Bratislava 28. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
V roku 1972 boli Galandovci podrobení ostrej kritike socialistického režimu. Dnes je po nich pomenovaná charitatívna výstava
“Všetky diela sú predajné a ich kúpou pomôžete rozvíjať talent a zvyšovať kvalitu života ľudí s mentálnym znevýhodnením, o ktorých sa stará naša nezisková organizácia,” uviedla pre TASR Ivana Pástorová z Lepšieho sveta.
V expozícii je výber diel z tvorby členov Skupiny Mikuláša Galandu: Andreja Barčíka, Milana Laluhu, Andreja Rudavského, Milana Paštéku, Ivana Štubňu i od maliara, podľa ktorého sa skupina pomenovala – Mikuláša Galandu. Títo výtvarníci od absolvovania vysokoškolského umeleckého vzdelania slobodne tvorili a nepodriaďovali sa ideológii socialistickému režimu. V roku 1972 boli Galandovci podrobení ostrej kritike v zborníku Za socialistické umenie (Materiály zo zjazdov umeleckých zväzov, Slovenský spisovateľ 1972) a vylúčení zo Zväzu slovenských umelcov. To malo v daných historických súvislostiach neodvolateľné následky v podobe zákazu vystavovania a ďalších represálií.
Príbeh Galandovcov v rokoch 1957–1968 určoval charakter skupinovej prezentácie s jasne sformulovaným programom a osobitým prístupom k tvorbe. Ani úradná likvidácia tejto skupiny nič nezmenila na fakte, že v širších kultúrnych kontextoch jej príslušníci neprestali byť vnímaní ako Galandovci. Vo svojej slobodnej tvorbe individuálne pokračovali ďalej. Ich pretrvávajúce umelecké a duchovné spoločenstvo stále predstavuje predovšetkým výtvarné kvality.
Charitatívnu výstavu s názvom Galandovci sprístupnia dnes o 17.00 h v bratislavskej Galérii Lepší svet na Námestí 1. mája 2. Predajná výstava potrvá do 24. októbra.
ml