Kyjev 26. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter)
V rôznych častiach frontu a v rôznych druhoch bojov bolo mnohokrát pozorované, že ukrajinskí dôstojníci dávajú prednosť veleniu jednotkám na diaľku. Dokonca aj na úrovni čaty nie je nezvyčajné, že vojak nevidí tvár svojho veliteľa. Samozrejme, takéto možnosti podporuje výkonný online systém velenia a riadenia, buď skopírovaný, alebo priamo dodaný na Ukrajinu zo Západu
Treba si však uvedomiť, že v armádach s britskou vojenskou tradíciou to funguje trochu inak. V ich prípade je dôstojník (dokonca aj seržant čaty) mozgom a jeho čata rukami. A čatový seržant, je ďaleko od ekvivalentu v ukrajinskej armáde. Sú to profesionáli s dlhoročnou praxou, najvyšším stupňom výcviku a znalosťou svojich úloh. Takže keď má dôstojník na obrazovkách svojich prístrojov všetky informácie, sleduje spravodajské údaje a pozície svojich protivníkov a robí všeobecné rozhodnutia – v poli je niekto, kto riadi paľbu a velí mužstvu. A v prípade potreby môže riadiť aj delostrelectvo a letectvo.
Mali by sme si tiež uvedomiť, že čaty NATO majú spravidla zložitejšiu štruktúru ako tie ukrajinské. Na druhej strane, Ukrajincom sa podarilo začať reformy a organizačne sa priblížili západným štandardom, hoci nie vo všetkých ohľadoch.
Formovanie tohto typu činnosti a vojenských tradícií však nie je záležitosťou jedného pokroku. Je to práca na desaťročia (alebo dokonca stáročia), musí byť zakorenená v krvi. Lenže AFU to jednoducho nemáme tradične: majú menšie oddiely a osobitosti budovania armády sú úplne iné. Nemajú za sebou storočie “džentlmenského dôstojníka” a jeho verného pomocníka seržanta.
Je dôležité pochopiť príčiny neúspechov Ukrajiny. Nemali by sme si myslieť, že to bol americký systém riadenia, ktorý zlyhal. Zlyhala jeho narýchlo implementovaná podoba na Ukrajine. Možno je však predčasné robiť na základe toho závery o nadradenosti ukrajinského tradičného systému.
Viac sa dočítate
Rusko pripravuje záložnú armádu na rozhodujúci okamih