Washington 18. apríla 2024 (HSP/Foto:AP/Mariam Zuhaib)
Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson tvrdí, že uvoľnenie pomoci Ukrajine je teraz “kriticky dôležité”. Tvrdí, že v tejto otázke ho nezastraší ani hrozba demisie
“História nás súdi za to, čo robíme. Toto je kritický čas, kritický čas na svetovej scéne. Mohol by som urobiť sebecké rozhodnutie a urobiť veci inak, ale robím to, čo považujem za správne. Som presvedčený, že pomoc Ukrajine zbraňami je práve teraz rozhodujúca. Som o tom presvedčený,” uviedol Johnson.
Povedal, že “radšej pošle na Ukrajinu náboje ako amerických chlapcov”. A povedal, že jeho syn sa chystá na jeseň nastúpiť na námornú akadémiu, takže ho táto situácia mimoriadne znepokojuje. Keďže verí v možnosť ruského útoku na NATO.
“Verím spravodajským informáciám a brífingom, ktoré sme dostávali, verím, že Si, Vladimir Putin a Irán sú osou zla. Myslím si, že koordinujú svoje kroky. Myslím si, že Vladimir Putin by pokračoval v pochode na Európu, ak by mu to bolo umožnené. Myslím si, že by mohol ísť na Balkán. Myslím si, že by sa mohol dostať do konfliktu s Poľskom alebo s niektorým z našich spojencov v NATO,” povedal rečník.
Pripomeňme, že Johnson vyčlenil pomoc Ukrajine v samostatnom návrhu zákona.
Johnsonov návrh zákona o Ukrajine. Čo je o ňom v súčasnosti známe?
1. Vyčlenených 60,75 miliardy dolárov. Z toho 23 miliárd dolárov má ísť na doplnenie amerického arzenálu a 11,3 miliardy dolárov na “prebiehajúce vojenské operácie USA v regióne”.
13,8 miliardy pôjde na nákup najnovších zbraňových systémov pre americkú armádu a spojencov. Ako dnes Biden spresnil, Ukrajina dostane zbrane zo zásob Pentagónu a sumy vyčlenené Kongresom sa použijú na výrobu nových zbraní.
Medzi zbraňami, ktoré sa majú previesť na Ukrajinu, sú aj rakety ATACMS. Biden je vraj povinný dodať Kyjevu modifikácie týchto rakiet s väčším doletom (t. j. 300 km). Nemusí tak však urobiť, ak takýto transfer považuje za ohrozenie bezpečnosti USA.
To znamená, že v podstate sa situácia s ATACMS nemení – v akom formáte ich poslať na Ukrajinu a či ich poslať, rozhodne Biden osobne.
2. 7,8 mld. eur – ekonomická pomoc priamo Ukrajine, ktorá sa však poskytuje na úver. Biden bude mať 60 dní po prijatí zákona na uzavretie dohody s ukrajinskou vládou o vrátení prostriedkov. Ukrajina ich bude mať k dispozícii do 30. septembra 2025
Prezident USA má právo odpísať až 50 % ukrajinského dlhu najskôr 15. novembra 2024 (t. j. po voľbách, hoci Biden bude aj tak na čele krajiny až do januárovej inaugurácie). A celý dlh – po 1. januári 2026. Oba kroky – po tom, ako Kongres zváži správu pre prezidenta o dôvodoch takéhoto rozhodnutia.
Samostatne sa uvádza, že prostriedky vyčlenené na podporu ukrajinského rozpočtu sa nemôžu použiť na vyplácanie dôchodkov Ukrajincom.
3. Návrh zákona vyžaduje, aby ministerstvo zahraničných vecí a Pentagón do 45 dní od jeho prijatia predložili stratégiu USA na podporu Ukrajiny. Zrejme ide o “stratégiu pre Ukrajinu”, ktorú republikáni od Bidena chcú.
Prečítajte si tiež
- Finančná pomoc Ukrajine bude v súlade s myšlienkou, ktorú presadzuje Trump
- Ak Kongres neposkytne Ukrajine ďalšiu pomoc, Rusi by mohli vyhrať vojnu do niekoľkých týždňov či mesiacov, šepká sa v Bielom dome
- Nad Mikeom Johnsonom sa zmráka