Prečo nastala vo vojne v Sýrii pauza

❚❚

Damask 17. júna 2018 (HSP/Topcor/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

 

Sergej Kuzmickij na portáli Topcor publikoval zaujímavý materiál o dôvodoch, prečo nastala kratšia pauza a bojové aktivity v Sýrii sa čiastočne utlmili, najmä ohľadom možnej ofenzívy v pohraničných provinciách Suveida a Kuneitra na hraniciach s Jordánskom a Izraelom.

Ilustračné foto

Dôvody podľa Kuzmického sú nasledovné: Jednak preskupovanie sýrskych vládnych síl, doplnenie rezerv a materiálu pre novú ofenzívu (tieto aktivity by však už mali byť zavŕšené), Za druhé, Majstrovstvá sveta vo futbale ako aj medzinárodná situácia a jej vývoj, najmä so zreteľom na posledný vývoj v Jordánsku. Dôležitým faktorom sú taktiež horúce letné mesiace, ktoré obmedzujú možnosti ofenzívy.

.

Kuzmickij upozorňuje na skutočnosť, že už takmer mesiac sa hovorí o ofenzíve sýrskych vládnych síl, no ofenzíva sa stále nezačína. Sýrske vládne sily podľa jeho mienky sú už na ofenzívu pripravené. Sýrčania majú vysokú bojovú morálku, svoje kvality potvrdili pri čistení východnej Ghúty a oblastí v provincii Damask, kde za krátku dobu napriek americkým útokom Tomahawkami (ktoré vojensky podporili Briti a Francúzi), vyriešili problém s protiasadovskými bandami, takže väčšina teroristov opustila územie provincie Damask, východná Ghúta a oblasť Dúmy.

Podľa Kuzmického je hlavným dôvodom, prečo sa pozastavila ofenzíva vládnych síl v Damasku, zhoršenie bezpečnostnej situácie v Jordánsku. Z pohľadu vojakov je to veľmi jednoduché, treba útočiť a vyhnať teroristov z pohraničných provincií. Pre politikov je však situácia oveľa zložitejšia. Ofenzíva v pohraničných oblastiach s Jordánskom a Izraelom bude mať určite medzinárodný dopad.

.

Jordánsko v minulosti predstavovalo oblasť, odkiaľ sa do Sýrie presúvali  radikáli z iných krajín, z územia Jordánska vozili  na územia Sýrie, ktoré neboli pod kontrolou vládnych síl, zbrane, vojenský materiál. Dnes je v Jordánsku značne nestabilná situácia, v krajine silnejú protivládne aktivty. Ak by prišlo k vyhnaniu teroristov z pohraničných oblastí, tí by sa stiahli do Jordánska, kde by mohli ovplyvniť značne napätú situáciu v krajine a tá by mohla vyústiť do destabilizácie ďalšej z krajín Blízkeho východu. Destabilizácia by mohla byť natoľko mohutná, že by otriasla štátnosťou Jordánska.

Amman už diplomaticky oslovil Saudskú Arábiu a USA. Američania komunikujú s Ruskom. U Američanov momentálne prebieha zápas medzi Trumpom a protitrumpovskými elitami. Pokiaľ pre protitrumpovské americké elity by rozšírenie konfliktu a destabilizácia celého regiónu Blízkeho východu predstavovala pozitívum, pre Trumpa by bol takýto vývoj situácie problematickým. Takže prišlo ku kontaktom medzi Ruskom a USA a ofenzíva sýrskych vládnych vojsk sa načas zastavila (v septembri by už mala byť kríza v Jordánsku vyriešená, rovnako poklesnú vražedné teploty, čo môže znamenať že sa ofenzíva vládnych síl obnoví).

Vývoja situácie v regióne sa obáva aj Izrael. Ten už niekoľko desiatok rokov bez ohľadu na to, kto stojí v čele Sýrie, považuje Sýriu za jedného zo svojích hlavných súperov. Izrael má veľký vplyv na Blízky východ, má silnú armádu, ekonomiku, rozvinuté diplomatické kontakty s veľmocami Ruskom či USA.

Izrael sa však značne obáva Hizballáhu, ktorý počas vojny v roku 2006 ukázal svoju silu. Izrael s americkou podporou nebol počas mesačnej vojny v roku 2006  schopný Hizballáh poraziť a to napriek skutočnosti, že libanonská armáda na výslovný príkaz libanonských politikov nevystúpila proti Izraelu a umožnila izraelským jednotkám preniknúť na územie južného Libanonu.

Vojna medzi Hizballáhom (Hizballáh má iránsku podporu) a Izraelom trvala od 12. 7. 2016 do 14. 8. 2016. Hizballáh počas konfliktu priznal smrť 500 vojakov, Izrael 119 vojakov. O život však prišlo (tradične ako pri každom izraelskom útoku) takmer 1500 libanonských civilistov, na strane Izraela 44 izraelských civilistov. Hizballáh  vyšiel s konfliktu posilnený, skutočnosť že Izrael napriek obrovskej prevahe nedokázal Hizballáh poraziť, zvýšila rating Hizballáhu v arabskom svete. Pritom Hizballáh má ako jediná arabská organizácia na svojom konte aj životy takmer 241 amerických a 58 francúzskych vojakov (útok v Bejrúte na kasárne OSN v roku 1983), po útoku v Beirúte sa Američania z Libanonu stiahli.

.

