Pred 26 rokmi SNR prijala Deklaráciu o zvrchovanosti SR. KDH, VPN a maďarské strany boli jednoznačne proti

❚❚

Bratislava 17. júla 2018 (HSP/Napalete/Foto:Michaela Kolimárová, napalete)

 

Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky prijatá Slovenskou národnou radou (SNR) pred dvadsiatimi šiestimi rokmi, 17. júla 1992, je historický dokument, ktorým sa za existencie česko-slovenskej federácie na reprezentatívnej slovenskej pôde vyhlásila zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.

Ilustračné foto

Dva nezlučiteľné názory
Novozvolený predseda SNR Ivan Gašparovič prečítal pred poslancami text vyhlásenia: „My demokraticky zvolená Slovenská národná rada, slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo. V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie.

.

Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.“

Prijatiu deklarácie predchádzali búrlivé diskusie v Slovenskej národnej rade ešte za vlády Jána Čarnogurského a predsedu SNR Františka Mikloška. Na 24. schôdzi SNR 2. mája 1992 sa vo vyhrotených sporoch prezentovali dva nezlučiteľné názory na navrhovaný text dokumentu. Prirodzene, v parlamente za tejto politickej konštelácie dokument, ktorý deklaroval zvrchovanosť Slovenska, nemohol uspieť, nenašla sa ústavná väčšina.

.

Do­minantné KDH, VPN a maďarské politické strany boli zásadne proti deklarácii.

Vladimír Mečiar s Milanom Kňažkom v deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR

Okrem toho sa schyľovalo k voľbám. Z rokovania SNR vyplýva, čo predchádzalo prijatiu Deklarácie o zvrchovanosti, aká to bola doba a aké názory hýbali osudom Slovenskej republiky. Ján Čarnogurský, vtedajší predseda vlády za KDH vtedy označil návrh deklarácie za „vrchol politického primitivizmu“ a za „kriminálne hazardérstvo s osudmi občanov tejto republiky“. Martin Porubjak, prvý podpredseda vlády (VPN), sa k nemu pridal slovami: „Majte na pamäti, kde sa ocitne Slovensko po tomto čine. A uvedomte si, prosím, že prijatím deklarácie urobíte prvý krok k rozbitiu spoločného štátu.“

Po pamätnej májovej schôdzi sa v Bratislave 14. júna 1992 konal míting spojený s podpisovou akciou proti rozbitiu spoločného štátu. V Kultúrnom živote vyšla výzva Za spoločný štát, za ktorou nasledovalo 891 podpisov.

Výzvu podpísali desiatky kultúrnych pracovníkov a umelcov, okrem iných aj Ľubomír Feldek, Oľga Feldeková, Juraj Jakubisko, Deana Horváthová, Fero Fenič, Magda Vášáryová, Milan Lasica, Tomáš Janovic, Ján Štrasser, Martin Porubjak, Elena Vacvalová, Ján Hoffstädter, novinári Eugen Korda, Ľuba Lesná, Martin Kasarda, politici aj neskorší členovia vlády samostatnej Slovenskej republiky a poslanci NR SR – Iveta Radičová, Rudolf Chmel, Tatiana Rosová, Rudolf Zajac, František Šebej, Fedor Gál, Ladislav Kováč a ďalší aktéri spoločenského a politického pohybu vtedjších hektických čias.

 

.

Voľby ako referendum
Júnové parlamentné voľby v roku 1992 však zmenili pomer politických síl v Slovenskej národnej rade, kde víťazné HZDS spolu s SNS a SDĽ dosiahlo ústavnú väčšinu potrebnú na prijatie Deklarácie o zvrchovanosti. Bolo rozhodnuté. VPN ako politické hnutie orientované na Prahu prakticky prestalo existovať a KDH stratilo vyše desať percent voličských hlasov.

Voľby boli vlastne nevypísaným referendom, ktorým dali Slováci najavo svoju vôľu žiť v samostatnom štáte. Deklarácia o zvrchovanosti Slovenskej republiky bola v SNR prijatá hlasmi 113 poslancov: z HZDS hlasovalo za deklaráciu 73 poslancov, zo Slovenskej národnej strany 15 poslancov a 25 zo Strany demokratickej ľavice. Proti bolo 24 poslancov: 17 z Kresťansko­demokratického hnutia a 7 z vtedajšieho maďarského hnutia Együttélés-Spolužitie.

Historický dokument neprišiel na rokovací stôl SNR iba z vôle politikov.

Vyhlásenie zvrchovanosti Slovenskej republiky na balkóne SNR na Župnom námestí v Bratislave. Text číta podpredseda parlamentu Jozef Prokeš

Samostatnosť Slovenska proklamovalo vo svojom programe len jediné politické zoskupenie v parlamente – Slovenská národná strana. A spolu s ňou bola intelektuálnym podhubím myšlienok samostatnej slovenskej štátnosti Matica slovenská a národne uvedomelá inteligencia.

Tá sa po revolúcii, najmä od roku 1990, združovala v rozličných národno-emancipačných spolkoch, najmä v Spolku slovenskej inteligencie Korene, v iniciatíve za Zvrchované Slovensko – 61 krokov k slovenskej identite, a v ďalších združeniach. Títo slovenskí vlastenci niesli štafetu našich predkov zo štúrovských meruôsmych rokov a v priaznivom okamihu pomohli politickej reprezentácii zavŕšiť ideu slovenskej štátnosti.

.

Po prijatí Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky vtedajší podpredseda SNR Jozef Prokeš za prítomnosti Vladimíra Mečiara, Mariána Andela, Mariána Šťastného, Romana Zelenaya, Augustína Mariána Húsku, Milana Čiča a ďalších osobností predniesol jej text pred davom ľudí z celého Slovenska, ktorí sa zhromaždili pred vtedajšou budovou parlamentu na Župnom námestí. Bol piatok, 17. júla 1992.

Atmosféra v rokovacej sále Slovenskej národnej rady tesne po podpise deklarácie predsedom SNR Ivanom Gašparovičom a predsedom vlády Vladimírom Mečiarom. Premiér označil prijatie deklarácie za kvalitatívny zlom, na ktorý Slováci čakali vyše tisíc rokov.

V ten istý deň prezident ČSFR Václav Havel v reakcii na udalosti na Slovensku oznámil, že odstúpi z funkcie. V rovnaký deň prišlo zvrchovanosť osláviť asi štyritisíc ľudí na hrad Devín, kde sa za všeobecnej eufórie rozhorela jedna z prvých vatier zvrchovanosti. Tradícia vatier zvrchovanosti po celom Slovensku, často za účasti najvyšších ústavných činiteľov, pretrváva celých dvadsaťšesť rokov.

Vatra zvrchovanosti v podtatranskej Štrbe

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Napalete.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:26

Novým lídrom republikánskej väčšiny v americkom Senáte sa v januári stane John Thune, senátor za štát Južná Dakota. Republikáni v minulotýždňových voľbách získali väčšinu (53) kresiel v tejto hornej komore Kongresu, kde dovtedy mali len menšinové postavenie, pričom Thuna si v stredu tajným hlasovaním zvolili za lídra svojej väčšiny.

Včera 20:15

Poľskí a americkí predstavitelia v stredu oficiálne otvorili americkú protiraketovú základňu na severe Poľska. Základňa umiestnená v obci Redzikowo sa nachádza 230 kilometrov od ruských hraníc. Funkčná je od júla tohto roka, oficiálne ju však otvorili až v stredu.

Včera 19:50

V dôsledku prudkých dažďov, ktoré postihli taliansky ostrov Sicília, strhla prívalová vlna na východnom pobreží ostrova blízko mesta Riposto do mora niekoľko vozidiel, uviedli v stredu tamojší hasiči.

