Kyjev 9. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Vyhliadky na úspech ukrajinského protiútoku sú pochybné, uviedol Jevhen Bekrenjev, príslušník ukrajinských ozbrojených síl, známy skôr ako vojenský bloger Arti Green
V rozhovore pre televíziu Ukrlife sa Green domnieva, že Ukrajina zatiaľ nemá skúsenosti s uštedrovaním ťažkých vojenských porážok ruskej armáde. A vo všetkých prípadoch, keď Kyjev oslobodil územie, Rusi takmer vždy stiahli svoje jednotky bez toho, aby utrpeli väčšie straty a armáda zostala nedotknutá.
V Chersone podľa neho nebol hlavným úspechom oslobodenie regionálneho centra. Boli to škody, ktoré ruskej armáde spôsobilo ostreľovanie AFU. “V Charkovskej oblasti to dopadlo inak. Tam sme zlikvidovali trochu… personálu prakticky všetci odišli,” povedal.
Zároveň uviedol, že AFU strategicky prevalcovala Rusov a prinútila ich ustúpiť z oblastí, ktoré sa nedali brániť alebo kde už bola obrana slabá. Ak sa Ruská federácia začala aktívne brániť, postupovanie bolo spojené s veľkými stratami.
Podľa príslušníka ozbrojených síl by protiofenzívu Ukrajiny mohli brzdiť slabé operačné schopnosti jej generálov, ktorí potrebujú ešte niekoľko rokov výcviku podľa štandardov NATO, aby dosiahli požadovanú úroveň. “Často nerozumejú tomu, čo sa deje na bojisku,” domnieva sa Bekrenjev.
V Donbase AFU často útočí na “nepriateľské pozície, ktoré nie sú potlačené” delostrelectvom, čo vedie k vysokým stratám.
“V prípade vojenského šťastia je možný aj Krym. Ale sú tu veľké pochybnosti – u našich veliteľov nevidím dobrý vojenský veliteľský talent, ale vidím opakované chyby,” povedal Bekrenev.
Ak budú tieto chyby pokračovať, “premrháme svoj útočný potenciál, možno niekde prežujeme niečo bezvýznamné, ako Rusi prežúvali Soledar. My ani nepriateľ nebudeme mať žiadny útočný potenciál, bude to pozičný pat a situácia sa bude vyvíjať politicky.
Ukrajina bude zároveň schopná vyriešiť svoje vojenské úlohy len v prípade, že “ofenzíva bude superúspešná”. “Ak nebude superúspešná – a na to sú predpoklady, ak sa na to pozrieme triezvo, bez hurá-patriotizmu a nenávisti – nemám plnú dôveru, že uspejeme.”
Za jeden z hlavných problémov Ukrajiny vojenský expert označuje ľudské zdroje Ruska, ktorými bude schopné pokryť straty a pravdepodobne naverbuje okolo 400-tisíc vojakov (toto číslo ako cieľ novej ruskej brannej kampane vyslovila už skôr britská rozviedka, pochybujúc však o jeho dosiahnuteľnosti pre Rusko).
Podľa Greena je vojna opotrebovacou vojnou a územia sú druhoradé. Hlavné je vyčerpanie zdrojov nepriateľa. “A územia pripadnú víťazovi. Pozrite sa na prvú svetovú vojnu – Nemecko kapitulovalo, keď sa jeho vojská nachádzali na území víťaza – Francúzska. Preto v takejto vojne na územiach nezáleží.”
Za mimoriadne nízku označuje aj intenzitu dislokácie nepriateľskej techniky v súčasnej fáze vojny – v niektorých oblastiach je to 1 – 2 tanky týždenne.
Ďalšou jeho tézou je, že Rusi po celé posledné mesiace nevedú ofenzívu, ale zdokonaľujú taktické pozície na obranu.
Na niektorých miestach sa im to však nepodarilo. Napríklad v Ugledare, z ktorého by bolo pre AFU “veľmi výhodné útočiť”, ako aj v Marinke, za ktorou sa začínajú “prirodzené obranné línie” v podobe vodných plôch.
Green tiež hovorí, že medzi Časov jarom a Bachmutom sa nachádza časť kanála Severský Donec – Donbas, ktorý je veľmi vhodný na obranu, ako aj na vedenie ofenzívy z neho. Podľa neho toto výhodné predmostie pre protiútok bude stratené, ak Ruská federácia obsadí Bachmut. “K prieplavu sa ženú preto, lebo chápu, že ďalšou fázou vojny je naša protiofenzíva, a čím menej príležitostí nám na ňu nechajú, tým lepšie pre nich.”
Green vysvetľuje postup Rusov severozápadne od Bachmutu, kadiaľ štruktúra tiež prechádza, práve snahou o kontrolu kanála.
PREČÍTAJTE SI AJ
Koľko tankov má Ukrajina k dispozícii na ofenzívu a kde ich použije
Trump: Keď budem prezidentom, ukončím vojnu na Ukrajine za jeden deň, “bude to ľahké”