Dnes je Hizballáh podstatne silnejší ako v roku 1983 či 2006. Jeho vojaci majú za sebou množstvo bojových skúseností zo sýrskeho konfliktu, Hizballáh spoločne s Iránčanmi a palestínskymi šiítmi z Liwa al Quds predstavuje najcennejších arabských spojencov Asada.  Asad sa opiera aj o ruskú a iránsku pomoc a pomoc irackých, pakistanských či afgánskych šiítov. Hizballáh predstavuje silu, ktorej sa izraelskí vojaci obávajú. V oblasti Golanských výšin, ktoré Izrael nezákonne okupuje už takmer 50 rokov vytvoril Izrael nárazníkové pásmo, toto pásmo sa snažil rozšíriť aj o oblasti sýrskych provincií Kuneitra a Deraa.

Izrael komunikuje s Ruskom a Američanmi a snaží sa diplomaticky zabezpečiť, aby obe veľmoci uplatnili svoj vplyv v regióne. Rusi by podľa izraelských predstáv mali presvedčiť Asada, Irán a Hizballáh, aby stlmili svoje protiizraelské aktivity, Američania by podľa Izraelcov mali zvýšiť svoju podporu Izraelu. Priamy kontakt Izraela s Iránom, Sýriou či Hizballáhom nie je z pochopiteľných dôvodov možný.

V súvislosti s južnými hranicami Sýrie sa tak rozohral veľmi zaujímavý diplomatický zápas, v ktorom hrá dôležitú úlohu Rusko, čo hovorí o čoraz väčšej medzinárodnej autorite Ruska. Ruský prezident Putin dáva vždy prednosť komunikácii pred konfrontáciou. Problém však spočíva v tom, že v prípade odmietnutia prvotného Putinovho návrhu, je ďalší ruský návrh vždy pre “partnerov” o niečo menej výhodný. To je však v poriadku, pretože aj postavenie “západných partnerov” je postupne vždy  o niečo slabšie.

Sergej Kuzmickij

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:00

Poškodenie internetového kábla fínskej telekomunikačnej spoločnosti nie je sabotáž, uvádza Politico.

Hovorca fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie uviedol, že k prerušeniu kábla došlo počas výkopových prác – na dvoch miestach ho zasiahol bager.

Fínska polícia tiež potvrdila, že poškodenie optického kábla medzi Fínskom a Švédskom nevyšetruje.

06:59

 Americký novinár Tucker Carlson, ktorý podporuje Trumpa, opäť pricestoval do Moskvy – tentoraz s cieľom urobiť rozhovor s Lavrovom.

Povedal, že odchádzajúca Bidenova administratíva priviedla USA a Rusko na pokraj jadrového konfliktu, pričom medzi krajinami už neexistujú žiadne diplomatické kanály.

Novinár chce od Lavrova vedieť, či existuje spôsob, ako „priviesť Rusko späť na Západ“ a zastaviť jeho posun na východ. „A či Trumpovo prezidentstvo ukončí vojnu,“ dodal Carlson.

Rozhovor podľa jeho slov už bol uskutočnený a čoskoro bude zverejnený.

Carlson tiež povedal, že sa dlho pokúšal urobiť rozhovor so Zelenským, ale ukrajinský prezident mu to „zakázal“.

06:49

Prvou prezidentkou Namíbie sa so ziskom 57,31 percenta hlasov stala Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, ktorú nominovala vládna strana SWAPO. Opozícia však výsledky spochybňuje a odmieta ich uznať.

06:44

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

06:43

Čínska pobrežná stráž zaútočila počas hliadky na filipínsku loď vodnými delami a z boku do nej narazila, tvrdia filipínske úrady. Čína to popiera a tvrdí, že filipínske lode sa nebezpečne priblížili k lodiam čínskej pobrežnej stráže.

06:42

Oblohu nad ruskou republikou Jakutsko rozžiaril asteroid. Teleso vytvorilo záblesk a chvost podobný kométe a pravdepodobne zhorelo v atmosfére, uvádzajú miestne úrady a vedci.

06:40

Chorvátska polícia zatkla rodičov podozrivých z toho, že zneužívaním svojich detí a zanedbaním starostlivosti o ne spôsobili ich smrť. Telá detí boli objavené neďaleko domu rodiny, uviedol chorvátsky minister vnútra.

06:39

 “Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Ich jedinečné videnie sveta presiahlo slovenské a srbské hranice, a dnes sa oficiálne stalo dedičstvom celého ľudstva,” vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár pri príležitosti zápisu kovačického insitného umenia maliarov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

06:38

Spoločnosti budú mať o jeden rok viac času na to, aby sa prispôsobili novým pravidlám EÚ o odlesňovaní. Cieľom pravidiel je zákaz predaja produktov pochádzajúcich z odlesnenej pôdy. 

06:36

Sever Filipín zasiahlo zemetrasenie so silou 5,6 magnitúdy, uviedlo nemecké Geologické výskumné centrum.

06:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že v júni budúceho roka bude spoločne so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom predsedať konferencii o založení palestínskeho štátu. 

06:33

Irán je pripravený zvážiť každú žiadosť svojho spojenca, Sýrie, o poskytnutie vojakov na odrazenie povstaleckej ofenzívy na severe krajiny, uviedol iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

06:32

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken privítal rozhodnutie juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola zrušiť stanné právo iba niekoľko hodín po jeho vyhlásení. 

Včera 20:22

Tisícky proeurópskych demonštrantov aj v utorok večer na námestí pred parlamentom v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi protestovali proti pozastaveniu rokovaní o vstupe do Európskej únie, ktoré minulý týždeň ohlásil premiér Irakli Kobachidze. Podľa spravodajcu agentúry AFP niesli gruzínske vlajky a niektorí vyzývali na celoštátny štrajk.

Včera 20:05

Izraelská armáda v utorok potvrdila, že pri sýrskom hlavnom meste Damask zabila člena libanonského militantného hnutia Hizballáh, ktorý so sýrskou armádou koordinoval dodávky zbraní.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali