NAŽIVO
Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová vyzvala na „maximálny tlak“ na Rusko s cieľom ukončiť vyše tri roky trvajúcu vojnu na Ukrajine. Vyhlásenie prišlo deň po raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom podľa tamojších úradov zahynulo najmenej 34 ľudí.
10:12Poslanci maďarského Národného zhromaždenia budú schvaľovať 15. novelu ústavy a rozhodnú aj o ďalších návrhoch vládneho bloku Fidesz-KDNP, vrátane zmien v zákone o zhromažďovaní. Opozičné hnutie Momentum pokračuje v sérii protestov a avizovalo, že sa bude snažiť poslancom vládneho bloku brániť vstupu do budovy, aby návrhy neboli schválené.
09:57Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb. Informoval o tom hlavný veliteľ poľských hasičov Wojciech Kruczek počas nedeľnej tlačovej konferencie.
09:39
Poslanci Národnej rady SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze netradične už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.
09:38Maldivy sa tento rok pokúsia skoncovať s fajčením tzv. generačným zákonom, na základe ktorého by si budúce generácie nemohli legálne kúpiť cigarety či ďalšie tabakové výrobky v krajine.
09:37Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo. Tvrdí, že neprispelo k vyvolaniu vzbury, z ktorej je obvinený.
09:35Alžírsko vyzvalo 12 francúzskych štátnych predstaviteľov, aby do 48 hodín opustili krajinu, informoval francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot. Tento krok podľa jeho slov súvisí so zadržaním troch alžírskych občanov vo Francúzsku.
09:34V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.
Bangladéšsky súd vydal zatykač na britskú poslankyňu Tulip Siddiq (42), neter zosadenej bývalej premiérky Hasíny Vadžídovej.
09:00Americká popová speváčka Katy Perry bude súčasťou ženského šesťčlenného tímu, ktorý let spoločnosti Blue Origin dopraví do vesmíru.
08:51Americký prezident Donald Trump podporuje investíciu do oceliarní U. S. Steel, ale tak, aby zostali v rukách Američanov. Uviedol to ma palube vládneho lietadla Air Force One, keď sa vracal do Washingtonu zo svojho sídla na Floride.
08:50Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o vplyvoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku. Stretnutie sa uskutoční 14. a 15. apríla v rámci poľského predsedníctva v Rade EÚ a povedie ho ministerka rodiny, práce a sociálnej politiky Agnieszka Dziemianowicz-Bak.
08:47Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval do vietnamskej metropoly Hanoj v rámci prvej oficiálnej zahraničnej návštevy v tomto roku, uviedla agentúra Sinchua.
Pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že jeho budúca vláda si stanovila cieľ znížiť počet nových žiadateľov o azyl pod 100.000 ročne. Ako dôvod uviedol narastajúci tlak na verejné inštitúcie a infraštruktúru.
08:14Peruánska vláda predĺžila výnimočný stav, ktorý vyhlásila 16. marca v súvislosti s vlnou vrážd spojených s vydieraním. V hlavnom meste Lima nariadila prezidentka Dina Boluarteová aj nasadenie armády.
08:12Americký prezident Donald Trump očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.
Maďarský opozičný líder Péter Magyar prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách o rok odblokuje miliardy eur z pozastavených eurofondov, aby oživil ekonomiku krajiny. Chce tiež vyhlásiť referendum o tom, či by Ukrajina mala vstúpiť do EÚ.
06:59Na Izrael odpálili z Jemenu raketu, ktorá bola pravdepodobne zostrelená, oznámila izraelská armáda. K zodpovednosti za útok sa krátko na to prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.
06:50Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.
Americký prezident Donald Trump označil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy, ktorý si vyžiadal najmenej 34 životov, za „hrozný“ rovnako ako celá vojna.
06:41Budúci nemecký kancelár Friedrich Merz po raketovom útoku na mesto Sumy na severovýchode Ukrajiny, pri ktorom zahynulo vyše 30 ľudí, obvinil Rusko z vojnového zločinu.
06:41V Južnej Kórei sa začal proces s bývalým prezidentom Jun Sok-jolom, ktorý je obvinený zo vzbury za pokus o zavedenie stanného práva v decembri 2024. V prípade uznania za vinného mu hrozí doživotie.
Peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa zomrel vo veku 89 rokov. Oznámil to jeho syn, informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP. Llosa bol považovaný za jedného z najvplyvnejších latinskoamerických autorov a získal Nobelovu cenu za literatúru.
Atentát na Abrahama Lincolna bol súčasťou sprisahania a obeťou nemal byť len 16. americký prezident. Miestom atentátu sa stalo Fordovo divadlo vo Washingtone a atentátnikom bol herec a fanatický zástanca Konfederácie John Wilkes Booth. Od atentátu na prezidenta, ktorý sa zaslúžil o zrušenie otroctva v Spojených štátoch amerických, uplynie 14. apríla 160 rokov.
06:37