Prejav ministra zahraničných vecí Ruska Lavrova na pamätnom podujatí venovanom 75. výročiu víťazstva v Stalingradskej bitke

❚❚

Moskva 3. februára 2018 (HSP/Richard Drew)

 

Prinášame vám prejav ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrovova pri príležitosti 75. výročia bitky pri Stalingrade.

 

.

Priatelia, kolegovia,

Dámy a páni,

.

Tohto roku si pripomíname 75. výročia víťazstva v bitke pri Stalingrade. Tento pamätný dátum sa veľkolepo oslavuje nielen v našej krajine, ale aj v mnohých iných štátoch.

Stalingradská bitka, ktorá znamenala začiatok zásadného prelomu vo Veľkej vlasteneckej a tým aj v druhej svetovej vojne, bezpochyby patrí medzi kľúčové udalosti svetových dejín. Je výrazným prejavom odvahy, duchovnej zdatnosti, sebaobetavosti všetkých národov bývalého ZSSR, ktorí prekazili zločinné, k ľudstvu nenávistné úmysly nacistov a zabránili globálnej katastrofe. Všetci sme týmto hrdinom nesmierne zaviazaní.

Hrdinstvo sovietskych vojakov vyvolalo v zahraničí veľké nadšenie, upevnilo medzinárodnú vážnosť našej krajiny, o čom svedčí aj prezentovaná v týchto miestach výstava listín z Archívu zahraničnej politiky Ruskej federácie. Naše víťazstvo pri Stalingrade malo mimoriadny význam pre bojového ducha našich spojencov v rámci protihitlerovskej koalície. 5. februára 1943, tri dni po skončení Stalingradskej bitky, ju prezident Spojených štátov F. Roosevelt označil za epochálny zápas, ktorého rozhodujúci výsledok oslavujú všetci Američania. V listine, ktorú neskôr v mene národa Spojených štátov poslal Stalingradu, sa zdôrazňuje, že “duchovná sila a obetavosť” statočných obrancov mesta “budú večne napĺňať oduševnením srdcia všetkých slobodných ľudí.”

Kráľ Veľkej Británie podaroval Stalingradu meč, ktorý má na čepeli vyrytý nápis: “Občanom Stalingradu, pevným ako oceľ, od kráľa Georga VI. na znak hlbokého obdivu britského národa.”

Víťazstvo pri Stalingrade ovplyvnilo strategickú situáciu na ostatných frontoch druhej svetovej vojny, inšpirovalo príslušníkov odboja v Európe, ktorí pod vplyvom udalostí na sovietsko-nemeckom fronte aktivizovali svoj zápas proti okupantom.

.

Je veľmi symbolické, že podľa Stalingradu sú v súčasnosti nazvané mnohé ulice a námestia v európskych mestách. Je to výraz vďaky za bezpríkladnú chrabrosť a odvahu jeho hrdinských obrancov.

K spoločnému úsiliu o čo najrýchlejšiu porážku nepriateľa prispel aj domáci zahraničnopolitický rezort, ktorý od prvých dní vojny zameral svoju činnosť na vytvorenie a upevnenie protihitlerovskej koalície, zabezpečenie nepretržitých dodávok vojenskej techniky, potravín a iných nevyhnutných potrieb. Intenzívna diplomatická práca doslova kypela dňom i nocou. K jej dôležitým výsledkom patrila aj Moskovská konferencia ministrov zahraničných vecí a Teheránsky summit Veľkej trojky, ktoré sa konali koncom roka 1943.

Vážené dámy a vážení páni,

Priatelia, kolegovia,

Hlavným záverom, ku ktorému by sme mali dospieť na základe udalostí tých rokov, je poznanie, že by sme mali urobiť všetko, aby sme sa vyhli opakovaniu podobných tragédií. Nemáme právo zabudnúť, k akým katastrofálnym následkom môže priviesť niečia snaha o dosiahnutie svetovej nadvlády na základe presvedčenia o svojej výnimočnosti. Osudy sveta nemôže riadiť jeden štát alebo úzka skupina “vyvolencov”. Bezpečnosť musí byť rovnaká a nedeliteľná pre všetkých účastníkov medzinárodného života. Našou svätou povinnosťou voči tým, čo vlastnou krvou a životom zaplatili za záchranu ľudstva pred pliagou “hnedého moru”, je vybudovať spoľahlivú bariéru proti šíreniu neznášanlivosti, xenofóbie, rasovej, národnostnej alebo inej vypínavosti.

.

Žiaľ, imunita proti nacistickému vírusu v niektorých krajinách veľmi zoslabla. Dnes sme svedkami nečestných snáh o falzifikáciu dejín, očiernenie príslušníkov osloboditeľskej armády, uplatňovanie zhovievavejšieho prístupu k nacistom a ich prisluhovačom. Hlboké znepokojenie vyvoláva situácia na Ukrajine, kde dvíhajú rohy neonacisti a radikáli. V celom rade európskych krajín sa rozhorel boj proti pamätníkom vojakov, ktorí padli za mier a slobodu na našom kontinente, ktorí svojim hrdinstvom zachránili mnohé národy pred zánikom pod nacistickým jarmom.

