Moskva 3. februára 2018 (HSP/Richard Drew)
Prinášame vám prejav ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrovova pri príležitosti 75. výročia bitky pri Stalingrade.
Priatelia, kolegovia,
Dámy a páni,
Tohto roku si pripomíname 75. výročia víťazstva v bitke pri Stalingrade. Tento pamätný dátum sa veľkolepo oslavuje nielen v našej krajine, ale aj v mnohých iných štátoch.
Stalingradská bitka, ktorá znamenala začiatok zásadného prelomu vo Veľkej vlasteneckej a tým aj v druhej svetovej vojne, bezpochyby patrí medzi kľúčové udalosti svetových dejín. Je výrazným prejavom odvahy, duchovnej zdatnosti, sebaobetavosti všetkých národov bývalého ZSSR, ktorí prekazili zločinné, k ľudstvu nenávistné úmysly nacistov a zabránili globálnej katastrofe. Všetci sme týmto hrdinom nesmierne zaviazaní.
Hrdinstvo sovietskych vojakov vyvolalo v zahraničí veľké nadšenie, upevnilo medzinárodnú vážnosť našej krajiny, o čom svedčí aj prezentovaná v týchto miestach výstava listín z Archívu zahraničnej politiky Ruskej federácie. Naše víťazstvo pri Stalingrade malo mimoriadny význam pre bojového ducha našich spojencov v rámci protihitlerovskej koalície. 5. februára 1943, tri dni po skončení Stalingradskej bitky, ju prezident Spojených štátov F. Roosevelt označil za epochálny zápas, ktorého rozhodujúci výsledok oslavujú všetci Američania. V listine, ktorú neskôr v mene národa Spojených štátov poslal Stalingradu, sa zdôrazňuje, že “duchovná sila a obetavosť” statočných obrancov mesta “budú večne napĺňať oduševnením srdcia všetkých slobodných ľudí.”
Kráľ Veľkej Británie podaroval Stalingradu meč, ktorý má na čepeli vyrytý nápis: “Občanom Stalingradu, pevným ako oceľ, od kráľa Georga VI. na znak hlbokého obdivu britského národa.”
Víťazstvo pri Stalingrade ovplyvnilo strategickú situáciu na ostatných frontoch druhej svetovej vojny, inšpirovalo príslušníkov odboja v Európe, ktorí pod vplyvom udalostí na sovietsko-nemeckom fronte aktivizovali svoj zápas proti okupantom.
Je veľmi symbolické, že podľa Stalingradu sú v súčasnosti nazvané mnohé ulice a námestia v európskych mestách. Je to výraz vďaky za bezpríkladnú chrabrosť a odvahu jeho hrdinských obrancov.
K spoločnému úsiliu o čo najrýchlejšiu porážku nepriateľa prispel aj domáci zahraničnopolitický rezort, ktorý od prvých dní vojny zameral svoju činnosť na vytvorenie a upevnenie protihitlerovskej koalície, zabezpečenie nepretržitých dodávok vojenskej techniky, potravín a iných nevyhnutných potrieb. Intenzívna diplomatická práca doslova kypela dňom i nocou. K jej dôležitým výsledkom patrila aj Moskovská konferencia ministrov zahraničných vecí a Teheránsky summit Veľkej trojky, ktoré sa konali koncom roka 1943.
Vážené dámy a vážení páni,
Priatelia, kolegovia,
Hlavným záverom, ku ktorému by sme mali dospieť na základe udalostí tých rokov, je poznanie, že by sme mali urobiť všetko, aby sme sa vyhli opakovaniu podobných tragédií. Nemáme právo zabudnúť, k akým katastrofálnym následkom môže priviesť niečia snaha o dosiahnutie svetovej nadvlády na základe presvedčenia o svojej výnimočnosti. Osudy sveta nemôže riadiť jeden štát alebo úzka skupina “vyvolencov”. Bezpečnosť musí byť rovnaká a nedeliteľná pre všetkých účastníkov medzinárodného života. Našou svätou povinnosťou voči tým, čo vlastnou krvou a životom zaplatili za záchranu ľudstva pred pliagou “hnedého moru”, je vybudovať spoľahlivú bariéru proti šíreniu neznášanlivosti, xenofóbie, rasovej, národnostnej alebo inej vypínavosti.
Žiaľ, imunita proti nacistickému vírusu v niektorých krajinách veľmi zoslabla. Dnes sme svedkami nečestných snáh o falzifikáciu dejín, očiernenie príslušníkov osloboditeľskej armády, uplatňovanie zhovievavejšieho prístupu k nacistom a ich prisluhovačom. Hlboké znepokojenie vyvoláva situácia na Ukrajine, kde dvíhajú rohy neonacisti a radikáli. V celom rade európskych krajín sa rozhorel boj proti pamätníkom vojakov, ktorí padli za mier a slobodu na našom kontinente, ktorí svojim hrdinstvom zachránili mnohé národy pred zánikom pod nacistickým jarmom.
Rusko sa naďalej tvrdo stavia na odpor proti tejto pomýlenej línii. V medzištátnej komunikácii budeme hájiť historickú pravdu, ideály dobra a spravodlivosti. Česť a dobré meno víťazov, ako aj výsledky druhej svetovej vojny sú nedotknuteľné.
Skúsenosť spojenectva a bratstva v zbrani počas druhej svetovej vojny je mimoriadne aktuálna v terajších podmienkach, keď sa svetové spoločenstvo potýka s početnými nebezpečnými výzvami, a to aj zo strany medzinárodných teroristov, ktorí rovnako ako nacisti za účelom dosiahnutia svojich chorých cieľov totálne opovrhujú cenou ľudského života. Je očividné, že túto, ale aj iné hrozby dokážeme zvládnuť iba spoločnými silami, na základe solidarity a vzájomnej dôvery, opierajúc sa o medzinárodné právo a ústrednú koordinačnú úlohu OSN.
Chcel by som zdôrazniť, že Rusko je ochotné zúčastniť sa na spoločnej činnosti a na vzájomne rešpektujúcej spolupráci, spojiť úsilia a spoločne hľadať riešenie všetkých existujúcich problémov za účelom zabezpečenia mieru, stability a bezpečnosti.
Ďakujem za pozornosť.