Stredozemné more 22. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Russian Defence Ministry Press Service photo via AP)
Ruské námorníctvo posilňuje svoju prítomnosť v Stredozemnom mori. Už v najbližšej dobe lode s okrídlenými raketami Kaliber tu budú vykonávať stále hliadkovanie. Hlavným cieľom je neutralizácia hrozieb zo strany extrémistických organizácií, ktoré sa nachádzajú v tomto regióne. Je ale očividné, že s postupom času bude eskadra plniť aj ďalšie úlohy. Sputnik sa pokúsil zistiť, ktoré to budú.
“Explozívny” región
Ruskí vojaci už dlho úspešne používajú Kalibry v boji s terorizmom. Od roku 2015 zničili najnovšie rakety desiatky objektov infraštruktúry IS, stovky jednotiek obrnenej techniky a tisíce teroristov. Táto zbraň sa ale nevytvárala pre boj s iregulárnymi ozbrojenými skupinami.
“Za čias studenej vojny v Stredozemnom mori neustále pôsobila piata operatívna eskadra námorníctva Sovietskeho zväzu. Z východných oblastí týchto vôd mohli americké lietadlové lode útočiť na Sovietsky zväz cez územie Turecka. Ohrozený bolo naše južné “podbruško”. Hlavnou úlohou lodí a ponoriek bolo nedovoliť pomyselnému protivníkovi prejsť do útoku a vykonať to, čo naplánovali, v prípade ozbrojeného konfliktu. Je očividné, že operatívna skupina ruského námorníctva, ktorá vykonáva bojovú službu v Stredozemnom mori od roku 2013, má podobné ciele. A stála prítomnosť lodí s Kalibrami v zostave zvyšuje bojovej možnosti eskadry,” povedal pre Sputnik Konstantin Sivkov, doktor vojenských vied.
Operatívna skupina v Stredozemnom mori používa rovnakú taktiku sledovania protivníkov ako v čase Sovietskeho zväzu. Pripomenieme, že uprostred mája médiá publikovali video, ako ruská fregata Jaroslav Múdry sprevádza jadrovú lietadlovú loď Harry Truman, ktorá plávala v Stredozemnom mori.
“Dokonca, aj keď začne vojna a Američania zničia sprevádzajúcu loď, tá stihne velenie odovzdať koordinátom útočnej skupiny s lietadlovou loďou. V takom prípade sa eskadre budú Kalibre hodiť. Na útočnú skupinu zaútočí okrídlenými raketami z hladinových lodí, z atómových ponoriek projektu 949, ktoré slúžia v Stredozemnom mori a dieselových Varšavjanek projektu 636.3. Flotile pomôže aj letectvo. Z Hmeimímu budú môcť konať útočné lietadlá Su-34 a Su-24. K nim sa pripoja diaľkové letectvo – Tu-22M3 s raketami. Aby bola zneškodnená lietadlová loď, stačí rozbiť letovú palubu či zasiahnuť ju. (…) Útočná skupina tak príde o svoju hlavnú zbraň,” vysvetlil Sivkov.
Operatívna skupina ale bude mať čo robiť aj v mierových časoch. Blízky východ je explozívny región. Kalibre tu budú plniť úlohu mierotvorca a zadržiavať agresívne výpady jednotlivých štátov a organizácií.
Bojový rádius
Existuje ešte jedna veľmi dôležitá vec. Zosilnenie eskadry je poistka Čiernomorskej flotily pre prípad, že dôjde k vyostreniu situácie s NATO. Ak protivník uzavrie Bospor, tak lode Čiernomorskej flotily nedokážu vyplávať z Čierneho mora. V takejto situácii bude môcť plniť bojové úlohy eskadra v Stredozemnom mori. Zo Stredozemného mora je možné Kalibrom dostreliť ďalej než z Kaspického či Čierneho mora.
“Dostrel okrídlených striel eskadry je dostatočne veľký, aby bolo možné riešiť široké spektrum úloh,” povedal Sputniku vojenský expert Alexej Leonkov.
O zostave útočnej skupiny ruského námorníctva sa nedá príliš usudzovať. Do takýchto zoskupení ale obvykle patria ponorky, krížniky, veľká protiponorková loď a fregata. Ich počet sa mení v závislosti od situácie v regióne a úlohách. Zosilnenie eskadry o nosiče rakiet Kalibr ale umožňuje si domyslieť, že v zostave bude niekoľko lodí triedy “strážna loď” a “korveta”, čo sú hlavné nosiče okrídlených striel.
Stála bojová služba ďaleko do rodných brehov je aj výborný tréning pre posádky. Veď ešte pomerne nedávno flotila nevyplávala na dlhé bojové úlohy.