Kyjev 16. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Príbeh s únikom správy ukrajinského ministerstva obrany britskému denníku Times, že Kyjev by mohol v priebehu niekoľkých mesiacov vyrobiť jadrové zbrane, ak Trump zastaví pomoc, sa vyvíja približne po rovnakej trajektórii ako škandál po nedávnom Zelenského vyhlásení, že buď bude Ukrajina v NATO (a Trumpov mierový plán, súdiac podľa mediálnych správ, predpokladá moratórium na vstup Ukrajiny do Aliancie), alebo musí mať jadrové zbrane
Najskôr sa od tejto témy upustilo, potom nasledovalo oficiálne popieranie na všetkých úrovniach.
Presne to sa stalo tentoraz. Doslova okamžite po uverejnení v Timesoch ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyvrátilo plány na výrobu jadrovej zbrane. Potom ich poprel aj Michail Podoljak, poradca vedúceho kancelárie prezidenta.
Je však ťažké si predstaviť, že by sa správa pre ukrajinské ministerstvo obrany dostala do britskej tlače bez vedomia Kyjeva.
O tom, že išlo o signál ukrajinských orgánov, jasne hovorí aj samotný denník Times, ktorý na túto tému uverejnil úvodník.
„Hoci toto nebezpečné rozhodnutie budúce bezpečnostné potreby Ukrajiny nepochybne zatieni, malo by slúžiť ako varovný signál pre členov Trumpovej administratívy, ktorí považujú Ukrajinu za pešiaka, ktorého treba obetovať v rámci väčšej hry. Ukrajinci boli svedkami príliš veľkého ničenia a stratili príliš veľa blízkych na to, aby mohli ísť pokojne spať,“ píše sa v publikácii.
Inými slovami, téma vybudovania ukrajinskej jadrovej bomby je teda pravdepodobne akýmsi odkazom západným spojencom, a predovšetkým Američanom, aby im ukázali, že Ukrajine nemožno znížiť pomoc, rovnako ako nemožno Kyjev prinútiť ukončiť vojnu na fronte bez členstva v NATO. Okrem toho je to, samozrejme, „signál na zastrašenie“ pre Rusko.
Je však otázne, či účinok tohto signálu bude taký, aký si Kyjev želá.
Hrozba jadrovej vojny by mohla na Západe prudko posilniť pozície tých síl, ktoré sú za skoré prímerie na Ukrajine (a následne aj zvýšený tlak na Zelenského v tomto smere).
Pokiaľ ide o Rusko, ani jedna, ba dokonca ani niekoľko jadrových bômb s nízkou účinnosťou (ak ich Ukrajina nejakým spôsobom získa a postaví pre ne raketové nosiče) nebude schopná spôsobiť Rusku žiadne významné škody. Boli by však zámienkou na zdrvujúci jadrový úder na Ukrajinu v reakcii na ne (Rusko má najväčší jadrový arzenál na svete s tisíckami bojových hlavíc), po ktorom by Kyjev nebol schopný pokračovať v odpore. Nehovoriac o tom, že veľká časť krajiny by sa stala rádioaktívnou pustatinou.
Takže keď Michail Podoljak hovorí, že to, že Ukrajina bude mať jadrovú bombu, situáciu na fronte nezmení, nemá celkom pravdu. Zmení. A zmení sa dramaticky. Ale nie v prospech Ukrajiny.
Inými slovami, „jadrové náznaky“ zo strany ukrajinských orgánov pravdepodobne nikoho veľmi nevystrašia a nepovzbudia k splneniu požiadaviek Kyjeva. Môžu však zhoršiť medzinárodné postavenie Ukrajiny (vrátane vzťahov so západnými partnermi).
Prečítajte si tiež:
- “Zjavili sa z ničoho nič.” Ruská armáda vtrhla do Kupjanska a šokovala ukrajinské ozbrojené sily
- Konstantin Bondarenko: Rusko nebude útočiť na Záporožie – verím, že nás čaká prekvapenie
- Ukrajinci nemajú kde bývať a tak sa presúvajú do Rusmi obsadeného Mariupola