Bratislava 17. marca 2023 (HSP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin sa na ekonomickom fóre pred ruskými podnikateľmi vyjadroval k rôznym témam. Okrem poznámky o zelenine (jej nedostatok je hlavne u Britov), kde ruský prezident vyzval všetkých, že si môžu prísť do Ruska napr., po červenú repu, keďže Rusko má zeleniny dostatok, sa Putin dotkol aj témy tzv. nepriateľských krajín. Rusko za nepriateľskú krajinu označilo ešte v lete minulého roka aj Slovensko. Stalo sa tak tomu až následne a to po diplomatickom incidente, keď Slovensko najprv vyhostilo zo SR 35 ruských diplomatov
„Do obehu sa dostalo také slovné spojenie –„nepriateľské krajiny”, ktoré však presne neodráža existujúcu realitu. Dá sa povedať, že vôbec neodráža. Pretože v niektorých štátoch máme nepriateľské elity- nepriateľských vládcov. A politický systém, je žiaľ v mnohých krajinách taký, že často vynáša na vrchol ľudí s dosť nízkym vzdelaním a celkovo nekultúrnych. Niekedy nerozumejú tomu, čo hovoria a robia. A výsledok, ako viete, je zrejmý- ich práca poškodzuje ich vlastné obyvateľstvo, ich vlastný biznis,” vysvetlil Putin na kongrese Ruskej únie priemyselníkov a podnikateľov.
Na základe prezidentského výnosu z 23. apríla 2021 ruská vláda v marci 2022 schválila zoznam cudzích štátov a území, ktoré podnikli voči Rusku nepriateľské kroky. Na tomto zozname je 48 krajín: Austrália, Albánsko, Andorra, Spojené kráľovstvo, všetky členské štáty EÚ, Island, Kanada, Lichtenštajnsko, Mikronézia, Monako, Nový Zéland, Nórsko, Kórea, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, USA, Taiwan, Ukrajina, Čierna Hora, Švajčiarsko a Japonsko.
Ruská vláda upozornila, že tento zoznam nie je konečný a „s prihliadnutím na prebiehajúce nepriateľské akcie cudzích štátov namierené proti ruským misiám v zahraničí” sa môže rozšíriť.
Slovensko vyhostilo až 35 ruských diplomatov. Išlo o jeden z najvýraznejších diplomatických krokov európskej krajiny proti Rusku od začiatku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.
Politici z vládnej koalície v televíznych diskusiách veľmi často používajú slovný naratív: „Vidíte? Rusko nás označilo za nepriateľskú krajinu!” Akosi však zabúdajú vždy dodať, že Slovensko najprv pristúpilo k vyhosteniu nezvykle vysokého počtu ruských diplomatov a až následne reagovala aj Ruská federácia. Po vysvetľujúcej slovnej úvahe Putina, ako to vlastne naozaj je, s tými nepriateľskými krajinami, môžeme logickým úsudkom dospieť k záveru, že za označením nepriateľská krajina, netreba hľadať národ v nej žijúci, ale len súčasnú vládnucu politickú elitu- vrátane tej slovenskej.