Svet 29. marca (HSP/Dailymail/Foto:TASR)
Technik Titanicu Maurice Clarke mal veľké pochybnosti o dostatočnom množstve záchranných člnov na lodi a odporúčal zvýšiť ich počet o polovicu
Skaza Titanicu je jednou z najznámejších námorných katastrof. Titanic sa stal námornou legendou z niekoľkých dôvodov: stroskotal pri prvej (panenskej) plavbe, hoci bol označovaný za nepotopiteľný, katastrofa priniesla vysoký počet obetí. Katastrofe sa neskôr dostalo širokej mediálnej publicity aj kvôli legendám, ktoré vznikli okolo príčiny a priebehu potopenia, a v neposlednom rade aj objavením zachovalého vraku v hlbinách Atlantiku.
Osudové rozhodnutie: Prečo Titanic nemal nikdy vyplávať
Objavený dokument dokazuje, že bezpečnostný technik Titaniku Maurice Clarke mal veľké pochybnosti o dostatočnom množstve záchranných člnov na lodi a odporúčal zvýšiť ich počet o polovicu.
Päť hodín pred vyplávaním zaoceánskeho parníka vykonával Maurice Clarke bezpečnostnú kontrolu na palube lode, pri ktorej si robil priebežné poznámky. Z nich jasne vyplýva, že počet člnov nezodpovedal jeho predstave o bezpečnej plavbe. Pripísal ale tiež, že ak by svoje odporúčanie predložil oficiálne, bola by ohrozená jeho pracovná pozícia. Odborníci sa zhodli v tvrdeniach, že stovky cestujúcich mohli prežiť keby počúvali bezpečnostného inšpektora Maurice Clarka, ktorý už v tom čase upozorňoval, že je potrebné mať o 50 percent viac záchranných člnov. Majitelia Titaniku totiž vyvíjali tlak na jeho nadriadených, aby loď dostala po všetkých stránkach “zelenú”.
Vlastnoručné poznámky Maurice Clarka sa na verejnosť dostali až pri aukcii v sieni Henry Aldridge & Son v meste Devizes, minulého roku. Pod nadpisom “Člny” Clarke uvádzal, že nie je možné zdvojnásobiť počet záchranných člnov z dvadsiatich na štyridsať kvôli nákladom a potrebe zvýšiť počet členov posádky. “Navrhujem o päťdesiat percent viac,” píše Clarke. Znamenalo by to pridanie dvadsiatich člnov, ktoré by v prípade potreby uniesli 1 767 ľudí. Podľa Clarka by navyše dostatok člnov zmiernil paniku.
Zaujímavý ostáva tiež fakt, že keď Maurice Clarke svedčil pri oficiálnom vyšetrovaní katastrofy, pri ktorej zomrelo 1 522 cestujúcich, stál jednoznačne na strane svojich zamestnávateľov. Na otázku, či bol Titanic plne pripravený vyplávať, odpovedal: “Bezpochyby, bol pripravený “.
jf