Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/ Focus/Foto: TASR/AP-Matt Slocum)
Piaty november 2024 je jedným z najočakávanejších dátumov tohto roka – v Spojených štátoch sa bude voliť nový prezident. Voliči si budú musieť vybrať medzi Kamalou Harrisovou z Demokratickej strany a Donaldom Trumpom z radov Republikánov. Ako každé voľby v Amerike, aj voľby v roku 2024 sa budú opäť konať v utorok – ale prečo práve v tento nezvyčajný deň v týždni?
Už takmer 180 rokov sa Američania držia prísneho volebného harmonogramu: voľby sa konajú vždy v utorok, hneď po prvom novembrovom pondelku. Na tému upozornila redakcia Focus.
Je za tým dlhá tradícia
Tento nezvyčajný dátum stanovil americký Kongres už v roku 1845. Dôvod tohto rozhodnutia bol pragmatický. Všetci občania v nedeľu chodili do kostola – a preto nemali čas ísť voliť, nedeľa bola teda vylúčená. Sobota bola určená ako deň konania trhov – takže tiež neprichádzala do úvahy. Na štvrtok zas pripadol volebný deň (vtedy nenávidených) Britov.
Novembrový termín vychádza z toho, že v čase prijatia konkrétneho termínu väčšina obyvateľstva pracovala v poľnohospodárstve a mnoho ľudí žilo ďaleko od hlasovacích miestností, takže im cestovanie zabralo minimálne deň a potrebovali časovú rezervu. Voľby sa mali konať po žatve, ale pred zimou. Cesta k volebným urnám mohla trvať aj niekoľko hodín, takže svoju úlohu tu zohrávalo počasie. Pondelok a streda boli tiež vylúčené – pretože slúžili ako dni príchodov a odchodov domov z práce.
Američanom tak zostal ako deň hlasovania len utorok. Tejto tradície sa držia už takmer 180 rokov.
Približne o 30 rokov neskôr bol utorok určený aj ako deň volieb do Snemovne reprezentantov a potom v roku 1915 aj na hlasovanie do Senátu, druhej komory amerického Kongresu. V súčasnosti sa v tento deň v týždni konajú aj voľby guvernérov.
V spravodajstve sa ustálil aj pojem ” Super utorok”, ktorý označuje deň v predvolebnej kampani, keď sa konajú voľby v mnohých štátoch naraz. V tento deň sa často rozhoduje o osude kandidátov.
Prečítajte si tiež: