Budapešť 24. júna 2024 (HSP /Live Action News / Foto:Pixabay)
Muž, ktorý zažaloval Maďarsko v snahe prinútiť vládu legalizovať asistovanú samovraždu, prehral svoj prípad na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP), informuje Live Action News
ESĽP ešte 13. júna rozhodol, že to, že maďarské orgány odmietli žiadosť muža, ktorý chcel ukončiť svoj život prostredníctvom asistovanej smrti, neporušuje Európsky dohovor o ľudských právach.
Štyridsaťšesťročnému právnikovi Danielovi Karsaiovi bola v júli 2021 diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza alebo ALS. V Spojených štátoch je toto neurodegeneratívne ochorenie známe aj pod názvom Lou Gehrigova choroba, podľa baseballistu Yankees, ktorý na toto ochorenie zomrel v roku 1941.
Dániel Karsai sa v novembri minulého roka obrátil na ESĽP s tvrdením, že by mu malo byť umožnené podstúpiť asistovanú samovraždu z dôvodu smrteľnej diagnózy ALS.
Karsai tvrdil, že vnútroštátny zákaz asistovanej samovraždy v Maďarsku je porušením jeho práv podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach, konkrétne článku 8 – právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života a článku 14 – zákaz diskriminácie.
Tvrdil, že bol diskriminovaný, pretože nevyliečiteľne chorí pacienti majú podľa zákona právo na ukončenie liečby, ale on nemá právo na to, aby mu boli predpísané lieky na ukončenie vlastného života.
Nie sú na ťarchu
Pred ESĽP zastupovali Maďarsko organizácie ADF International a Care Not Killing. Tvrdili, že súčasné maďarské zákony by sa mali zachovať. „Odstránenie takýchto ustanovení zo zákona vytvára nebezpečný scenár, v ktorom je na zraniteľné osoby vyvíjaný tlak, aby ukončili svoj život v obave (či už oprávnenej alebo neoprávnenej), že budú príbuzným, opatrovateľom alebo štátu na ťarchu,“ argumentovala ADF International.
Dňa 28. novembra sa konalo ústne vypočutie, na ktorom právny poradca ADF International Jean-Paul Van De Walle argumentoval, že choroba nie je dôvodom na zrušenie zavedených ochranných opatrení, ktoré platia pre všetky ľudské životy.
„Aj keď si stav pána Karsaia vyžaduje náš najväčší súcit, nemôžeme sa vzdať základnej ochrany ľudských práv. Maďarsko je podľa európskeho a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv povinné chrániť ľudský život,“ povedal právnik ADF.
„Právo na život je nedotknuteľné a je základom všetkých ostatných ľudských práv. Naopak, neexistuje žiadne takzvané ‘právo na smrť’,“ uviedol.
„Na celom svete len nepatrná menšina krajín povoľuje asistovanú samovraždu. Všade, kde je táto prax povolená, sú právne ‘záruky’ nedostatočné na to, aby zabránili zneužívaniu, ktoré najviac škodí zraniteľným členom spoločnosti vrátane starších ľudí, zdravotne postihnutých a ľudí trpiacich duševnými chorobami alebo depresiami,“ pokračoval.
„Asistovaná samovražda nevyhnutne vedie k porušovaniu ľudských práv a k nátlaku na zdravotníckych pracovníkov a iné osoby, aby ukončili ľudský život. Samovražda je niečo, čo spoločnosť právom považuje za tragédiu, ktorej treba predchádzať, a rovnaký postoj musí platiť aj v prípade asistovanej samovraždy. Zabitie človeka nikdy nemôže byť riešením,“ povedal.
ESĽP oznámil svoje rozhodnutie v tejto veci a rozhodol v neprospech Karsaia. V rozsudku súd rozhodol, že povinnosť Maďarska chrániť ľudský život podľa medzinárodného práva nie je v rozpore so zákazom asistovanej samovraždy.
A čo lekári, ktorí asistujú ?
Informoval o tom portál Jurist News: „Európsky súd vo svojom rozhodnutí uznal, že maďarské orgány majú plnú diskrečnú právomoc posúdiť, či má byť smrť s asistenciou lekára povolená alebo nie. Príslušné maďarské orgány “neprekročili” túto svoju diskrečnú právomoc, keď zamietli požiadavku občana na prístup k lekárskej samovražde v zahraničí. Súd zdôraznil, že je dôležité zohľadniť “širšie sociálne dôsledky a riziká zneužitia a omylov” spojené s lekárskou samovraždou pred rozhodnutím o jej sprístupnení.“
„Zamietnutím Karsaiovej požiadavky súd konštatoval, že maďarským orgánom sa podarilo vytvoriť “spravodlivú rovnováhu” medzi Karsaiovou túžbou ukončiť svoj život prostredníctvom smrti za asistencie lekára a “legitímnymi cieľmi”, ktoré stoja za maďarskými právnymi predpismi zakazujúcimi lekársku samovraždu,“ vysvetlil rozhodnutie právny portál.
Súd tiež uviedol, že Kasai odmietol prijímať paliatívnu starostlivosť pričom nepreukázal, že takáto starostlivosť pre neho nebola dostupná. Karsaiova “osobná preferencia vzdať sa inak vhodných a dostupných postupov nemohla sama o sebe vyžadovať, aby orgány poskytli alternatívne riešenia, nieto aby legalizovali smrť s pomocou lekára,” uviedol súd.
„Dnešné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré potvrdzuje základnú ochranu ľudských práv v Maďarsku vítame,“ povedal právny zástupca Van De Walle.
„So stavom pána Karsaia hlboko súcitíme a podporujeme jeho právo na čo najlepšiu starostlivosť a úľavu. Avšak z iných jurisdikcií je jasné, že právo na smrť sa rýchlo stáva povinnosťou zomrieť. Namiesto toho, aby sme našim najzraniteľnejším občanom umožnili “odísť”, spoločnosť by mala urobiť všetko pre to, aby im poskytla najlepšie štandardy starostlivosti,“ uviedol.
Prečítajte si tiež :