Rusko sa naďalej tvrdo stavia na odpor proti tejto pomýlenej línii. V medzištátnej komunikácii budeme hájiť historickú pravdu, ideály dobra a spravodlivosti. Česť a dobré meno víťazov, ako aj výsledky druhej svetovej vojny sú nedotknuteľné.

Skúsenosť spojenectva a bratstva v zbrani počas druhej svetovej vojny je mimoriadne aktuálna v terajších podmienkach, keď sa svetové spoločenstvo potýka s početnými nebezpečnými výzvami, a to aj zo strany medzinárodných teroristov, ktorí rovnako ako nacisti za účelom dosiahnutia svojich chorých cieľov totálne opovrhujú cenou ľudského života. Je očividné, že túto, ale aj iné hrozby dokážeme zvládnuť iba spoločnými silami, na základe solidarity a vzájomnej dôvery, opierajúc sa o medzinárodné právo a ústrednú koordinačnú úlohu OSN.

Chcel by som zdôrazniť, že Rusko je ochotné zúčastniť sa na spoločnej činnosti a na vzájomne rešpektujúcej spolupráci, spojiť úsilia a spoločne hľadať riešenie všetkých existujúcich problémov za účelom zabezpečenia mieru, stability a bezpečnosti.

Ďakujem za pozornosť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:19

Atletico Madrid triumfovalo v domácom dueli nad Alavesom 2:1. Na štadióne Metropolitano prehrávalo od 7. minúty po pokutovom kope Jona Guridiho, štvrťhodinu pred koncom hry sa však z penalty presadil Antoine Griezmann a víťazstvo madridského tímu zariadil v 86. minúte Alexander Sörloth.

Včera 20:04

Vo väčšine Žilinského kraja, ako aj v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Poprad platí od polnoci výstraha pred vetrom na horách. V nedeľu (24. 11.) od rána tiež meteorológovia najmä na severe varujú pred tvorbou poľadovice.

Včera 19:57

Veľvyslanectvo SR v Ríme upozorňuje na na 24-hodinový štrajk zamestnancov železníc, ktorý bude trvať od soboty 21.00 h. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na webe.

Včera 19:44

Rokovaniam OSN o zmene klímy (COP29) v azerbajdžanskom Baku stále hrozí kolaps. Dočasne sa z nich totiž stiahli zástupcovia najmenej rozvinutých krajín (LDC) a malých ostrovných štátov, informuje TASR podľa agentúr Reuters a DPA.

COP29 prebieha v Baku od 11. novembra za účasti dovedna vyše 50.000 delegátov, zastupujúcich 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov.

Včera 18:38

Futbalisti Valencie si pripísali druhé víťazstvo v prebiehajúcom ročníku španielskej La Ligy. V sobotnom stretnutí 14. kola zdolali hráčov Betisu Sevilla 4:2. Dvoma zásahmi sa na tom podpísal útočník Hugo Duro, ktorý si dal v prvom polčase vlastný gól.

Včera 17:36

Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval v sobotu s izraelským ministrom obrany Jisraelom Kacom, pričom zdôraznil odhodlanie USA dosiahnuť diplomatické riešenie situácie v Libanone. Izrael zároveň vyzval, aby zlepšil “hrozné” podmienky v Pásme Gazy. Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

Včera 17:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom akte pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Štrasburgu spod nacistickej okupácie. Nemecko zastupovala predsedníčka Spolkovej rady, hornej komory parlamentu, Anke Rehlingerová, informovali agentúry DPA a AFP.

Macron následne navštívil miesto, kde sa nachádzal jediný koncentračný tábor vo Francúzsku Natzweiler-Struthof.

Včera 17:34

Európska únia stiahne svojho veľvyslanca z Nigeru. Oznámila to v sobotu Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). K takémuto kroku pristupuje Únia po tom, ako nigerská vládnuca junta spochybnila jej prerozdeľovanie humanitárnej pomoci určenej pre obete záplav, uvádza TASR podľa agentúry Reuters.

Nigerská junta je pro moci júla 2023, keď prevratom zvrhla dovtedajšieho prezidenta Mohameda Bazouma.

Včera 17:33

Londýnska Metropolitná polícia zneškodnila “podozrivý balík”, ktorý sa našiel pri železničnej stanici Euston v centre Londýna, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Zmienenú stanicu pre nález nakrátko evakuovali.

“Špecialisti vykonali kontrolovanú explóziu a policajné kordóny následne boli zrušené,” informovala metropolitná polícia v príspevku na sociálnej sieti X.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali