Bratislava 6. júna 2021 (HSP/Foto:internet)
Záhady ma vždy dráždili. Všetky majú svoje vysvetlenia. Od dávna nás Gréci a Rimania volali Barbari. Gréci takto volali ľudí z Balkánu (Hermesu) a potom aj Rimania všetkých Slovanov. Mali ich za neokrôchaných, hrubých, pretože ak mali víno, pili ho neriedené a čo ešte horšie, zapíjali mäso mliekom
Neveril som, že slovo Barbar znamená niečo hanlivé. Veril som, že toto pomenovanie nám muselo dať niečo významné. Vieme, že Gréci nemali „V“, preto písali Barbari, ale čítali to ako Varvari. Celý svet to ale číta tak, ako to Gréci napísali. Barbari. Až na Macedóncov, Srbov a ostatných na Balkáne. Tam hovoria dodnes Varvari. Neboli pomýlení gréckym zápisom. Pretože im to bolo bližšie, ako tým ostatným.
Ak si ale dáte do vyhľadávača názov Varvaria, nájde vám obrovskú pevnosť v Chorvátsku. V trojuholníku Knin – Biograd na Moru – Šibenik presne v strede je dedina Bribir. Nad ňou kopec Bribirska Glavica. Ak sa na to pozriete pomocou Google Earth, nájde vám obrovské sídlisko, ktoré bolo postavené v prehistorických dobách z megalitov, obrovských kamenných blokov, vážiacich až 5 ton. Vek tohto obrovského opevnenia sa odhaduje najmenej na 2000 rokov p.n.l. Od tých dôb bolo nepretržite osídlené. Pramene uvádzajú, že ho vybudovali Liburnovia, po nich ho držali Rimania, ktorí ho volali Breberium. Až po nich tam mali prísť Chorváti. Toto opevnené mesto v tvare oválu 340 x 230 m sa volá Varvaria. Môžeme si domyslieť: dali názov mestu = pevnosti Barbari, Varvari, alebo bolo mesto pomenované podľa nich? Nech to bolo, ako chce, máme miesto, ktoré môže byť názvom, podľa ktorého sme dostali toto meno.
Teda vôbec nie hanlivé, práve naopak. Keď chodíte do Chorvátska k moru, nájdite si čas na výlet. Od mora je to len 19 km. Stojí to za to. Je to pravdepodobne jediné miesto v Európe, kde môžete vidieť stavbu postavenú z megalitov okresaných veľmi podobne, ako to robili na Machu Picchu. Náročky sem nedám fotografiu, aby ste tam išli. Je to mimoriadne zaujímavé, fascinujúce! História najmenej troch tisícročí, pomerne dobre zachovaná, slávna! Ani toto vám v škole nepovedia! Toto západná historiografia nepertraktuje! A my opisujeme od nich!
Chorváti vedia, že hrozno priniesli na ich územie Gréci. Ale nenapadlo ich spájať Varvariu z Barbarmi.
Pravdepodobne jediní na svete sú Macedónci, ktorí nepoužívajú celosvetovo rozšírenú verziu názvu Barbari, ale svoju, slovanskú, Varvari.
Práve tam je sídlo kráľa Filipa II., otca Alexandra Veľkého, ktoré sa volá Pelagon a na jeho stavbu boli použité megalitické kamene, podobne, ako na Varvarii. Najbližšie pozostatky menšej, ale zrejme staršej megalitickej stavby sú pevnosť Daorson a ešte menšie pri dedine Drinovci v Bosne Hercegovine. Sú tam viaceré, ale ani jedna nie je postavená tak precízne, ako Varvaria.
Alan Dolog
Knihu si môžete kúpiť v knihkupectve Torden