Prečo USA čoraz bezostyšnejšie podporujú Ukrajinu

❚❚

Bratislava 5. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

 

Americké noviny The Hill so sídlom vo Washingtone, D.C., píšu, že Bidenova administratíva vyzbrojuje Ukrajinu zbraňami, ktoré môžu spôsobiť vážne škody ruským silám, a na rozdiel od začiatku vojny sa americkí predstavitelia neobávajú reakcie Moskvy. V posledných mesiacoch Washington podrobne opísal dodávky nových bezpilotných lietadiel, ťažšie zasahujúcich rakiet a smrtiacich raketových systémov ako súčasť miliárd dolárov prisľúbených bývalej sovietskej krajine

Lloyd Austin
Na snímke americký minister obrany Lloyd Austin

Táto jasná podpora je na míle vzdialená od prvých dní vojny, keď sa vláda USA zdala byť váhavá pri uvádzaní presného zoznamu toho, čo sa posiela na Ukrajinu, aby sa neznepáčila alebo nevyvolala hnev Moskvy. Podľa washingtonských novín sa to však zmenilo vďaka bojujúcemu Kremľu, ktorý nedokázal dodržať svoje hrozby.

.

“Postupom času administratíva uznala, že môže Ukrajincom poskytnúť väčšie, schopnejšie, ťažšie zbrane na dlhšie vzdialenosti a Rusi na to nereagovali,” povedal pre The Hill bývalý veľvyslanec USA na Ukrajine William Taylor. “Rusi tak trochu blafovali a chvastali sa, ale nenechali sa vyprovokovať. A v administratíve boli na začiatku obavy (z toho) – do istej miery stále sú – ale strach z vyprovokovania Rusov sa znížil,” dodal Taylor, ktorý teraz pracuje pre Americký mierový inštitút.

Keď Rusko 24. februára prvýkrát zaútočilo na Ukrajinu, prezident Vladimir Putin dal jasne najavo, že každá západná krajina, ktorá poskytne Ukrajine určité zbrane vrátane lietadiel a systémov protiraketovej obrany, by mohla byť považovaná za vstup do konfliktu. Hoci Spojené štáty rýchlo poskytli Ukrajine pomoc a za posledných šesť mesiacov dodali do krajiny zbrane v hodnote viac ako 10 miliárd dolárov, v prvých dňoch vojny sa zdalo, že Washington postupuje opatrne a niekedy odmieta uviesť podrobnosti o konkrétnych systémoch a delostrelectve, ktoré posiela na podporu Kyjeva.

.

“Na operačnej bezpečnosti záleží Ukrajincom práve teraz,” povedal v marci novinárom vtedajší tlačový tajomník Pentagónu John Kirby. “Bojujú za svoju krajinu a Pentagón nebude verejne uvádzať podrobnosti o nástrojoch, ktorými to robia.” Najmä administratíva odolávala výzvam Kyjeva, aby krajine dodala stíhačky – začiatkom marca odmietla plán, ktorý by zahŕňal presun stíhačiek MiG-29 z Poľska na Ukrajinu – z obavy, že by to viedlo k eskalácii napätia s Ruskom.

Opatrnosť sa vzťahovala aj na verejnú rétoriku. Prezident Biden údajne v apríli povedal ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi, aby sa zmiernili po tom, ako šéf Pentagónu povedal, že USA chcú oslabené Rusko, ktoré by nemohlo podniknúť ďalší útok.

“Spočiatku sme boli trochu opatrnejší… nevedeli sme, či Putin nájde a zaútočí na zásobovacie línie a konvoje, neboli sme si istí, či bude eskalovať, a tiež sme si neboli istí, či Ukrajina dokáže použiť to, čo máme, alebo či sa dokáže dlho udržať proti Rusku,” povedal Michael O’Hanlon, vojenský analytik washingtonského think tanku Brookings Institution.

Okrem toho sa americká armáda snažila vyhnúť rozruchu s Ruskom tým, že v marci a v apríli odložila test medzikontinentálnej balistickej rakety Minuteman III, aby sa vyhla “nesprávnej interpretácii”. Aj v marci predstavitelia ministerstva obrany dva týždne tajili úspešný test hypersonickej rakety.

Prestrihnite to na august, pokračuje The Hill, keď predstavitelia obrany uviedli, že Spojené štáty po prvýkrát pošlú na Ukrajinu pozorovacie drony ScanEagle, ťažko obrnené vozidlá MaxxPro odolné proti mínam a riadené protitankové raketové systémy TOW, ako aj rôznu novú muníciu a strelivo. Stalo sa tak po tom, čo administratíva tiež odhalila, že Ukrajine poslala vysokorýchlostné protiraketové strely AGM-88.

.

A od júna USA postupne zvyšujú počet vysoko mobilných delostreleckých raketových systémov pre túto krajinu, ktoré americkí príslušníci v dávkach cvičia ukrajinských vojakov používať.

Podľa The Hill, z hľadiska budúcnosti viaceré správy naznačujú, že USA plánujú čoskoro poslať presne navádzanú delostreleckú muníciu Excalibur – zbrane, ktoré dokážu prekonať vzdialenosť až 70 km a pomohli by Ukrajincom zamerať sa na zakopané ruské pozície a veliteľské stanovištia.

Podľa Nathana Salesa, bývalého úradníka ministerstva zahraničných vecí, ktorý naposledy pôsobil ako zastupujúci námestník ministra pre civilnú bezpečnosť, demokraciu a ľudské práva, možno časť zmeny v komunikácii pripísať skutočnosti, že Kyjev sa vzoprel medzinárodným očakávaniam a rýchlo nepadol, keď Rusko zaútočilo po prvýkrát.

“Myslím si, že komunikácia administratívy o podpore, ktorú poskytuje, sa mení, pretože sa mení povaha vojny,” povedal Sales, ktorý teraz pôsobí v Soufan Group, poradenskej spoločnosti v oblasti spravodajstva a bezpečnosti.

The Hill pripomína, že na začiatku invázie sa vo Washingtone predpovedalo, že Kyjev padne v priebehu niekoľkých dní, po čom bude nasledovať dlhotrvajúca kampaň založená na partizánoch a povstaní.

.

Takýto konflikt si vyžaduje malé, ľahké, prenosné zbrane, ktoré dokážu zlikvidovať vrtuľníky a tanky, výzbroj ako rakety Stinger a Javeliny, ktoré americká vláda rýchlo poskytla. Namiesto toho sa bitka zmenila na konvenčný konflikt, pričom veľká masa kombinovaných síl na jednej strane bojuje proti veľkej mase síl na druhej strane.

“Na takúto kampaň potrebujete oveľa širšiu škálu zbraní – potrebujete delostrelectvo, potrebujete bezpilotné lietadlá, potrebujete rôzne iné formy ťažkých zbraní, ako sú protilodné strely. … To, čo sa mení, nie je ani tak ochota administratívy hovoriť o tom, čo dáva, ale povaha zbraní, ktoré skutočne dáva,” povedal Sales.

Ďalšia časť rovnice: Rusko pociťuje údery sankcií uvalených Západom a vojenskú službu, ktorej sila sa v dôsledku vojny zmenšuje. Minulý mesiac agentúra Reuters informovala, že veľké ruské letecké spoločnosti, ako napríklad Aeroflot, uzemnili svoje lietadlá, aby ich mohli rozobrať na náhradné diely, pričom z niektorých lietadiel vzali súčiastky, aby iné zostali letuschopné.

A keďže Putin čelí stratám na bojisku, minulý mesiac sa snažil zvýšiť počet ruského bojového personálu o viac ako 130 000 vojakov tým, že zrušil hornú vekovú hranicu pre nových regrútov a povzbudil väzňov, aby vstúpili do armády.

Americkí predstavitelia si myslia, že táto snaha “pravdepodobne nebude úspešná”.

Podľa washingtonských novín, celkovo tieto informácie vytvárajú obraz krajiny, ktorá sa snaží udržať si vlastné inštitúcie, a už vôbec nie oplatiť západným krajinám pomoc Ukrajine. “Myslím si, že inštinkty ľudí na ministerstvách a v agentúrach, najmä na ministerstve zahraničných vecí a obrany a v spravodajskej komunite, sú viac naklonené dopredu a sú agresívnejšie,” povedal jeden z bývalých vysokých vládnych úradníkov.

“Myslím si, že na našej strane máme oveľa viac priestoru na to, aby sme podnikli kroky, ktoré pomôžu Ukrajine bez toho, aby sme sa neopodstatnene obávali, ako Putin zareaguje,” dodali.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:54

Najväčší výrobcovia elektrických vozidiel a batérií v USA v piatok vyzvali novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby nezrušil daňové úľavy na predaj a výrobu elektrických vozidiel, pričom poukázali na ich pozitívny vplyv v kľúčových štátoch, ktoré priniesli republikánskemu kandidátovi víťazstvo.

Včera 19:53

Ženy v Európskej únii stále zarábajú menej ako muži. Priemerný rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v EÚ dosahuje už tretí rok po sebe približne 13 percent, čo znamená, že keď muž zarobí euro, žena zarobí len 87 centov. Pri príležitosti Európskeho dňa rovnosti odmeňovania na rok 2024 na to v piatok upozornila Európska komisia (EK).

Včera 19:52

Pri izraelskom útoku na iránske vojenské objekty z 25. októbra bolo zničené aj zariadenie na vývoj jadrových zbraní neďaleko Teheránu.

Včera 19:51

Investície do nórskych projektov v oblasti ropy a zemného plynu sa v tomto roku zvýšia na rekordnú úroveň a v roku 2025 môžu ďalej rásť, keďže inflácia zvyšuje náklady na rozvoj.

Včera 19:18

Ultrapravicová frakcia Európa suverénnych národov (ESN) chce, aby novozvolený americký prezident vystúpil v Európskom parlamente (EP). Podľa nej by tým ukázal odhodlanie oživiť vzťahy medzi EÚ a USA. Túto výzvu adresovala frakcia predsedníčke europarlamentu Roberte Metsolovej v liste, ku ktorému sa dostala agentúra DPA.

Včera 19:17

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe vzrástli po správe, že Rusko od soboty (16. 11.) zastaví dodávky plynu do Rakúska.

Včera 19:17

Skupina nemeckých vládnych poslancov predložila návrh zákona na legalizáciu interrupcií počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Návrh vyvolal pobúrenie lídra opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza, podľa ktorého môže návrh spôsobiť ďalší spoločenský konflikt.

Včera 18:47

EÚ chce uvaliť sankcie na Čínu, pretože začala dodávať zbrane Rusku. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na svoje zdroje.

Včera 18:29

Prednášku českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského na londýnskej University College London prerušili protestujúci študenti. Lipavský potom na základe odporúčania bezpečnostných zložiek z univerzity odišiel zadným východom.

Včera 18:28

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívil v piatok dve kľúčové iránske zariadenia na obohacovanie uránu neďaleko mesta Natanz a vo Fordó. Bez ďalších podrobností to uviedli iránske štátne médiá.

Včera 18:15

Poľský premiér Tusk informoval o obsahu Scholzovho telefonického rozhovoru s Putinom. „Práve mi volal kancelár Scholz, ktorý mi povedal o svojom rozhovore s V. Putinom. S potešením som počul, že zopakoval poľské stanovisko: ‘Nič o Ukrajine bez Ukrajiny’,“ napísal Tusk v X.

Včera 17:53

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol návrh šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella na pozastavenie politického dialógu s Izraelom. Podľa Lipavského sa takýmto krokom nedajú dosiahnuť výsledky. Povedal to v piatok počas návštevy Británie.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zľava Kostol sv. Vojtecha (vzadu nasvietený na červeno) a Wawelská katedrála na Hrebienku

Autor: TASR - Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali