Dnes Globálny pakt odmietajú všetky susedné krajiny a nepristúpiť k nemu sa rozhodla aj súčasná vládna koalícia, ktorej minister zahraničia Lajčák sa na jeho tvorbe podieľal. Z právnej analýzy Globálneho paktu, ktorú vypracoval Štefan Harabin, a ktorú si môžete prečítať tu, vychádzajú aj politici kritizujúci pakt, keďže sami vlastnú analýzu nemajú.
Podľa predsedu najsilnejšej vládnej strany Smer Róberta Fica Globálny pakt, “nie je v súlade s národnou migračnou politikou SR. A je neakceptovateľný aj pre Smer. Globálny pakt nerobí žiadne rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Vychádza z princípu, že migrácia je dobrá. Pomáha riešiť problémy sveta a má byť zdrojom prosperity.”
Fico dodáva, že pakt “zvyšuje riziko terorizmu a zásadne ohrozuje európsky spôsob života a civilizačné, kultúrne, náboženské korene nášho kontinentu. To bol dôvod, prečo sme odmietli povinné kvóty a na tomto postoji principiálne zotrvávam. Globálny pakt je síce právne nezáväzný, ale politicky je to veľmi silný dokument. Už teraz sa vytvára masívny politický tlak, aby nezáväznosť bola opomenutá len ako akási malá formálna chyba”.
Proti prijatiu Globálneho paktu sa vyslovila aj koaličná SNS, ktorá nechce, aby bol Globálny pakt OSN pre Slovensko záväzný. Do parlamentu predložila uznesenie, v ktorom navrhuje, aby sa Slovensko k paktu o migrácii nepridalo. S prijatím paktu nesúhlasia ani opozičné ĽSNS, Sme rodina a SaS. Naopak, minister zahraničia Miroslav Lajčák je z ich postoja sklamaný.
„Ak sa Slovensko rozhodne ísť cestou xenofóbie, tak ja také Slovensko nemôžem ani nebudem zastupovať v zahraničí. Ak mi Smer nedôveruje, tak, samozrejme, nemôžem byť ministrom“. Lajčák tiež nerozumie, prečo ho stranícki kolegovia pasujú do roly prezidentského kandidáta, keď na jednej strane naznačujú, že zradil záujmy Slovenska ako predseda Valného zhromaždenia, a na druhej strane má byť dosť dobrý na prezidenta.
Migrácia tu bola je a bude a tento pakt ju chce len organizovať, povedal Lajčák s tým, že ide len o katalóg odporúčaní a k ničomu krajiny nezaväzuje.
Samotný Harabin k situácii, keď vláda presadzuje iné stanovisko, ako v zahraničí prezentuje jej minister, povedal:
“Pánovi Lajčákovi odkazujem, že aj homosexualita a pedofília tu boli, sú a budú. Avšak to nie dôvod, aby sme ich začali organizovať. Čo sa týka záväznosti dokumentu, by som mu pripomenul, že v roku 1948 bola prijatá všeobecná deklarácia ľudských práv v OSN, ktorá mala tiež len politickú záväznosť. Spochybňuje dnes niekto, že nie je pre nás záväzná? Z tejto deklarácie vznikol celý rad ďalších dokumentov, kde sme sa zaviazali k ich prijatiu.
Pán Lajčák tiež hovoril, že všetci ktorí kritizujú Globálny pakt, sú nacionalisti xenofóbi a šíria bludy. Tak sa pýtam pána Lajčáka, či aj pán Fico je xenofób a šíri bludy, lebo jasne povedal, že Slovenska republika nemá tento dokument podpísať a či aj všetci politickí predstavitelia v Rakúsku, Maďarsku, Bulharsku, Česku, Poľsku, Estónsku, Austrálii, USA a najnovšie aj v Izraeli, ktorí povedali, že pakt nepodpíšu, sú extrémisti, rasisti a šíritelia bludov. Tiež sa treba pána Lajčáka opýtať, v ktorom programovom vyhlásení mala slovenská vláda túto migračnú politiku, ktorú on chce vnútiť Slovensku.”