Od začiatku vojny proti svojim vlastným ľuďom na východe Ukrajiny sa Kyjev snaží získať moderné zbrane zo Západu. Hlavné zásoby zbraní Ukrajiny pochádzajú ešte z obdobia Sovietskeho zväzu. Podľa analýzy Bonn International Center for Conversion mala v roku 2005 Ukrajina k dispozícii 2,4 milióna ton rakiet a munície. Sklady bývalého ZSSR boli ešte plné a na moderné vojenské prostriedky nikto nemyslel, preto tiež neexistovala žiadna reálna požiadavka na svoju vlastnú výrobu.
Bez ohľadu na to, že oficiálne administratíva prezidenta USA Obamu odmietla robiť dodávky zbraní na Ukrajinu, stále prichádzali správy tvrdiace opak. Ako príklad možno uviesť prípad americkej spoločnosti AirTronic USA, ktorá modernizuje a predáva sovietske raketomety RPG-7. V novembri 2016 uzavrel tento podnik s Ukrajinou dohodu na dodávku stovky modernizovaných PSLR-1 s dodávkami od 8. apríla 2017.
Prečo teda sťahujú Spojené štáty tisíce guľometov a protitankových prostriedkov z krajiny, ktorú Washington sponzoruje a jej prezident neustále prosí o dodávky zbraní? A navyše, deje sa tak za situácie, kedy USA sú samy najväčším producentom zbraní — a exportérom tiež…
USA hrajú dôležitú rolu prerozdeľovača zbraní. Tie nakupujú v celej východnej Európe a tiež na Balkáne. Zbrane sú následne ďalej predávané cez Special Operations Command (SOCOM) či cez relatívne málo známu Picatinny Arsenal armády USA v New Jersey, uvádza RT. Dokumenty dokazujú, že len v septembri 2016 boli z Ukrajiny nakúpené zbrane za viac než 17 miliónov amerických dolárov. To všetko pre americký program výzbroje takzvaných rebelov v Sýrii.
Ako hovorí televízia, tieto dokumenty dokazujú tiež ešte jeden pikantný detail: nákupy niektorých zbraní pre Sýriu sú robené cez program FMS (Foreign Military Sales), lenže nie Washingtonom, ale bližšie nešpecifikovaným tretím štátom. Keďže podľa vlastných vyjadrení ide o fundamentálny nástroj americkej zahraničnej politiky, toto plnenie programu prináleží priamo ministrovi obrany Spojených štátov.