Prečo sa Rusku oplatí spojiť s “africkým NATO”. Čo robí a aké sú jeho ciele v Afrike

❚❚

Moskva 8. decembra 2023 (HSP/vz.ru/Foto:lesahel.org)

 

Vysoký predstaviteľ ruského ministerstva obrany navštívil niekoľko afrických štátov. S ktorými krajinami rokuje, o akých otázkach a ako by mohli byť ruské bezpečnostné sily (nielen) pre africké štáty vzájomne prospešné? nad tým sa zamýšľa Jevgenij Krutikov v novinách Vzgljad

Námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov
Na snímke námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov

Námestník ruského ministra obrany Junus-Bek Jevkurov 4. decembra prvýkrát navštívil Niger, kde sa stretol s ministrom obrany tejto krajiny generálom Salifouom Modim. Informovala o tom (bez uvedenia programu stretnutia) Národná rada pre záchranu vlasti, vojenská vláda krajiny, ktorá sa dostala k moci po júlovom zvrhnutí prezidenta Mohameda Bazouma. Ide o druhé stretnutie Jevkurova s Modim, pričom prvé sa uskutočnilo 16. septembra v susednom Mali počas Jevkurovovej predchádzajúcej cesty do Afriky.

.

Podľa malijskej štátnej televízie ORTN pred Nigerom Jevkurov navštívil Mali a Burkinu Faso. Podľa agentúry Africa Intel Jevkurov v Mali rokoval s miestnymi predstaviteľmi nielen o vojenskej a technickej spolupráci, ale aj o spolupráci pri rozvoji železničnej siete, energetiky a ťažby uhlia.

V septembri Jevkurov po prvýkrát cestoval po trase Líbya – Mali – Burkina Faso – Niger. V tom čase sa jeho cesta vnímala výlučne v kontexte vojensko-technickej spolupráce Ruska s “novými demokraciami” krajín Sahelu. Niektorí ich predstavitelia navštívili Moskvu a Petrohrad v rámci Rady Rusko – Afrika, kde rokovali o pomoci v boji proti džihádistom a regionálnym separatistom.

.

Okruh otázok, o ktorých Evkurov teraz rokuje s vedením sahelských krajín, zahŕňa nielen vojensko-technické aspekty, ale aj projekty rozvoja infraštruktúry, železničnej dopravy, banského priemyslu, rozvoja “zelenej energie” a niektoré ďalšie. Aspoň tak o tom píše veľmi zainteresovaná (a, samozrejme, zaujatá) francúzska tlač, najmä Le Monde.

Možno časom takéto čisto ekonomické a čiastočne politické aspekty spolupráce medzi Ruskom a krajinami Sahelu postupne prejdú od Jevkurova k vyprofilovanejším ruským štruktúram. Faktom je, že napríklad ruské veľvyslanectvá vo viacerých krajinách jednoducho fyzicky neexistovali a iné formy spolupráce s Ruskou federáciou blokovali Francúzi so svojimi schémami korupčnej kontroly národných elít vo frankofónnych krajinách Afriky. Do konca tohto roka budú od základov otvorené ruské veľvyslanectvá v Burkine Faso a Rovníkovej Guinei. Konkrétne to pred niekoľkými mesiacmi oznámila oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Teraz je Jevkurov človekom, ktorý s novými vojenskými lídrami krajín Sahelu hovorí jedným jazykom. Nie v zmysle francúzštiny, ale v zmysle emócií. Vojensko-technická pomoc krajinám Sahelu je teraz pre nové vedenie Mali a Nigeru prioritou, pretože boje v týchto krajinách sa nezastavia ani na deň. Je to dnes dôležité a táto otázka je v kompetencii samotného generála Jevkurova.

To, že práve ministerstvo obrany aktívne pracuje na nadväzovaní kontaktov s africkými krajinami, prednedávnom uviedol ďalší zástupca šéfa rezortu Alexander Fomin. Podľa neho “sa spravidla uzatvárajú dohody v oblasti vojenskej spolupráce a táto dohoda nežije sama. Paralelne s ňou existuje množstvo ďalších dohôd na štátnej alebo medzirezortnej úrovni, prostredníctvom ktorých sa podrobne rozpracúva formát súčinnosti v tom či onom smere….. K dnešnému dňu máme uzavreté dohody s 30 štátmi – a ďalších šesť sa pripravuje…. Celkový počet bude 36. To v podstate pokrýva väčšinu afrického kontinentu.”

Malijskej armáde sa minulý týždeň podarilo od tuarégskych povstalcov konečne dobyť späť mesto Kidal, ktoré je jednou z bášt odporcov ústrednej vlády krajiny. Na bitke o Kidal sa zúčastnili aj ruskí dobrovoľníci, ktorí v Mali zostali ešte z čias súkromných vojenských spoločností. Malijskej armáde sa podarilo získať na svoju stranu jedného z popredných tuarégskych vodcov.

.

Džihádisti však zároveň dokázali spôsobiť malijským jednotkám v Saheli nepríjemnú prekvapivú porážku prostredníctvom klasického nájazdu. Hovoriť o zlomovom bode v boji proti džihádizmu v Mali je zatiaľ predčasné.

Jevkurova na jeho prvej ceste sprevádzal generál Andrej Averjanov, náčelník 161. výcvikového strediska GRU, v istých kruhoch známy muž. Jeho životopis je tajný, ale môžeme povedať, že hovorí plynule po srbsky, rád zbiera chladné zbrane a do ruštiny preložil zo srbčiny prehľadové katalógy starých dýk z Čiernej Hory a Albánska. Je účastníkom vojen v Afganistane a Čečensku, má tri rády za odvahu a titul Hrdina Ruska (za Krym, 2014). Kritici šíria jedinú Averjanovovu fotografiu (v spoločenskom saku a s motýlikom) zo svadby jeho dcéry, na ktorej sa ako hostia objavili povestní Petrov a Boširov.

Na nedávnom rusko-africkom samite bol generál Averjanov oficiálnym účastníkom rokovaní s delegáciami krajín Sahelu. A to v civilnom postavení. Je dôstojníkom špeciálnych síl a špecialistom na výcvik a vzdelávanie bojovníkov špeciálnych síl.

Nedávno sa aj v zahraničnej tlači začali objavovať správy o údajnom začiatku formovania Ruskom tzv. afrického zboru – akéhosi PMC, určeného predovšetkým na pôsobenie v Líbyi. Newsweek v tejto súvislosti spomína poslednú návštevu Jevkurova v Afrike. Ruské ministerstvo obrany sa k tejto záležitosti oficiálne nevyjadrilo.

Možno by v súčasnej politickej realite vytvorenie takejto polovojenskej štruktúry – ktorá by sa zaoberala výlučne africkými záležitosťami a zastupovala záujmy Ruska v Afrike – mohlo mať skutočne zmysel. Africká problematika je totiž mimoriadne rozsiahla a špecifická, a to aj z hľadiska bezpečnostných otázok. Okrem toho je aj regionálne veľmi odlišná – nemôže existovať jednotný prístup napríklad k Mozambiku, Stredoafrickej republike alebo Sahelu.

.

V každom prípade sa “Jevkurovova misia” stala v západnej a najmä francúzsky hovoriacej tlači mytológiou práve kvôli jeho statusu námestníka ruského ministra obrany. Le Monde má však čiastočne pravdu v tom, že okruh problémov, o ktorých sa v Saheli diskutuje, už presiahol samotnú vojensko-technickú spoluprácu.

Koncom marca 2022 dostalo Mali od Ruska dva bojové vrtuľníky Mi-35P, radarové vybavenie, zbrane a muníciu po tom, ako sa začala sťahovať francúzska armáda. A začiatkom augusta 2022 – cvičné bojové lietadlá L-39, útočné lietadlá Su-25, útočné vrtuľníky Mi-24P a vojenské dopravné vrtuľníky Mi-8. Vyžadujú si vycvičené posádky. Počet kadetov z krajín Sahelu v ruských vojenských vzdelávacích inštitúciách sa za posledný rok znásobil, ale ide o kádre pre budúcnosť. Niekto musí bojovať hneď teraz.

Po septembrových stretnutiach Jevkurova a Modiho s dočasným vojenským prezidentom Mali Assimim Goitom a vodcom Burkiny Faso Ibrahimom Traorém tieto tri krajiny oznámili vytvorenie vojenskej aliancie s názvom Aliancia sahelských štátov. Deklarovaným cieľom aliancie je “vytvorenie architektúry kolektívnej obrany”. Ide už o vojensko-politickú alianciu, ktorú západná tlač nazvala “africkým NATO”.

