Bratislava 20. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)
Na Pochode za mier a neutralitu Slovenska zazneli mnohé varovania. Jedno z nich predniesol aj svedok druhej svetovej vojny, ktorý popísal dôsledky prípadného zatiahnutia Slovenska do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Svoje spomienky predniesol pohnutým hlasom a počudovaním nad tým, že zo Slovenska si západné krajiny NATO urobili doslova cvičnú strelnicu
Slovenské pochody za mier sú známe tým, že v rámci diskusie je umožnené vystúpiť občanom, ktorí chcú a majú čo povedať. Jedným z nich sa stal aj obyvateľ Liptovského Mikuláša, ktorý ako sedemročný chlapec prežil hrôzy druhej svetovej vojny. „Vojnu by nemal nik podceňovať… musel som prekračovať mŕtvych, pamätám si to, akoby to bolo dnes,” uviedol pán v rokoch a pokračoval: ” Nech mladí počujú že to nie je hra… vynášali mŕtvych. Na školskom dvore bola pivnica a tam ako deti sme ich prekračovali… to si nikto neuvedomí,” uviedol starček, ktorému sa pod vplyvom emotívnych spomienok triasol hlas. „Ja som prežil a videl ako to vyzeralo,” doplnil. „Kto chce vojnu?” pýtal sa. „Veď kto chce nech sa prihlási, nech tam ide, na Ukrajinu,” odkázal vojnochtivej časti obyvateľstva. Na záver svojho príhovoru dodal, že zo Slovenska si tu urobili strelnicu cudzí vojaci. “Je to hrozné, čo sa tu robí,” skonštatoval smutne na záver.
V rámci diskusie vystúpili aj ďalší obyvatelia mesta. Jeden z obyvateľov Liptova poukázal na to, že ak sa ľudia sami nevzbúria k zatiahnutiu Slovenska do ozbrojeného konfliktu dôjde.
Na viacerých pochodoch za mier zaznela aj požiadavka na zopakovanie šnúry pochodov za mier opätovne aj po jeho oficiálnom ukončení 3.3 pred Prezidentským palácom. Takáto požiadavka zaznela medzi občanmi aj v Liptovskom Mikuláši. „My sme tu doma!” skandoval dav. „Slovensko si nedáme!”. V diskusii taktiež zaznelo, že práve tí, ktorí chcú vojnu, čiže politici či vysokí úradníci bojovať nepôjdu, ale na fronte skončia len bežní občania: „Len my obyčajní ľudia”. „My chceme mier!,” volali ľudia na námestí a následne sa vydali na pochod ulicami mesta. Na záver si všetci zhromaždení občania zaspievali slovenskú hymnu, ktorej spev sprevádzala aj živá hudba prítomných muzikantov. Dav sa rozlúčil skandovaním: „Nech žije Slovensko!”
Pochody za mier a neutralitu Slovenska vznikli spontánnou aktivitou bežných občanov, ktorí nesúhlasia so zaťahovaním Slovenska do ozbrojeného konfliktu na Ukrajine cez dodávky zbraní dočasnou vládou. Žiadajú zastavenie dodávok a namiesto posielania zbraní si žiadajú diplomatické mierové aktivity zo strany Slovenskej republiky.
Šnúra Pochodov za mier a neutralitu Slovenska odštartovala na východe Slovenska a pokračuje v ďalších slovenským mestách celý február. Ukončiť sa má v Bratislave 3.3 pred Prezidentským palácom.
Kde všade už pochody za mier prebehli a v ktorých mestách sa ešte budú konať?
Pochody za mier a neutralitu Slovenska majú začiatok vždy o 17.00 hod a prebiehajú vždy na hlavných námestiach daných miest. Zoznam miest, kde už prebehli mierové pochody a taktiež aj miest, v ktorých sa budú ešte pochody konať:
6.2. Michalovce, Považská Bystrica, 7.2. Košice, 8.2. Prešov, Spišská Nová Ves, 9.2 Poprad, Rožňava, 1O.2. Lučenec, Zvolen, 11.2. Banská Bystrica, 13.2 Martin, Čadca, 14.2 Žilina, Malacky, 15.2 Trenčín, Dolný Kubín, 16.2. Piešťany, Senica, Liptovský Mikuláš, 17.2 Prievidza, Dunajská streda, Galanta, 20.2. Topoľčany, Trnava, Bánovce nad Bebravou, 21.2.Nove Zámky, Rimavská sobota, 22.2. Nitra, Ružomberok, Nové Mesto nad Váhom, 23.2. Komárno, Štúrovo, 3.3 Bratislava.