris Kollár získal titul… A ktokoľvek, kto cez to neprejde, zoberieme mu titul. Vtedy to bude, že sme si pred zákonom rovní.”
„Keď z toho preverenia vyjde, že len jediný Kollár zlyhal, tak Kollár pôjde z hrušky dole a nebude mať titul, ale zároveň hovoríme, že keď na základe preverenia vyjde, že 358 242 ľudí na Slovensku stratí titul, tak budeme rešpektovať aj takéto rozhodnutie… Možno polovička z vás, ktorí ste za tými kamerami nebude mať titul. My hovoríme, padni komu padni. Stojí to za to, aby sme počkali na to tri mesiace,“ podotkol premiér.
Novinármi bol vyzvaný na nápad premiéra Matoviča zareagovať aj poslanec za OĽaNO Milan Vetrák, ktorý je v súčasnosti predsedom Ústavnoprávneho výboru NR SR.
„V prvom rade je na dvoch ministroch, ktorým to gestorsky prislúcha, aby zvolili to najsprávnejšie riešenie, ktoré je riešením tohto problému. Ja osobne vidím retroaktívne pôsobenie ktoréhokoľvek zákona ako problematické až protiústavné, čiže ja som v tomto smere skeptický,“ priznal právnik Milan Vetrák.
„Ale možno ma tí dvaja ministri prekvapia a keď sa na to pozrieme, tak možno vymyslia niečo, čo ešte nikto pred nimi nevymyslel,“ podotkol vládny poslanec.
Odchod Sme rodina z koalície by bol reálny scenár, keby Kollár musel odísť z postu šéfa parlamentu
Matovič predpokladá, že by nastal reálny scenár odchodu hnutia Sme rodina z koalície, ak by jeho šéf Boris Kollár musel skončiť na pozícii predsedu parlamentu. Matovič sa takto vyjadril po stretnutí poslaneckého klubu OĽaNO s Kollárom.
„Tak ako som spoznal Borisa Kollára za posledné mesiace, to je človek ktorému omnoho viac záleží na ľudskom prístupe k veci ako na formálnom dodržiavaní pravidiel. Myslím si, že ak by sme teraz súhlasili s tým, že spravodlivosti bude podhodený len Boris Kollár, a nie všetci ostatní, ktorí spáchali to isté v tom čase, na tej istej škole alebo na celom Slovensku, tak by to považoval za ľudské sklamanie. Predpokladám, že táto strana by opustila koalíciu,“ povedal Matovič. Podľa premiéra je to reálny scenár, ktorý by nastal.
Po odchode Sme rodina by zostalo koalícii v parlamente 78 poslancov zo 150. Ako ďalej poznamenal premiér, „mafia striehne za rohom, aby získala na svoju stranu aspoň troch poslancov a koalícii by poslanecká väčšina vydržala tak do septembra”. Premiér zdôraznil, že ak má Kollára niekto súdiť, tak sú to voliči. „Len voliči rozhodnú, či je viac splniť predvolebné sľuby alebo teraz podľahnúť tlaku,“ dodal.