Pred 95 rokmi sa čiernym štvrtkom začala celosvetová hospodárska kríza

❚❚

Bratislava 24. októbra 2024 (TASR/teraz/HSP/Foto:Pixabay)

 

Následky krízy boli katastrofálne – banky krachovali a vkladatelia prichádzali o svoje úspory

euro, mena, peniaze
Ilustračné foto

V doterajšej histórii došlo na svete k mnohým väčším či menším ekonomickým krízam. Za jednu z prvých možno považovať “tulipánovú horúčku” alebo “tulipánovú krízu”, ktorá prepukla v Holandsku v roku 1637. Po takmer 300 rokoch otriasla svetom ďalšia. Spôsobil ju krach na Newyorskej burze, pričom išlo o prvú ekonomickú krízu, ktorá ovplyvnila takmer všetky krajiny sveta. Vo štvrtok 24. októbra uplynie od začiatku svetovej hospodárskej krízy 95 rokov.

.

V dvadsiatych rokoch 20. storočia prežívali Spojené štáty zlaté časy. Darilo sa ekonomike, priemyselné mestá prosperovali, zahraničný obchod rástol, bežní Američania prežívali americký sen. Ešte 3. septembra 1929 vytvorila newyorská burza cenných papierov (NYSE) historický rekord. Jej index Dow Jones Industrial Average dosiahol úroveň 381,17 bodu. Pritom do tretieho desaťročia 20. storočia vstupoval index so 60 bodmi.

Kruté vytriezvenie a koniec amerického zázraku prišiel v osudný “čierny štvrtok” 24. októbra 1929. V centre svetového finančníctva na newyorskej Wall Street prepukla panika, zmizli nákupné príkazy a zostali iba ponuky na predaj. Každý sa chcel čo najrýchlejšie zbaviť akcií, ktoré sa z minúty na minútu stávali bezcenným kusom papiera. Len v prvý deň krízy sa majitelia zbavili 13 miliónov akcií, ktoré stratili až 40 percent svojej hodnoty. Celkovú stratu počas šiestich “čiernych dní” vyčíslili na 50 miliárd dolárov.

.

Následky krízy boli katastrofálne – banky krachovali a vkladatelia prichádzali o svoje úspory. V priebehu prvých desiatich mesiacov roku 1930 zbankrotovalo v Spojených štátoch 744 bánk a v tridsiatych rokoch asi deväťtisíc peňažných ústavov.

Do roku 1933, keď dosiahla depresia svoje dno, klesla priemyselná výroba v USA na polovicu a nezamestnanosť vzrástla z 1,6 milióna na takmer 14 miliónov ľudí bez práce. Všetko to v Spojených štátoch spôsobilo dovtedy nevídanú paniku. Ľudia páchali samovraždy, skákali z budov, nevedeli sa vyrovnať s tým, že prišli o svoje úspory a majetky.

Medzi príčinami krízy sa spomínajú napríklad necitlivé vládne zásahy do ekonomiky, vznik pochybných akciových spoločností, premrštené ceny akcií, dobrodružná úverová politika bánk, nesprávne hodnotenie rastu americkej ekonomiky či neopodstatnená vieru ľudí v to, že prosperita potrvá naďalej.

Kríza v USA, ktoré boli najväčším svetovým veriteľom, mala domino efekt a rozšírila sa do sveta. Zasiahla všetky odvetvia – priemysel, bankovníctvo, poľnohospodárstvo, obchod. Najviac sa prejavila v dovtedy priemyselne najrozvinutejších krajinách v Nemecku, v Spojenom kráľovstve, vo Francúzsku, v Kanade, v Japonsku. Zvlášť kruto dopadla na Československo, kde pokles priemyselnej výroby predstavoval až 40 percent. Počet ľudí bez práce vzrástol v priebehu rokov 1929 až 1933 zo 42.000 na takmer milión nezamestnaných.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:24

Nemecká vláda výrazne rozširuje svoje licencie na dodávky zbraní do Izraela, čím prekonáva predchádzajúce odhady. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

08:04

Ruské jednotky obsadili dediny Serebrianka a Mykolajivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, uviedlo ruské ministerstvo obrany. O ruskom postupe blízko kľúčových väčších miest pozdĺž frontovej línie informovali aj vojenskí blogeri.

07:42

Traja libanonskí vojaci vrátane jedného dôstojníka zahynuli pri izraelskom útoku počas evakuácie zranených osôb pri obci Jater v južnom Libanone. Vo vyhlásení to uviedla libanonská armáda.

07:42

Gruzínsky oligarcha a zakladateľ vládnej strany Gruzínsky sen Bidzina Ivanišvili opätovne prisľúbil zákaz opozičných strán, pokiaľ jeho strana zvíťazí v parlamentných voľbách. Tie sa uskutočnia už túto sobotu.

07:40

Juhokórejský minister obrany Kim Jong-hjun označil severokórejské jednotky vyslané do Ruska na podporu jeho vojenského ťaženia na Ukrajine za žoldnierov, ktorí poslúžia ako potrava pre kanóny. Severokórejského vodcu Kim Čong-una obvinil, že predal svoju armádu do “nelegálnej a agresívnej vojny”.

07:39

Pri explózii v sýrskej metropole Damask a útoku na vojenské zariadenie pri meste Homs zomrel jeden vojak a sedem ľudí sa zranilo. Informovalo o tom sýrske ministerstvo obrany a sýrska štátna televízia, ktorá uviedla, že išlo o dôsledok “izraelskej agresie”. 

07:38

Juhokórejské úrady uviedli, že jeden zo severokórejských balónov s odpadkami dopadol do priestorov prezidentského komplexu v centre metropoly Soul. 

07:05

 Holandsko koncom novembra zavedie hraničné kontroly ako súčasť súboru opatrení zameraných na obmedzenie prisťahovalectva.

07:03

V blízkosti rumunsko-ukrajinských hraníc zaznamenali dva podozrivé lietajúce objekty. Ich prítomnosť spustila letecký poplach a rumunské vzdušné sily k nim nasadili dve stíhačky F-16. Informovalo rumunské ministerstvo obrany.

07:01

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová, ktorá je kandidátkou Demokratickej strany do nachádzajúcich prezidentských volieb, plánuje predniesť záverečnú reč svojej kampane na mieste kde Donald Trump v januári 2021 podnecoval dav, ktorý následne zaútočil na americký Kapitol. Informoval vysokopostavený predstaviteľ Harrisovej volebného tímu.

07:00

Americký minister obrany Lloyd Austin svojmu izraelskému rezortnému kolegovi Joavovi Galantovi oznámil, že Washington má vážne obavy zo správ o izraelských úderoch proti libanonským ozbrojeným silám. Uviedol Pentagón.

06:58

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval západným spojencom za najnovšiu pomoc. Pôžička vo výške 50 miliárd dolárov od skupiny G7 podľa neho pomôže Ukrajine v jej obrane a odolnosti. Zelenskyj to uviedol vo videoprejave zverejnenom na sociálnych sieťach.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke jesenná atmosfréra v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

 

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Erik Majercak

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali