Bratislava 17. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Hlava štátu Zuzana Čaputová na prebiehajúcej medzinárodnej konferencii Globsec podporila nápad Nemecka zrušiť právo veta jednotlivým členom EÚ. Informoval o tom Denník N
Podľa súčasnej právnej úpravy v EÚ má každý členský štát právo vetovať aktivity a návrhy, s ktorými nesúhlasí. Vo viacerých oblastiach v posledných rokoch využívali toto právo najmä rebelujúce konzervatívne krajiny Maďarsko a Poľsko. Veľkým hráčom, ktorí tak v únii nevedia presadiť svoju agendu pomaly dochádza trpezlivosť a najnovšie hlasy z Nemecka hovoria, že je čas uvažovať o zrušení práva veta pre jednotlivé krajiny vrátane Slovenska.
Prezidentka Zuzana Čaputová si rovnako ako Nemci myslí, že Európska únia by mala upraviť svoje pravidlá pri rozhodovaní najmä v zahraničnej politike tak, aby zakaždým nebola potrebná zhoda všetkých štátov. Uviedla to na konferencii Globsec 2021.
Čaputová navrhla prejsť na systém hlasovania kvalifikovanou väčšinou. „Aby sa nestávalo, že dohody drvivej väčšiny členov o jednotlivých krokoch zhodí zo stola jeden či dva štáty.“
.
Ak by takéto zmeny nastali, išlo by o výraznú zmenu fungovania EÚ a znamenalo by to aj zmenu postavenia krajín, ktoré sú v rozličných témach názorovo osamostatnené. Únia by takto mohla napríklad pohodlne presadiť kontroverzné povinné kvóty na migrantov.
Blaha: Prezidentka Čaputová svojím vyhlásením “kompletne zradila národno-štátne záujmy Slovenskej republiky“
Upozorňuje na to i poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha. Ten tvrdí, že prezidentka Čaputová svojím vyhlásením “kompletne zradila národno-štátne záujmy Slovenskej republiky“, keď v podstate súhlasila s tým, že Slovensko by v EÚ nemalo mať právo veta.
„To by znamenalo, že nám sem navozia toľko migrantov, koľko bude úradníčkom v Bruseli hrdlo ráčiť. Znamená to, že sa premeníme na niečo ako Oklahomu v Spojených štátov – možno nám raz zakážu aj reprezentovať Slovensko v hokeji, už budeme len European Union. Pripravte sa. A Čaputová tlieska. Ona k tomu ešte aj vyzýva. K tomu, aby nás premenili na protektorát. K tomu, aby o nás rozhodovali Nemci s Francúzmi,“ napísal na sociálnej sieti Blaha.
Poslanec Smeru doplnil, že keby Čaputovú stretol Ľudovít Štúr, ktorý celý svoj život bojoval za národnú suverenitu – tak si odpľuje.
Taraba: Prezident štátu prosí EÚ, aby jeho krajina stratila dosah a vplyv a stala sa štatistom
Zuzanu Čaputovú skritizoval aj poslanec NR SR a predseda strany Život-NS Tomáš Taraba. „Ešte žiaden slovenský prezident tak otvorene nevystúpil proti Slovensku ako to spravila práve Čaputová,“ myslí si Taraba.
Vysvetlil, že EÚ pri vzniku chcela dať garanciu malým štátom, že ich veľké štáty nebudú prehlasovávať a nevťahovať proti svojej vôli do vojenských konfliktov. „Z tohto ťažilo aj Slovensko a mali sme rovnakú silu ako veľké Nemecko. Asi na Globsecu museli padnúť poháre z rúk, keď to počuli a neverili vlastným ušiam, že prezident štátu prosí EÚ, aby jeho krajina stratila dosah a vplyv a stala sa štatistom.“
„Čaputová už sa vidí v medzinárodných štruktúrach a pre svoje PR používa záujmy Slovenska,“ komentuje nedávnu výzvu prezidentky Čaputovej opozičný poslanec Tomáš Taraba.
Blanár: Zvrchovanosť Slovenska musí hlava štátu obhajovať a zachovávať za každú cenu
Názor prezidentky o zmene rozhodovania na poli Európskej únie odmieta aj poslanec Smeru-SD Juraj Blanár. Na rozdiel od prezidentky zastáva názor, že EÚ by mala rozhodovať na základne zhody všetkých členských štátov. Preňho nie je dostačujúce, aby sa na rozhodnutí zhodli len vybrané krajiny a ostatné majú povinnosť pritakávať a poslúchať.
Pripomína pritom vládu Roberta Fica, ktorá jednoznačne odmietla povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov. Ak by vtedy platila myšlienka prezidentky Čaputovej, ostatné krajiny by nás prehlasovali a dnes by sme mali na Slovensku desaťtisíce migrantov.
„Zásadne odmietam tento prístup pani prezidentky, aby EÚ zmenila svoje pravidlá tak, aby sa v zahraničnej politike zrušilo právo veta a aby stačilo rozhodnutie kvalifikovanej väčšiny štátov, a nie zhoda všetkých štátov. Zvrchovanosť Slovenska musí hlava štátu obhajovať a zachovávať za každú cenu! Ale to, že to nerobí, je znepokojujúce,“ zdôraznil Juraj Blanár.
Jaroslav Zajac