Moskva 28. júla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Libkos)
Rusko 17. júla 2023 oznámilo odstúpenie od dohody o obilí z dôvodu početných porušení zo strany Ukrajiny a západných krajín. Ukrajina využívala dohody a voľne vyvážala poľnohospodárske produkty z čiernomorských prístavov, zatiaľ čo sklady v obilných termináloch využíval Kyjev na skladovanie munície a zbraní, tvrdia Rusi
Po zániku dohody o obilí sa začali raketové útoky na ukrajinské prístavy a vojenskú infraštruktúru na juhu krajiny (v Odese, Mykolajive a ďalších mestách).
Prečo sa údery začali
Prinášame vám ruský pohľad: Ukrajina opakovane porušila pravidlá používania obilného koridoru: bezpečný koridor sa využíval na dodávky zbraní a útoky na Čiernomorskú flotilu v Sevastopole. Poslednou kvapkou pre Moskvu bol teroristický útok s použitím pozemných bezpilotných lietadiel na Krymskom moste. Podľa jednej z verzií Kyjev na krytie útoku použil plavebné dráhy obilných lodí.
Kde a koľko úderov bolo vykonaných
Od odstúpenia od dohody o obilí Rusko podniklo najmenej šesť masívnych raketových útokov na južné regióny Ukrajiny. Údery zasiahli objekty vojenského priemyslu, sklady pohonných hmôt, muničné sklady a infraštruktúru na opravu lodí AFU v blízkosti prístavov Odesa, Mykolajiv, Černomorsk a Reni, ktoré sa údajne používali na dovoz vojenskej techniky a jej tajnú údržbu.
Prečo protivzdušná obrana AFU nedokázala zvládnuť údery
Ruské ozbrojené sily pri úderoch použili nielen veľké množstvo rakiet a bezpilotných lietadiel, ale aj novú taktiku. Prvé vlny útokov s využitím “Geránií” pomohli odhaliť a zneškodniť zariadenia protivzdušnej obrany protivníka. Po bezpilotných lietadlách sa proti cieľom použili rakety Kalibry, Iskander-K, balistické rakety Iskander-M, riadené strely Kh-22 a Kh-101 a protilodné strely Onyx.
Posledné menované sa ukázali byť pre ukrajinskú protivzdušnú obranu obzvlášť náročnými cieľmi vzhľadom na ich vysokú rýchlosť a nízky letový profil.