Včera 19:33

Novozvolený americký prezident Donald Trump v stredu na stretnutí s republikánskymi kongresmanmi, ktoré predchádzalo jeho schôdzke s prezidentom Joeom Bidenom, zažartoval, že by sa mohol stať prezidentom aj na tretie funkčné obdobie. “Myslím si, že už nebudem znova kandidovať – ak, pravdaže, nepoviete: ‘Je taký dobrý, že to musíme nejak vymyslieť’,” povedal 78-ročný Trump.

Včera 19:27

Sedemnásťročný obranca z FC Barcelona Pau Cubarsi dostal pozvánku do španielskej futbalovej reprezentácie. Nahradil Paua Torresa z Aston Villly, ktorý prišiel na zraz zranený. Španielov čakajú v Lige národov v piatok v Kodani domáci Dáni, v pondelok budú hostiť Švajčiarov. Postup medzi najlepšiu osmičku majú už istý.

Včera 19:09

Ministerstvo financií (MF) SR oslovilo Európsku centrálnu banku (ECB) so žiadosťou o posúdenie plánovaného zavedenia dane z finančných transakcií vo vzťahu k Národnej banke Slovenska (NBS). V rámci štandardnej odbornej komunikácie rezort obdržal od ECB stanovisko, v ktorom dáva na zváženie niektoré technické náležitosti zavedenia dane. Uviedlo to ministerstvo v reakcii na medializované stanovisko ECB.

Včera 19:07

Novozvolený americký prezident Donald Trump už onedlho vymenuje svojho mierového vyslanca pre Ukrajinu, ktorý bude viesť rokovania o ukončení vojny s Ruskom, uviedla v stredu stanica Fox News s odkazom na tvrdenia niekoľkých nemenovaných zdrojov.

Včera 19:06

Pri výbuchu bomby umiestnenej na spodku auta zahynul v stredu vysokopostavený dôstojník ruského námorníctva pôsobiaci v Čiernomorskej flotile. Incident sa odohral v prístavnom meste Sevastopol na Krymskom polostrove.

Včera 19:05

Líder nemeckej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Friedrich Merz v stredu v Spolkovom sneme (Bundestag) uviedol, že je ochotný pomôcť menšinovej vláde kancelára Olafa Scholza posilniť ústavný súd. Zároveň avizoval, že až do decembrového hlasovania o dôvere nepodporí už nič iné z vládnej legislatívnej agendy.

Včera 19:01

Úradujúci americký prezident Joe Biden v stredu v Oválnej pracovni Bieleho domu prijal novozvolenú hlavu štátu Donalda Trumpa. Na začiatku schôdzky si podali ruky a prisľúbili, že dôjde k “hladkému” odovzdaniu moci.

Biden Trump
Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) a novozvolený prezident USA Donald Trump
Včera 18:18

Argentínsky odvolací súd v stredu potvrdil rozsudok voči bývalej prezidentke Cristine Kirchnerovej, odsúdenej v korupčnej kauze na šesť rokov väzenia. Proti najnovšiemu verdiktu sa ešte môže odvolať na najvyššom súde.

Včera 17:58

Slovensko má dlhodobo problém s neplatením povinného zmluvného poistenia (PZP) mnohými majiteľmi áut. Riešením by mohlo byť sprísnenie legislatívy, jednoduchšie vymáhanie pokút, ale aj hromadné vyradenie dlhodobo nepoistených vozidiel z evidencie. Návrhy zmien v legislatíve pripravuje pracovná skupina zložená z predstaviteľov viacerých ministerstiev, poisťovní či Národnej banky Slovenska (NBS). Prezentovali ich na štvrtkovej konferencii Fórum poisťovníctva 2024. V ideálnom prípade by mohli byť tieto zmeny schválené v prvej polovici budúceho roka.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke osvetlený Palmový dom, ktorý je súčasťou vianočného svetelného chodníka v Kráľovskej botanickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Kirsty Wigglesworth

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali