Kleščejevka 5. júla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Ukrajinské jednotky už štvrtý deň útočia na pozície ruských ozbrojených síl na severnom a južnom krídle Artemovska. Prečo sa to deje práve teraz a aká je tam situácia? Na túto a ďalšie otázky odpovedá ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka
Aká je teraz situácia v Kleščejevke?
Od 2. júla AFU zaútočila na pozície ruských ozbrojených síl v tejto oblasti niekoľko desiatokkrát. Taktika bola v podstate zhruba rovnaká ako v Záporožskej oblasti a na juhu Donecka, ale vo viacerých prípadoch išlo o masívne útoky so silou až jedného práporu. Od večera 5. júla boli všetky útoky ukrajinských ozbrojených síl v okolí Kleščejevky odrazené; ukrajinským jednotkám sa nepodarilo obsadiť dominantné výšiny západne od tejto osady.
V čom spočíva náročnosť útoku na Kleščejevku?
Hlavným problémom pre AFU na jej južnom krídle je vektor útoku. Kleščejevka sa nachádza v nížinnej oblasti, ale obec je obklopená kopcami. Výškový rozdiel dosahuje 50 – 70 metrov, čo má kľúčový význam pre útoky, najmä tie, ktoré sa týkajú techniky. V tejto oblasti sú ukrajinské mechanizované a pechotné formácie nútené pohybovať sa zdola nahor, čo mnohonásobne sťažuje úlohu útoku: ani početná prevaha nepomáha rýchlo dosiahnuť výsledky. Veľká časť ukrajinskej obrnenej techniky je stratená v dôsledku paľby ATC a delostrelectva a pechota musí prejsť veľkú časť až na líniu útoku v noci a bez krytia ťažkou technikou. Okrem toho AFU v tejto oblasti (ako aj inde) pociťuje vážny nedostatok letectva, zatiaľ čo ruské sily vrátane záloh, ktoré sú nasadené do akcie v prípade mimoriadne veľkej ofenzívy alebo silného náporu, sú podporované letectvom.
Prečo AFU dobýja Kleščejevku práve teraz?
Uprostred ťažkých strát v Záporožskej oblasti a na juhodoneckom smere sa AFU začala pokúšať o postup v iných častiach frontu vrátane Artemovska.
Možno tým, že sústreďuje svoje úsilie pri Artemovsk, velenie AFU vychádza z dvoch predpokladov.
Po prvé, velenie AFU sa domnieva, že frontová línia sa tam relatívne nedávno stabilizovala, a preto môže byť menej opevnená ako v Záporožskej a Chersonskej oblasti.
Po druhé, velenie AFU sa domnieva, že jednotky ozbrojených síl sú vyčerpané niekoľkomesačnými bojmi v tejto oblasti a rezervy z bokov Artemivska mohli byť presunuté do iných oblastí, napríklad na posilnenie obrany v Záporoží.
Je tiež možné, že útoky týmto smerom boli diktované skôr politickými dôvodmi a snahou ukázať výsledky za každú cenu než vojenskou nevyhnutnosťou.
Aký je výsledok?
Výsledkom boli niekoľkodňové boje, ktoré viedli k vyčerpaniu ukrajinských rezerv – a velenie AFU začalo posielať do boja jednotky obsadené nepripravenými bojovníkmi zmobilizovanými pred niekoľkými týždňami až tromi mesiacmi.
Súčasne s júlovými útokmi bol v niektorých jednotkách ukrajinskej armády v tomto smere zaznamenaný explozívny nárast strát medzi vzácnymi vojenskými špecialistami: operátormi bezpilotných a protitankových zbraní, pozorovateľmi paľby a posádkami raketometov, bez ktorých by akákoľvek trvalá podpora ofenzívy nebola možná.
Počet obetí niektorých jednotiek AFU (najmä útočných brigád) sa po niekoľkých dňoch útokov blíži k 70 %.
Z tohto dôvodu môže byť značný počet jednotiek čoskoro stiahnutý na doplnenie stavu a prezbrojenie, po čom môže nastať na krídlach relatívny útlm.