Bratislava 20. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, TASR/AP-Steve Parsons, TASR – Martin Baumann, TASR-Pavel Neubauer)
Zavedenie lockdownu pre všetkých bez ohľadu na očkovanie po vzore Rakúska nie je vylúčené. Ak sa epidemická situácia bude aj naďalej zhoršovať, opatrenia sa budú na budúci týždeň opäť sprísňovať. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy
Všetko podľa neho závisí od vývoja najbližších dní.
“Oparenia, ktoré sme tento týždeň prijali, považujem za prísne, ale situáciu sledujeme. Ak sa to bude zhoršovať, budeme musieť ďalej opatrenia opäť sprísňovať. Nevidím zatiaľ reálne uvoľňovanie opatrení pre očkovaných,” skonštatoval Heger.
Premiér pripustil zavedenie celoštátneho lockdownu, snahou je ochrániť nemocnice. Sprísnenie opatrení má tiež pomôcť stabilizovať situáciu pred Vianocami.
“Hospitalizácia pacientov s COVID-19 tiež vytláča z nemocníc ostatných pacientov. Je neprípustné, aby zaočkovaní ľudia mali pre nezaočkovaných obmedzenú zdravotnú starostlivosť,” uviedol Heger.
Pripomenul, že nemocnice plnia najmä neočkovaní pacienti.
Premiér tiež vyzval všeobecných lekárov, aby svojim pacientom vysvetľovali prínos očkovania.
Povinné očkovanie pre seniorov
Povinné očkovanie pre seniorov je téma, o ktorej aktuálne diskutuje premiér Eduard Heger (OĽANO) s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Cestou z pandémie by podľa neho mohlo byť povinné očkovanie pre ľudí nad 65 rokov.
“Diskutujem s právnikmi, či nie je v rozpore s Ústavou SR zavedenie povinného očkovania pre určitú vekovú skupinu. Pre mňa by bola ideálna cesta povinne zaočkovať či už ľudí nad 65 alebo 60 rokov. Podľa mňa už očkovanie 50-ročných by bol ideálny diapazón,” spresnil Heger.
Naklonený je zavedeniu povinného očkovania podľa veku, nie podľa profesie.
“Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku,” vysvetlil premiér. Zároveň nevylúčil aj plošné povinné očkovanie na Slovensku. Otázkou však stále je, či by bol takýto krok v súlade s ústavou. “Zavedenie povinného očkovania je aj o politickej odvahe,” dodal.
Proti povinnému očkovaniu sú koaliční partneri SaS a Sme rodina, Heger s nimi aktuálne vedie diskusiu o tejto téme.
Pellegrini hovorí o rozbuške, Fico o fašistickom nápade
Expremiér, opozičný poslanec a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini dnes uviedol, že iniciovaním povinného očkovania proti covidu zapaľuje premiér Eduard Heger v slovenskej spoločnosti rozbušku, ktorá môže mať nedozierne následky.
“Hlas-SD povinné očkovanie zásadne odmieta. Sériu fatálnych zlyhaní, ktoré zapríčinili už tisíce zbytočných úmrtí, ide neschopná slovenská vláda doplniť o ďalšie. Po zbytočnom plošnom testovaní, fraške s vakcínou Sputnik a nezvládnutej očkovacej kampani otvára Eduard Heger Pandorinu skrinku presadzovaním povinného očkovania. Predseda vlády sa dopúšťa obrovskej chyby, ktorá môže napätie v slovenskej spoločnosti zvýšiť na extrémne nebezpečnú úroveň.”
Peter Pellegrini dodáva, že ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami.
Zareagoval aj predseda Smeru-SD Robert Fico:
Gröhling: Na mieste je sprísnenie opatrení alebo aj otázka povinného očkovania
Skoro 82 percent hospitalizovaných nie je plne očkovaných. Preto je na mieste či už sprísnenie opatrení alebo aj otázka povinného očkovania napríklad starších ľudí. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
“Riešenie nie je zatvoriť všetko na mesiac a dúfať, že koronavírus niekam odíde. Ak aj po mesiaci bude zaočkovanosť Slovenska len 46 percent, vrátime sa tam, kde sme aj boli. Riešením nie je ani zatvoriť školy. Školy sú predsa otvorené všade na svete. Rozdiel medzi nami a inými krajinami je miera zaočkovanosti,” skonštatoval Gröhling.
Pripomenul, že aj po očkovaní sa človek môže nakaziť. Delta variant je vysoko infekčný.
“Rozdiel je ten, že znížime riziko ťažkého priebehu, hospitalizácie, a teda aj preplnenia nemocníc. Už dnes niektoré nemocnice kvôli pacientom s COVID-19 odkladajú zákroky a operácie pre iných pacientov,” dodal Gröhling.
Peter Kresák: Povinné očkovanie je nielen možné, ale aj ústavne konformné
V situácii, v ktorej sa Slovensko v súčasnosti nachádza, je povinné očkovanie nielen možné, ale aj potrebné a ústavne konformné. Pre TASR to uviedol ústavný právnik a bývalý politik Peter Kresák.
“Mám pri tom na mysli najmä pozitívny záväzok štátu chrániť životy a zdravie svojich občanov. Či je lepšie plošné povinné očkovanie alebo očkovanie podľa vekovej skupiny, je odborná otázka, na ktorú musia odpovedať odborníci,” vysvetlil Kresák.
PS: Slovensko musí čo najskôr zaviesť povinné očkovanie
Aktuálna pandemická situácia už neumožňuje krajine čakať a váhať, Slovensko musí čo najskôr zaviesť povinné očkovanie pre celú dospelú populáciu. V stanovisku to uviedol riaditeľ komunikačného oddelenia mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Radovan Choleva.
“Povinné očkovanie obyvateľstva už nie je o názore, ale o nevyhnutnosti a zodpovednosti voči očkovaným, neočkovaným, ekonomike, ale aj našim zdravotníkom a zdravotníčkam,” reagovala strana.
.
Vládu preto vyzvala, aby bezodkladne zaviedla povinné očkovanie.
“V súčasnosti máme rekordné počty pozitívne testovaných, stúpajúce počty hospitalizovaných a, žiaľ, aj mŕtvych. Okrem toho sa však prestáva vykonávať aj necovidová medicína, zatvárajú sa podniky a čakajú nás ďalšie lockdowny,” dodala strana.
Mimoparlamentná Občianska konzervatívna strana (OKS) rovnako víta podporu myšlienke povinného očkovania zo stany premiéra a súhlasí s ním.
“Ak bude na Slovensku potrebné pristúpiť k povinnému očkovaniu, bude mať takýto krok podporu OKS. Ten čas je podľa nášho názoru už tu,” uviedol predseda OKS Ondrej Dostál.
Strana pripomína, že ľudia, ktorí sa bez zdravotných dôvodov odmietajú dať zaočkovať, ohrozujú seba aj ostatných vrátane ľudí, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov.
“Príklad krajín s podstatne vyššou mierou zaočkovanosti obyvateľstva ukazuje, že očkovanie je cestou k návratu do normálneho života. Podľa OKS je správne začať sa zaoberať myšlienkou povinného očkovania prinajmenšom vo vzťahu k ohrozeným skupinám,” skonštatoval Dostál.
Za ľudí: Pred povinným očkovaním uprednostňujeme zvýhodňovanie zaočkovaných
Povinné očkovanie sú zatiaľ teoretické úvahy. Pred zavedením povinného očkovania uprednostňujeme systematické zvýhodňovanie zaočkovaných ľudí. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie strany Za ľudí.
“Takisto sú potrebné dáta, či zavedenie povinného očkovania pomáha. V súčasnosti v EÚ nie je žiadna krajina, ktorá má už zavedené povinné očkovanie a bola by dôkazom toho, že ľudia sa naozaj zaočkovať dajú,” poukázala v stanovisku strana.
Zároveň je podľa nej otázne, ako bude štát penalizovať ľudí, ktorí sa zaočkovať nedajú ani po zavedení povinného očkovania.
“Vieme si predstaviť menej násilný a rozdeľujúci spôsob, ako zvýšiť zaočkovanie – napríklad doplatky pre nezaočkovaných na drahé lieky, ktoré sa postupne budú zavádzať ako ochrana pred ťažkým priebehom COVID-19,” spresnila strana.
Ministerstvo spravodlivosti nevidí ústavnoprávnu prekážku povinného očkovania
Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pri otázke zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 ústavnoprávnu prekážku nevidí. Pre TASR to potvrdil hovorca MS Peter Bubla.
“Ústavnoprávne je určite priestor rozprávať sa o zavedení povinného očkovania, či už pre vybrané skupiny ľudí s ohľadom na ich prácu nevyhnutnú na riadny chod štátu, a to osobitne pri zdravotníckych pracovníkoch a pri ozbrojených silách, ale dá sa uvažovať aj o všeobecnej povinnosti,” uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Zdôraznila však, že naďalej zostáva dôležité spoločnosti vysvetľovať, prečo je očkovanie tá správna cesta na ochranu zdravia a života ľudí.
Povinné očkovanie skupín obyvateľstva je v niektorých krajinách realitou, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva
Povinné očkovanie vybraných skupín obyvateľstva proti ochoreniu COVID-19 je v niektorých krajinách už realitou. Diskusie o tejto téme sa uskutočňujú na expertnej úrovni už i na Slovensku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová
“Seniori sú najohrozenejšou skupinou s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, čo dokazujú aj dáta z nemocníc. V súčasnosti stále nie je veľká časť z nich chránená vakcínou, čo vedie k zbytočným hospitalizáciám a k ešte zbytočnejším úmrtiam,” zdôraznila Eliášová.
Pripomenula, že vakcinácia je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia. Podľa jej slov to potvrdzujú aj dáta z piatka 19. novembra, keď bolo na umelej pľúcnej ventilácii až 88,6 percenta pacientov nezaočkovaných.