Ibrahim Maiga

NAŽIVO

Jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov od stredoveku až do 19. storočia uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Možno v ňom nájsť napríklad originály podpisov habsburských panovníkov Ferdinanda I., Rudolfa II., Márie Terézie, Jozefa II. či Františka Jozefa I. Má podobu veľkej zdobenej knihy a váži zhruba desať kilogramov, čím patrí k najťažším dielam v košickej knižnici.

Vzácny album v košickej knižnici tvorí zbierku podpisov kráľov či kniežat
Na snímke jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov z rokov 1456 až 1878, ktorý uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach / Foto: TASR – Marián Holubčík
Čítať viac | 19:48

Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.

18:43

Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.

18:42

Niekoľko náletov zasiahlo ciele v oblastiach Jemenu, ktoré spravujú povstalci – húsíovia. Izraelská armáda sa k útokom prihlásila vo vyhlásení.

17:26

Japonská automobilka Toyota plánuje postaviť v čínskom Šanghaji závod na výrobu elektromobilov. Ten by mal produkovať najmä luxusné autá značky Lexus. Informovali o tom japonský ekonomický denník Nikkei a agentúra AFP, ktoré sa odvolali na zdroje z automobilky. Najväčší výrobca áut na svete tak plánuje ďalšiu investíciu na trhu, na ktorom mnohé zahraničné automobilky zápasia s problémami a ťažkosti s predajom má aj samotná Toyota.

17:25

Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Paríž toto tvrdenie odmieta.

17:22

Európska únia musí zvážiť oficiálne prerušenie prístupového procesu Gruzínska vzhľadom na nepriateľský postoj tamojšej proruskej vládnucej strany k EÚ a oslabovanie demokracie v krajine. Vyhlásila to nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.

Nemecko: EÚ musí zvážiť oficiálne pozastavenie prístupového procesu Gruzínska
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková / Foto: TASR/AP-Hannes P Albert
17:22

Ruský protivzdušný systém zapríčinil haváriu lietadla Azerbajdžanských aerolínií neďaleko mesta Aktau v Kazachstane. Pre agentúru Reuters to uviedli štyri zdroje z Azerbajdžanu, ktoré sú oboznámené s vyšetrovaním.

17:13

Fínske úrady zadržali ropný tanker plávajúci z Ruska pre podozrenie, že spôsobil prerušenie podmorského elektrického kábla a troch internetových spojení medzi Fínskom a Estónskom.

15:10

Poľský premiér Donald Tusk opäť skritizoval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána za udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskom a za udelenie azylu poľskému politikovi, na ktorého bol vydaný zatykač. 

14:58

Dočasné sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad ďalšími škodami, ktoré spôsobili izraelské sily na juhu Libanonu. Podľa agentúry AFP k tomu dochádza aj napriek dohodnutému prímeriu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh.

14:57

Pri pokuse dostať sa do Španielska po mori zahynulo alebo zmizlo v roku 2024 najmenej 10.457 migrantov, oznámila mimovládna organizácia. Ide o vyše 50-percentný nárast oproti predošlému roku a najviac od roku 2007, keď začala viesť evidenciu.

14:18

Všetky osoby, ktoré minulý týždeň utrpeli zranenia pri útoku v nemeckom meste Magdeburg, sú stabilizované. Predstaviteľ tamojšej nemocnice Robert Werdehausen pre noviny Süddeutsche Zeitung upresnil, že najčastejšími zraneniami boli zlomeniny a vnútorne krvácanie.

14:16

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že prekazila plány ukrajinských tajných služieb na zlikvidovanie vysokopostavených ruských predstaviteľov a ich rodín. Útoky podľa jej vyjadrenia plánovali uskutočniť v Moskve prostredníctvom bômb zamaskovaných ako zložky na dokumenty či externé batérie tzv. powerbanky, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

13:23

Ceny španielskych výrobcov v novembri vzrástli, prvýkrát za takmer dva roky. Podpísali sa pod to najmä ceny energií, ktoré sa vrátili k rastu. Uviedol to vo štvrtok španielsky štatistický úrad INE. Informovali o tom agentúra DPA a portál tradingeconomics.

13:22

Sýrske bezpečnostné sily začali vo štvrtok v západnej provincii Tartús zásah proti ozbrojencom podporujúcim zvrhnutého prezidenta Bašára Asada. Stalo sa tak deň po krvavých stretoch s militantmi napojenými na bývalú vládu, uviedla tamojšia tlačová agentúra SANA.

Situácia v provincii Tartús je podľa AFP v posledných dňoch napätá. V stredu tam v jednom z miest stúpenci zvrhnutého prezidenta zabili pri prepade 14 vojakov ministerstva vnútra.

13:22

Britský maloobchod, ktorý zaznamenal tento rok slabú predvianočnú nákupnú sezónu, potešili zákazníci aspoň v posledný deň pred vianočnými sviatkami. Počet nakupujúcich sa v tento deň zvýšil medziročne o takmer tretinu. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa údajov MRI Software bol počet nakupujúcich v britských obchodoch v utorok 24. decembra v dopoludňajších hodinách oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyšší o 31,1 %.

13:20

Izraelský minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir sa modlil na spornom náboženskom mieste v Jeruzaleme, čím porušil dohody uzavreté s moslimskou komunitou. Za svoje konanie si tak vyslúžil odsúdenie verejnosti, píše TASR podľa štvrtkovej správy agentúry DPA.

“Išiel som sa pomodliť do našej svätyne za našich vojakov a tiež za rýchly návrat všetkých rukojemníkov a s božou pomocou i za víťazstvo (Izraela vo vojne s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy),” napísal Ben Gvir vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti X.

 

 

12:38

Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska považuje za pozitívne v roku 2024 dostatočné množstvo dažďových zrážok, a to v prvom polroku 2024, a tým aj optimálne podmienky pre osev a počiatočný rast cukrovej repy. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

12:36

Svetová banka zlepšila odhad vývoja čínskej ekonomiky v tomto aj budúcom roku. Na druhej strane upozornila, že utlmená nálada spotrebiteľov a podnikateľov spolu s pokračujúcimi problémami v realitnom sektore komplikujú ekonomike naštartovanie trvalého zotavovania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

12:22
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Prečo musia ísť naši vojaci do Mali? Aké vysvetlenie naznačuje rozprávanie Ibrahima Maigu?

Národná rada vo štvrtok veľkou väčšinou schválila návrh vlády na vyslanie skupiny slovenských vojakov do vojenských výcvikových misií EÚ do republiky Mali a do Stredoafrickej republiky. Aký je zmysel a pravý dôvod takýchto misií?

Ibrahim Maiga
Na snímke Ibrahim Maiga
❚❚
.

„Vojenské výcvikové misie EÚ patria ku kľúčovým nástrojom EÚ, ktorým významne prispieva k zvýšeniu bezpečnosti a stability v priestore Afriky prostredníctvom výcviku bezpečnostných zložiek partnerských krajín,“ píše sa v návrhu, ktorý predložila vláda na schválenie poslancom Národnej rady. Ale aký je skutočný geopolitický kontext tohto vyhadzovania peňazí, o ktorom vieme naisto iba to, že úctivo dáva neokoloniálnym veľmociam najavo, že vo všetkom poslušne a verne stojíme po ich boku?

V kontexte hrozby nového, rafinovaného a tentoraz oveľa ťažšie odmietnuteľného mechanizmu, pomocou ktorého sa EÚ chystá s neposlušnými východoeurópskymi krajinami nasilu „podeliť“ o svojich migrantov, bude možno dobré vedieť viac o tom, odkiaľ vlastne tí migranti prichádzajú, prečo tam tí naši vojaci idú a čo sa tam vlastne deje, že odtiaľ ľudia musia utekať. Jednou z týchto krajín je africké Mali, odkiaľ zhodou okolností pochádza slovenský spevák, herec a politik Ibrahim Maiga, ktorý ako tamojší rodák detailne pozná miestnu situáciu.

Maiga o pozadí diania v Mali hovoril veľmi zaujímavo ešte koncom minulého roka v relácii Infovojna. Jeho vyjadrenia natoľko živo a fundovane vystihujú podstatu toho, o čo (nielen) v Mali v skutočnosti ide, že sme sa rozhodli uverejniť časť prepisu z tohto jeho vystúpenia (celú reláciu si môžete pozrieť tu).

.

 

Začalo sa to zavraždením Kaddáfího

„Čudujete sa, prečo Afričania utekajú sem k vám?“ pýta sa Maiga. „Keď ešte žil Kaddáfí, predtým ako Líbyu napadli, migranti tiež smerovali do Európy, ale nie v takom množstve ako teraz. Kaddáfí dokonca európskych vodcov upozorňoval, že ak ho zabijú a destabilizujú Líbyu, tak rozbijú stenu, ktorá drží migráciu pod kontrolou.

A to je presne to, čo sa stalo. Západné štáty, NATO, vtrhli do Líbye a zničili ju pod zámienkou, že tam nie je demokracia. A vieme, že tí ,rebeli‘, ktorí sa akože v Líbyi búrili, to v skutočnosti boli žoldnieri, teroristi, ktorí tam boli poslaní. A keď Kaddáfí začal s nimi robiť poriadok, tak médiá po celom svete začali kričať, že Kaddáfí je ten, kto utláča svoj ľud. Pritom tí teroristi nie sú ani Líbyjčania: majú rôzny pôvod, sú aj z Iraku, aj z Afganistanu, aj zo Sýrie – sú vlastne z celého sveta. Žiaľ, všade existujú zlí ľudia, ktorí chcú týmto spôsobom zarábať peniaze, a tak sa zapredajú a idú zabíjať nevinných ľudí tam, kam ich pošlú.

Muammar Kaddáfí
Na snímke Muammar Kaddáfí

A keď zabili Kaddáfího a zničili Líbyu, sme všetci v nebezpečenstve, lebo tí teroristi už môžu byť kdekoľvek. Financovaní sú rôznymi krajinami – hovorí sa o Saudskej Arábii, Katare, atď., keďže Spojené štáty či Francúzsko nechcú priamo financovať tieto veci, lebo by to mohlo zanechať stopy.“

.

Na otázku, aký je cieľ tohto konania západných veľmocí, Maiga odpovedal: „Podľa mňa je tých cieľov viacej. Predovšetkým: zbrojný priemysel musí fungovať ďalej, lebo prináša najväčšie zisky – ešte väčšie než drogy. Je to mašinéria, ktorá musí bežať stále, a to môže jedine vtedy, keď existujú vojny, v ktorých sa tie zbrane používajú, lebo len tak sa budú ďalej vyrábať a predávať.

A druhý cieľ sú nerastné suroviny. Pokiaľ viem, tak vo Francúzsku nemajú žiadnu ropu – a pritom majú mamutie ropné korporácie ako Total. Pokiaľ viem, Francúzsko nemá žiadny urán, a pritom má mnoho atómových elektrární, ktoré bez uránu nemôžu fungovať. Francúzsko má len syr a víno, a pritom je svetovou veľmocou. Tak si položme otázku, odkiaľ majú toľko peňazí. Ja hovorím, že keby Francúzi nevykorisťovali Afriku, keby neboli kolonialisti, tak by slovenská ekonomika dnes bola lepšia ako francúzska.

Oni sa môžu biť do pŕs, aká sú veľmoc, lenže za akú cenu to je? Porozprávam vám ako to je v Mali. Zomierajú tam ľudia po stovkách. Prečo? Mali bolo donedávna krajinou, kde bol pokoj, bolo uznávané ako jedna z najstabilnejších krajín v Afrike. Lenže potom, ako zabili Kaddáfího, ten proces, ktorý spustili v Líbyi, pokračoval až do Mali.“

 

Maiga začína rozprávať o prípade Mali

.

“Najprv chcem upozorniť, že Mali je jeden bohatý štát: Mali je údajne bohatšie ako Líbya alebo Saudská Arábia, pretože má také bohaté ložiská ropy, že by som sa čudoval, keby sa tam nestalo to, čo sa tam teraz deje,“ vysvetľuje Maiga.

„O čo ide? Je tam zo strany Francúzska snaha rozdeliť Mali a nechať si bohatú severnú časť. Bolo by samozrejme nelegitímne a neprijateľné, keby si Francúzsko so spojencami otvorene privlastnilo sever suverénneho štátu. Preto si na to museli nájsť zámienku. Na severe Mali žije kmeň Tuarégov, tvoria iba dve percentá zo šestnástich miliónov obyvateľov Mali. Francúzi prišli s tým, že Tuarégovia musia mať svoj vlastný štát, má sa to volať Azawád. Je to umelý výmysel Francúzov, oni sa tam už vyše päťdesiat rokov snažia vytvoriť nejaký štát, ale nie preto, že by im tak záležalo na Tuarégoch.

V Mali máme nielen ropu, ale aj urán, bauxit, plyn, zlato… Viete kto bol historicky najbohatší človek na svete? Volal sa Kanku Musa (tiež Mansá Músa, pozn. red.) a bol z Mali. V Mali je toľko zlata, že ho netreba ťažiť ani z veľkej hĺbky. Francúzsko postavilo na severe Mali letisko, ťažia naše zlato a priamo ho vozia do Francúzska. To len, keby sa niekto čudoval, prečo má Francúzsko takú ekonomiku: jednoducho preto, lebo kradne. O tom sa v mainstreamových médiách nehovorí…

V Mali sa bojuje a médiá hovoria, že to bojujú kmene medzi sebou. Ale tu tiež treba vysvetliť, ako to je. Naša armáda neustále bojuje proti teroristom – ja o tom stále dávam na facebook informácie, aby ľudia boli informovaní. Chytáme tých teroristov a zatvárame, a sú medzi nimi ľudia zo všetkých možných krajín, vrátane Francúzov, vrátane ľudí z francúzskej Cudzineckej légie. Francúzsko má na severe Mali vybudovanú logistiku a dáva teroristom informácie, kde majú udrieť.

Chcú zničiť malijskú armádu, aby krajina ostala bezbranná, aby si potom mohli robiť, čo chcú. O tom vie EÚ, o tom vedia USA, ale nikto o tom nehovorí. Teroristi na pikapoch sú ozbrojení lepšie ako národná armáda a robia to tým spôsobom, že vtrhnú do dediny k neozbrojeným obyvateľom – ktorí tam po stáročia žijú tradičným spôsobom, majú tam hroby svojich predkov, a ktorí nič netušia o geopolitických hrách ani o nerastnom bohatstve – a povedia im, aby do druhého dňa odišli, inak ich všetkých postrieľajú.“

 

Kmeňové boje? Ale kdeže…

„Títo teroristi zabíjajú všetkých, starcov, ženy, deti…“ pokračuje Maiga, „Sú to denne desiatky a stovky obetí a cieľom je, aby ľudia odtiaľ utiekli, a aby to územie bolo voľné, pretože pod  ním leží veľké nerastné bohatstvo. Pritom sa obliekajú do odevov typických pre jednotlivé kmene, aby sa to dalo zvaľovať na kmeňové boje. Lenže Mali neexistuje dva dni: tisíce rokov tu jednotlivé kmene spolunažívajú a nikdy sa takto nezabíjali. Okrem toho, majú také sofistikované zbrane, ktoré by nemohli mať, keby im ich nedával niekto cudzí. Kto to financuje? Kto teroristom dáva tie zbrane?

Toto sa dnes deje v Mali a svet je ticho. A ja, keď dávam zábery na sociálne siete, tak ma blokujú…“

Na otázku, či sa malijská vláda nevie brániť, že veď predsa Francúzom niekto musí dať nejaké oficiálne povolenia, Maiga hovorí: „Robia to tak, že do čela štátu dosadia človeka, ktorý je vydierateľný a musí robiť všetko, čo chcú. A ak by to prestal robiť, hneď by bol štátny prevrat.

.

Tieto prevraty bývajú často práve v afrických krajinách, lebo tam politika funguje tak, že stačí, že sa vyzbrojí nejaká menšia skupina, a tá vymení prezidenta, ktorý neposlúcha. Francúzi majú v Afrike svoje záujmy a takouto formou si ich chránia.“

 

Neokolonialisti sú ako hasič, ktorý založí požiar, aby mal čo hasiť

K trvalej vojenskej prítomnosti veľmocí v neokoloniálnych dŕžavách Maiga povedal, že oni do týchto krajín zámerne prinášajú umelý boj: „To je ako hasič, ktorý založí požiar, aby mal čo hasiť. Ľudia v Mali dnes pália francúzske zástavy, lebo už tam francúzske vojská nechcú. Veď oni prišli pod zámienkou, že budú bojovať proti terorizmu. Dnes máme na území Mali viac ako tridsaťtisíc vojakov, ktorí údajne bojujú proti nejakým jedenástim tisícom teroristov. A od roku 2012 ten problém stále nie je vyriešený!

A okrem toho, hovorili, že ich cieľom je oslobodiť všetky mestá. Všetky mestá sú dávno oslobodené, ale mesto Kidal, ktoré je centrom oblasti, kde je sústredené nerastné bohatstvo, obsadili Francúzi s Tuarégmi a ani malijská vláda tam nesmie vstúpiť bez povolenia prezidenta Macrona. Ale Mali je predsa už od 60. rokov suverénny štát! Tak sa pýtam: akú hru tam hrá Francúzsko a EÚ?

.

Ak prišli, aby nás obsadili a vzali si naše nerastné bohatstvo, tak sa nesmú čudovať, že ľudia nemajú prácu, nemajú uplatnenie, boja sa o život, a preto utekajú do Európy. Takto to je, povedzme to nahlas!“

Maiga hovorí, že to všetko sú prejavy neokolonializmu: „Keď sa v 60. rokoch hovorilo, že kolonializmus je nehumánny, tak sa koloniálne veľmoci oficiálne svojich kolónií vzdali. Bývalé kolónie dostali nezávislosť, ale v skutočnosti sa prešlo na neokolonializmus. To je systém, keď biely kolonizátor tam síce už fyzicky nie je, ale namiesto neho je tam černoch, ktorý je vydieraný a platený za to, že to robí za kolonizátora. A keď je problém a treba zámienku, ako byť opäť fyzicky prítomný, tak nastúpil plán C: vymyslíme si vzbúrencov, budeme ich vyzbrojovať a financovať a pôjdeme akože proti nim bojovať. Takto to funguje.

