Košice 18. septembra 2015 (HSP/Foto:HSP)
Mesto Košice navštívi zaujímavá osobnosť – ruský prozaik a verejný činiteľ Svjatoslav Jurievič Rybas
Charta 2015, Stála konferencia slovenskej inteligencie, Klub Košice a Miestny odbor Matice slovenskej, Košice privítajú na prednáške významného historika a spisovateľa prof. Svjatoslava J. Rybasa, generálneho riaditeľa Ruského biografického ústavu a hlavného redaktora žurnálov „Kto je kto v Rusku“ a „Kádrová politika“ a člen Akadémie vojenských náuk RF.
Hovoriť sa bude na tému OD VERSAILLES PO MNÍCHOV – História medzi dvomi svetovými vojnami.
Prednáška spolu s besedou sa uskutoční v Dome Techniky, Hotel Centrum, Južná tr. 2/A, 1. posch., Košice čase 21.9.2015 (pondelok) o16.00 hod. Prednáška by mala trvať 1,5 hod. s následnou besedou.
Kto je Svjatoslav Jurievič Rybas ?
Svjatoslav Jurievič Rybas – ruský prozaik, verejný činiteľ, riaditeľ Ruského biografického inštitútu, člen Občianskej rady pri Ministerstve kultúry Ruskej federácie, čestný člen Akadémie vojenských vied, šéfredaktor časopisov „Kto je kto v Rusku“ a „Kádrová politika“.
Narodil sa 8. Mája 1946 v Makejevke, Ukrajinská SSR. Jeho otec, Juruj Michajlovič Rybas, bol popredným špecialistom v oblasti elektrotechniky.
Počas svojho života prešiel S. J. Rybas profesiou baníka, laboranta, pomocného vedeckého asistenta. Spolupracoval s novinami „Komsomolec Donbasu“ a „Roľnícka mládež“ vo vydavateľstve „Mladá garda“. V roku 1973 skončil Literárny inštitút A. M. Gorkého. Pracoval v redakcii časopisu „Literárne Rusko“, viedol hlavnú redakciu literárno–dramatického oddelenia televízie, zároveň pracoval v redakcii hudobných programov a v hlavnej redakcii národnej tvorivosti.
Bol predsedom Dozornej rady pre znovupostavenie chrámu Krista Spasiteľa v Moskve.
S. J. Rybas Je autorom nasledujúcich politických biografií, ktoré patria do série Život výnimočných ľudí: „Stolypin“, „Stalin“, „Generál Kutepov“, „Gromyko“, „Vasilij Šuľgin“.
Napísal aj tieto historické práce: „Osud ruského nacionalistu“, „Stalin. „Osud a stratégia“, „Sto rokov vnútorných vojen. Krátky kurz histórie Ruska 20. storočia pre vyššiu riadiacu vrstvu“, „Moskovskí proti piterským. Leningradská otázka“ a iné. Je tvorcom románov o Občianskej vojne a tiež niekoľkých námetov pre divadelné a filmové diela.
V nám dostupnom jazykovom prostredí mu vyšli dve knihy v češtine: „Stalin. Krev a sláva“ a „Diplomat války po válce. Gromyko“.
Jeho kniha o Stalinovi je považovaná za doteraz najúplnejšiu a najobjektívnejšiu publikáciu o sovietskom vodcovi. V Rusku sa dočkala už siedmych vydaní a v minulom roku sa zaradila medzi najčítanejšie knihy v Číne. Rybas v nej podrobne rozoberá Stalinovu zložitú osobnosť a nevyhýba sa ani intímnemu životu, ktorý neodmysliteľne utvára pozadie veľkých dejín. Zaoberá sa súperením o vedúce pozície v sovietskej spoločnosti a popisuje priebeh najdôležitejších operácii Druhej svetovej vojny a tiež jednania s Rooseveltom a Churchillom. Autor dôkladne analyzuje dlhoročné úsilie ZSSR o medzinárodné uznanie a prezrádza aj dlho utajované aspekty vzťahu so Spojenými štátmi.
V knihe o Gromykovi na pozadí dejín svetovej diplomacie v minulom storočí odvíja životný príbeh Andreja Gromyka, ktorý je niektorými nazývaný „diplomatom 20. storočia“. Zvláštna pozornosť je v knihe venovaná analýze súperenia dvoch svetových veľmocí, ich boja o energetické zdroje a geopolitické pozície, rovnako tak metódam diplomatických stretov.
Informácie redakcii poskytol Tibor Korečko.