Krajiny Sahelu zároveň oznámili svoje kolektívne vystúpenie zo všetkých ostatných vojensko-politických a hospodárskych zväzov, ktoré boli v západnej Afrike vytvorené skôr pod záštitou Spojených štátov a Francúzska. Inými slovami, v priebehu niekoľkých mesiacov sa zmenila politická konfigurácia celého regiónu a vytvoril sa nový medzištátny blok, ktorý spájajú spoločné ciele a dokonca aj nová spoločná ideológia.

A s takouto štruktúrou je potrebné spolupracovať nielen v otázkach bezpečnosti. Pri riešení súčasných problémov sa do popredia dostanú čisto politické, hospodárske a dokonca aj ideologické otázky. Zahraničná tlač priamo píše, že ruská diplomacia má v štátoch Sahelu “výhodnejšiu pozíciu” v porovnaní s Francúzskom. ” Jevkurovova misia” tak vyzerá len ako začiatok dlhého procesu budovania novej etapy vzťahov medzi Ruskom a Afrikou. Sľubných a obojstranne prospešných.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:17

Medveď napadol v chorvátskom národnom parku Plitvické jazerá 64-ročného muža na prechádzke, ktorého pohrýzol do ruky. Miestneho obyvateľa previezli do nemocnice v meste Gospič, informovala chorvátska televízia HRT. Lekári uviedli, že jeho zranenie nie sú závažné.

Včera 20:10

Moslimské krajiny by mali vytvoriť alianciu proti “narastajúcej hrozbe rozpínavosti” Izraela, vyhlásil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 20:05

V 1. kole nového ročníka MOL ligy vyhrali hádzanárky Slavie Praha doma nad PSG Zlín 28:23.

Včera 19:52

Akcie v USA sa v piatok výrazne oslabili, pričom širší index S&P 500 má za sebou najhorší týždeň od marca 2023 a technologický index Nasdaq Composite od roku 2022. Slabé údaje z trhu práce totiž podporilo obavy o zdravie ekonomiky Spojených štátov a investori sa zbavovali technologických titulov s vysokou valuáciou.

Včera 19:45

Technický problém, ktorý v sobotu spôsobil rozsiahle narušenie železničnej dopravy v časti Nemecka, sa podarilo vyriešiť. Oznámila to železničná spoločnosť Deutsche Bahn (DB) s upozornením, že počas zvyšku dňa možno očakávať meškania spojov.

Včera 19:09

Tisíce ľudí protestovali v sobotu vo Francúzsku proti vymenovaniu konzervatívneho politika Michela Barniera za nového premiéra. Účastníci kritizovali tiež prezidenta Emmanuela Macrona za tento krok.

Včera 19:08

Hokejisti Liptovského Mikuláša dosiahli prvé víťazstvo na Tatranskom pohári, keď zdolali v sobotu Košice 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Rozhodujúci nájazd Liptákov premenil Vadim Pereskokov, ktorý sa podieľal aj na oboch góloch z hry. Najprv asistoval Martin Réwayovi pri vyrovnávajúcom góle na 1:1 a v záverečnom dejstve sám zariadil predĺženie.

Včera 18:59

Hádzanárky DHK Baník Most vyhrali v 1. kole nového ročníka MOL ligy nad hráčkami DHK Zora Olomouc vysoko 43:27.

Včera 18:54

Psychicky chorý Francúz v sobotu dobodal svoju partnerku a ich dve malé deti, ďalšie dve osoby zranil. Incident sa odohral v malom meste juhovýchodne od Paríža.

Včera 18:51

Britský premiér Keir Starmer a írsky premiér Simon Harris v sobotu vyhlásili, že sa ich krajiny presúvajú od “rozporov späť k priateľstvu”. Urobili tak počas Starmerovej návštevy Dublinu, ktorá bola súčasťou úsilia o zlepšovanie vzťahov, ako aj britských väzieb s Európskou úniou.

Včera 18:09

Ruské sily obsadili dedinu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zber jabĺk v sade Novosad v katastri obce Cabaj-Čápor v okrese Nitra

Autor: TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.
.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali