Pred 31 rokmi bola schválená Deklarácia o zvrchovanosti SR. Čo nám zo zvrchovanosti zostalo dnes?

❚❚

Bratislava 17. júla 2023 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Vlastenci to vtedy vnímali ako totálne víťazstvo, dosiahnutie konečného bodu národnoemancipačného procesu, definitívne zavŕšenie cesty slovenského národa za svojou slobodou. Ako to hodnotiť teraz, po 31 rokoch?

prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR
Na snímke originálny text Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky vo vstupnej hale Národnej rady SR

Dnes je to práve 31 rokov od chvíle, keď slovenský parlament v historickej budove Slovenskej národnej rady veľkou väčšinou 113 zo 147 prítomných poslancov (24 bolo proti a 10 sa ich zdržalo) prijal Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Prijatie Deklarácie spustilo reťaz udalostí, ktorých vyvrcholením bol rozpad Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vznik samostatnej Slovenskej republiky o necelého pol roka neskôr.

.

Prešlo 31 rokov. Už onedlho tých, ktorí federáciu nikdy nezažili, bude viac ako tých, ktorí sa narodili ešte v Československu (s pomlčkou či bez pomlčky). A tých, ktorí sa na realitu tých čias skutočne pamätajú, je dnes už menšina. Slovenskú štátnosť už každý vníma ako samozrejmosť. Tých, ktorí sa s ňou nezmierili, rapídne ubudlo, mnohí z nich pochopili jej nevyhnutnosť a prestali sa obávať toho, čo kedysi považovali za hrozby: že samostatné Slovensko nebude životaschopné, že tu bude „čierna diera“, čosi ako Albánsko (to niekdajšie, lebo dnes už ani Albánsko nie je, čo bývalo).

Napriek tomu, že mnohí ešte nepredýchali staré krivdy, vzťahy s bratmi Čechmi sú lepšie ako kedykoľvek predtým. A hoci Česi sú v niektorých veciach o krok pred nami – tak ako to bolo aj pred rozdelením – rozdiely nie sú ani zďaleka také dramatické, ako nás vtedy strašili.

.

 

Čo by bolo, keby…?

Píše sa rok 2023 a situácia je vážna, a to tak na Slovensku, ako aj v ďalších postsocialistických krajinách, dnešných dŕžavách ríše Západu. Cudzinci rozkradli ekonomiky týchto krajín, sú skrz—naskrz prelezené kvislingami a agentmi Ríše, platia v nich pravidlá nadiktované Ríšou, ktoré neumožňujú zotročeným národom sa pozviechať, tieto krajiny nemajú už ani poriadne armády (s výnimkou Poľska zúrivo zbrojaceho do americkej vojny s Ruskom).

Na Slovensku je to potom s eróziou zvrchovanosti a štátnosti ešte o stupeň horšie ako u susedov. Na našom nebi hliadkujú cudzie lietadlá, po našom území pochodujú cudzí vojaci, naša štátnosť je spochybňovaná stále silným vnútorným protislovenským frontom. V ňom sa spájajú menšiny, vrátane čechoslovakistov a maďarských iredentistov, bratislavská kaviareň, agenti nadnárodného riadenia a rožkom opití hlupáci, čo spolu vytvára naozaj silnú protiváhu vlastencom podporujúcim autentickú zvrchovanosť a silnú slovenskú štátnosť.

Bol by to argument pre tvrdenie, že sme vtedy mali radšej zostať s Čechmi? Nuž, pravdou je, že byť menším štátom má určité nevýhody, o tom predsa nikdy neboli spory. Päťmiliónový štát, päťmiliónový trh, päťmiliónový jazykový priestor je v určitých ohľadoch menší, než je „kritická“ optimálna veľkosť. Je to však dôvod rezignovať na naplnenie práva národa na sebaurčenie? Jednoznačne nie!

Tu je tak trochu logická pasca, z ktorej sa dodnes ešte mnohí, inak rozumní ľudia, nestihli vymotať. Poďme ku koreňu veci. Sú susedné krajiny a ďalšie štáty, vrátane veľmocí naši nezištní priatelia, ktorí nám chcú len dobre? Alebo myslia iba na seba a keby mohli, tak by nás prevalcovali a pohltili? Ak platí prvá možnosť, potom sa predsa netreba báť vlastnej štátnosti, všetky problémy sa dajú riešiť v obojstranne výhodnej spolupráci so susedmi. A ak platí druhá možnosť, tak potom o to skôr treba myslieť na národnú sebazáchovu a chrániť si vlastné štátne záujmy vo vlastnom štátnom útvare, bárs by bol akýkoľvek slabý, lebo opačná alternatíva je ešte horšia, je ňou osud byť bezmocným a okrádaným príveskom väčšieho suseda. Vidíme teda, že skutočná odpoveď na túto otázku znie: v oboch prípadoch je správne a zmysluplné mať vlastný štát, a to čím zvrchovanejší, tým lepšie.

.

Vidíme, že dnes aj väčšie štáty ako vtedajšie Česko-Slovensko sú v podobnej situácii ako Slovensko dnes, keď dokonca aj bývalé veľmoci ako Nemecko či Francúzsko sú iba vazalskými dŕžavami Spojených štátov, keď o naozaj dôležitých veciach nesmú nielen že rozhodovať, ale sa tam o nich nesmie ani len hovoriť.

 

Historický pohľad napriek všetkému vyvoláva optimizmus

Mraky nad našou štátnosťou nielen že sa v roku 1992 už navždy nerozplynuli, ale akoby sa v súčasnosti tak trochu aj zbiehali. Niet pochýb o tom, že ak by po septembrových voľbách nastúpila ďalšia vlastizradná kvislingovská a kompradorská vláda, tak okliešťovanie zvrchovanosti a štátnosti Slovenska by pokračovalo.

Možno sa globalistom dokonca podarí v EÚ schváliť zrušenie práva veta členských krajín, čo by v praxi znamenalo vznik eurofederácie a začiatok procesu rozpadu EÚ, čo by v silnejúcom Poľsku a večne o Veľkom Uhorsku snívajúcom Maďarsku nepochybne oživilo úvahy o spoločnej hranici.

Napriek všetkému však Slovensko, pokiaľ ide o jeho historickú perspektívu z pohľadu stáročí, stále nemusí klesať na duchu. Stále máme svoj štát, už 31 rokov, a s každým ďalším rokom sa jeho história, svojbytnosť a priestor na vlastnú cestu prehlbuje.

.

Dokonca ani dočasné pohltenie bruselskou eurofederáciou by nemuselo byť tragédiou, pretože by to bola iba krátkodobá historická epizóda, ktorá by rovnako postihla aj iné krajiny.

Mladí ľudia, ktorí vyrástli v národnom štáte Slovákov, ho napriek masívnej europropagande väčšinou vnímajú ako čosi samozrejmé a čosi, čoho by nebolo dobré sa vzdať.

A napriek tomu, že masmédiá na Slovensku nie sú v rukách vlastencov, za tých 31 rokov nebolo, a zdá sa, že ani nikdy nebude v ich silách Slovákov presvedčiť, aby zabudli na to, že sú Slováci, a že pre naplnenie ich identity, tak ako pre naplnenie identity každého iného národa, je ideálnym riešením vlastný štát.

 

Text Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky

Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky

Schválené Slovenskou národnou radou uznesením zo 17. júla 1992 číslo 26

My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada, slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo.

V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie.

Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta.

Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.

.

Bratislava 17. júl 1992

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:39

Americký prezident Joe Biden v nedeľu označil dohodu prijatú na konferencii o zmene klímy COP29 v azerbajdžanskom Baku za “ďalší historický výsledok”. Dodal, že nikto nemôže zvrátiť prechod na čistú energiu, ktorý sa v súčasnosti uskutočňuje v USA.

09:10

Rusko vyrobí za tri mesiace toľko zbraní a munície ako celá Európska únia za rokUviedol to nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorého citoval Spiegel.

08:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v pondelok v Ankare diskutovať s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem o najnovšom vývoji v ruskej vojne na Ukrajine, uviedol v nedeľu turecký predstaviteľ.

08:36

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal zákon, na základe ktorého sa každému, kto po 1. decembri podpíše najmenej ročnú zmluvu s armádou a pôjde bojovať na Ukrajinu, odpustia dlhy do výšky desať miliónov rubľov (okolo 92.000 eur). Zákon sa vzťahuje na všetkých potenciálnych regrútov, voči ktorým bolo pred týmto termínom začaté konanie o vymáhaní pohľadávok. Doteraz existovala len možnosť odkladu splátok. Informovala o tom agentúra AFP.

08:16

Taliansko po necelých dvoch mesiacoch stiahne väčšinu zamestnancov zo svojich kontroverzne vnímaných prijímacích stredísk pre migrantov v Albánsku. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na talianske médiá.

08:09

Rodiny a učitelia v španielskom meste Valencia v sobotu demonštrovali za prijatie opatrení v súvislosti so školami, ktoré koncom októbra poškodili ničivé záplavy. Povodne na východe Španielska si vyžiadali viac než 220 obetí na životoch a mali vplyv na vzdelávanie tisícov detí.

08:05

Švédska pobrežná stráž sa v sobotu pripojila k Dánsku pri monitorovaní čínskeho plavidla kotviaceho pri ich pobreží. Táto operácia súvisí s poškodením dvoch podmorských káblov v Baltskom mori.

07:57

Generálny tajomník OSN António Guterres z dohody o financovaní rozvojových štátov, ktorú prijali v noci na nedeľu účastníci konferencie o zmene klímy COP29 v Baku, vyjadril sklamanie. Podľa neho nezachádza dostatočne ďaleko. Krajiny vyzval, aby ju brali ako základ a stavali na nej.

07:49

Tisíce ľudí v Izraeli v sobotu večer opäť demonštrovali za prepustenie rukojemníkov, ktorých zajalo palestínske militantné hnutie Hamas.

protest v izraeli
Ľudia vykrikujú heslá počas protestu proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a žiadajú prepustenie rukojemníkov, ktorých v pásme Gazy zadržiava militantná skupina Hamas, v Tel Avive v Izraeli v sobotu 23. novembra 2024
07:47

Zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že na post ministerky poľnohospodárstva navrhol Brooke Rollinsovú, ktorá pôsobila už v jeho prvej vláde. Ide o nomináciu na poslednú vedúcu funkciu v jeho budúcej administratíve, informovala agentúra AFP.

Brooke Rollinsová
Na snímke Brooke Rollinsová
07:46

Účastníci konferencie COP29 v Azerbajdžane v noci na nedeľu miestneho času po náročných rokovaniach schválili dohodu, ktorá výrazne zvyšuje finančnú pomoc pre najchudobnejšie štáty sveta pri riešení zmeny klímy. Dohodli sa, že do roku 2035 im bohatšie krajiny každoročne poskytnú aspoň 300 miliárd dolárov. Adresáti tejto pomoci však dohodu kritizovali ako žalostne nedostatočnú.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali