Martin 1. januára 2019 (HSP/Foto: TASR- Pavol Ďurčo)
Obnovenie činnosti Matice slovenskej sa začalo 1. januára 1919 vydaním dekrétu Vavra Šrobára. Ustanovizeň si tak v roku 2019 pripomína 100. výročie svojho oživotvorenia v prvom Česko-Slovensku po násilnom zatvorení bývalou uhorskou vládou v roku 1875
Vavro Šrobár ako minister s plnou mocou pre správu Slovenska so sídlom v Žiline zrušil platnosť nariadení bývalého uhorského ministerstva vnútra z roku 1875, ktorým bola rozpustená Matica slovenská a zhabaný jej majetok.
Dekrétom č. 1 z roku 1919 vyhlásil všetky práva Matice slovenskej za neporušené, čo znamenalo, že nezanikli ani počas jej nezákonnej likvidácie.Dekrétom č. 2 daroval Matici slovenskej 10-tisíc Kčs. Zároveň oficiálne poveril predsedu Slovenskej národnej rady Matúša Dulu, aby spravoval matičný majetok.
Dula stál pri zrode Matice v roku 1863, vzniku prvého Česko-Slovenska a stal sa aj jej predsedom. Slávnostné oživotvorenie ustanovizne sa uskutočnilo 5. augusta 1919 na valnom zhromaždení v Turčianskom Svätom Martine. Matica tým vstúpila do svojho zlatého obdobia.
“V obnovenej Matici slovenskej boli v roku 1919 zakladané prvé miestne odbory. Pri príležitosti storočnice oživotvorenia sme sa rozhodli zriadiť knižnú edíciu Dejiny miestnych odborov Matice slovenskej. Cieľom tohto projektu je systematické vedecké spracovanie dejín jednotlivých matičných miestnych odborov od ich vzniku v roku 1919 až do ich zrušenia v roku 1951, respektíve do roku ukončenia činnosti z iných príčin. Členská základňa bola opätovne obnovená na krátky čas v roku 1968 a znova až po roku 1989,” uviedol predseda MS Marián Gešper.
Historicky prvý miestny odbor vznikol 1. novembra 1919 v sídle Matice slovenskej v Turčianskom Svätom Martine. Po ňom nasledovali Liptovský Svätý Mikuláš a Ružomberok (9. novembra), Košice (10. novembra), Trenčín (16. novembra), Zvolen a Brezno (22. novembra), Banská Bystrica (30. novembra) a posledným bol Užhorod (23. decembra).
Okrem aktivít na tému oživotvorenia chystajú matičiari aj podujatia k 100. výročiu obsadzovania Slovenska česko-slovenskými jednotkami a správou, 100. výročiu tragickej smrti velikána slovenského národa generála M. R. Štefánika či 80. výročiu vyvrcholenia Malej vojny.
“Plánujeme slávnostný Kongres slovanských a slovenských Matíc práve pri príležitosti storočnice oživotvorenia MS. Nezabudneme ani na výročia národných osobností, čo však nebude iba samoúčelným spomínaním, ale budeme tým posilňovať kolektívne národné vedomie a dejinnú pamäť slovenského národa v tejto stále komplikovanejšej dobe. Táto storočnica je pre nás aj príležitosťou vysvetliť verejnosti aktuálne poslanie a zmysel existencie ustanovizne pre slovenský národ, Slovenskú republiku i celú spoločnosť,” vysvetlil predseda MS s tým, že v súčasnosti Matica slovenská ako jediná masovo udržiava a reálne rozvíja národno-duchovný pilier štátu.
Inštitúcia sa zároveň viac zameria na prestavbu matičnej vedy, ako aj na obnovu a zakladanie nových miestnych odborov MS v tých regiónoch, kde o to ľudia prejavili záujem najmä po matičných aktivitách v minulom roku.
Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej