Peking 20. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)
Predseda tohtoročného zasadnutia Výboru svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v Číne sa zastal návrhu zaradiť austrálsku Veľkú koralovú bariéru medzi ohrozené lokality svetového dedičstva. Austrália proti tomuto kroku namieta a podozrieva Čínu z toho, že ho ovplyvnila z politických dôvodov. Vzťahy medzi krajinami sú v ostatných rokoch chladné
„Austrália, ako členský štát Výboru svetového dedičstva, by mala … pripisovať dôležitosť stanoviskám poradných orgánov a čestne plniť povinnosť ochrany svetového dedičstva namiesto toho, aby vznášala neopodstatnené obvinenia proti iným štátom,“ vyjadril sa čínsky viceminister školstva a predseda zasadnutia Tchien Süe-ťün. Ako povedal počas tlačovej konferencie v nedeľu, návrh týkajúci sa Veľkej koralovej bariéry je založený na dátach z Austrálie a odporúčaniach poradného orgánu.
Výbor, ktorý zasadá od piatka po najbližšie dva týždne v čínskom meste Fu-čou, zváži návrh koncom týždňa. Výbor UNESCO zváži pridanie nových lokalít do zoznamu svetového dedičstva, niektoré vypustí a ďalšie pridá do kategórie ohrozených. Návrh rozhodnutia o zaradení Benátok na zoznam ohrozených lokalít podnietil taliansku vládu k zákazu výletných lodí v meste v snahe vyhnúť sa tomu.
Austrálska ministerka nekomentovala čínsku kritiku
Austrálska ministerka životného prostredia Susan Ley, ktorá sa v Európe snaží presvedčiť zástupcov UNESCO, aby nepodporili zaradenie na zoznam, bezprostredne nekomentovala čínsku kritiku. Jej kancelária v pondelok vo vyhlásení informovala, že mala „konštruktívne a srdečné rozhovory“ s čínskym veľvyslancom pri UNESCO Jang Ťinom. „Vláda sa teší na spoluprácu s Čínou a všetkými členmi Výboru svetového dedičstva pri rokovaniach o návrhu zoznamu neskôr tento týždeň,“ uvádza sa v stanovisku.
Ministerkina kancelária tiež zverejnila správu Australian Institute of Marine Science, ktorá naznačovala rozsiahle zotavenie koralového útesu. Z monitorovania inštitútu vyplýva, že koralová pokrývka sa v priebehu posledného roka zvýšila počas obdobia bez nepriaznivého počasia. „Zverejnenie celej správy zdôrazňuje náš názor, že zoznam navrhnutý Výborom svetového dedičstva nebol založený na najnovších informáciách,” uviedla Ley.
Dlhodobý plán Austrálie pre útes podľa návrhu „vyžaduje prísnejšie a jasnejšie záväzky, najmä pokiaľ ide o urgentný boj proti účinkom zmeny klímy“. Riaditeľka Výboru svetového dedičstva UNESCO Mechtild Rössler uviedla, že uznávajú, čo všetko Austrália urobila, ale na zoznam ohrozených lokalít chcú zaradiť Veľkú koralovú bariéru pre „hrozby, ktoré identifikovali“. Zástupca generálneho riaditeľa UNESCO pre kultúru Ernesto Ottone Ramírez zase poukázal na to, že zaradenie bariéry ako ohrozenej by malo byť vnímané ako kolektívna výzva na akciu od všetkých členských štátov.
Veľká koralová bariéra je zaradená na zozname svetového dedičstva od roku 1981, pred jej zaradením medzi ohrozené lokality Austráliu varovali už v roku 2014.