Na úkor Afriky veľmoci bohatnú. Afrika je bohatý kontinent, Afrika je budúcnosť. Francúzsko sa bojí, že tam príde Čína, Rusko, India, a preto sa snaží urýchlene niečo vymyslieť, aby tam bolo prítomné. A v mene toho sú dnes zabíjané ženy a deti, je to doslova genocída. To však v mainstreamových médiách nenájdete, pretože mainstream je hlasom toho, kto pácha tie zločiny.

Preto vysielam toto SOS: v Mali naozaj prebieha francúzska genocída domorodého obyvateľstva pod zámienkou boja proti terorizmu. V skutočnosti oni ten terorizmus priamo podporujú, aby vyhubili ľudí, ktorí im tam prekážajú.“

Toľko Ibrahim Maiga, ktorý pozná situáciu v Mali z prvej ruky. A teraz sa vráťme na začiatok: Slovensko sa má s Francúzskom (a podobnými krajinami) podeliť o migrantov – áno, vrátane tých z Mali, ktorých odtiaľ vyhnali francúzski neokolonialisti, aby mohli kradnúť malijské zlato…

.

A nielen to. Do Mali budú dokonca vyslaní aj slovenskí vojaci, aby robili francúzskym koloniálnym okupantom alibi a „medzinárodnú“ kulisu. Pätnásť slovenských vojakov na situácii v krajine samozrejme nič nezmení: ide tam len o to, aby nás urobili svojimi spoluvinníkmi, a aby sa mohli tváriť, že ich „misia“ (eufemizmus označujúci nezákonnú okupáciu) je legitímna.

 

Kto a prečo chce, aby si Slovensko špinilo ruky?

Prečo vlastne Západ chce poslať do Mali ďalších vojakov, tentoraz aj tých našich? V auguste sa v Mali udial štátny prevrat – miestni ľudia už majú Francúzov plné zuby a posielajú ich preč. Aby si francúzski kolonialisti zachovali šancu v krajine aj naďalej účinkovať, chcú tam poslať ďalšie „medzinárodné sily“.

slovenskí vojaci
Na snímke slovenskí vojaci

Naši vojaci tam majú byť ako inštruktori, budú cvičiť domácich, ako byť teroristom, totiž prepáčte ten preklep, no samozrejme, budú cvičiť domácich ako bojovať proti teroristom. Samozrejme, také detaily, či Slovákom v Mali bude veliť človek s krstným menom Jean Pierre alebo Jean Francois, ešte zatiaľ známe nie sú, ale jedna vec je istá: tie oddiely médiá rozhodne nebudú obviňovať z práce v prospech francúzskych imperiálnych záujmov, pretože predsa budú medzinárodné.

Vo štvrtkovom hlasovaní za účasť slovenských vojakov v „misiách“ v Mali a Stredoafrickej republike hlasovala kompletne celá koalícia, Pellegriniho tábor a časť poslancov Smeru-SD. Proti bola celá strana ĽSNS a časť poslancov Smeru-SD. Okrem toho sa časť smerákov zdržala. Skupinka Tarabovcov na hlasovaní nebola prítomná (ako hlasovali jednotliví poslanci, to nájdete tu).

Že Slovensko by sa ani v tomto prípade nemalo stavať na stranu okupantov, ale na stranu (mimochodom, čierneho…) domáceho obyvateľstva, to pred pár dňami naznačil poslanec Milan Mazurek (ĽSNS) v pléne Národnej rady (pozri video), ktorý položil naozaj veľmi zaujímavú otázku: „Ako je možné, že v žiadnej krajine, kde pôsobí USA, NATO alebo európske sily, ako je možné, že sa to konečne už raz niekde nepodarilo? Ako je možné, že tak dlho, systematicky všade budujú tú demokraciu a stále to nejako nevychádza? Stále pribúdajú islamistické skupiny, stále narastá terorizmus, stále pribúda vojenských konfliktov – a stále nie je žiadny výsledok. Demokracia nikde.“

.

 

 

No naozaj: prečo vlastne? A tak si na záver položme parafrázu známej otázky z istého českého filmu: „Kdepak asi udělali soudruzi demokraté chybu?“

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
.
.

Putin uviedol, že Ruská federácia „sa snaží ukončiť konflikt na Ukrajine“

Uviedol, že slovenský premiér Fico počas ich stretnutia hovoril najmä o mierovom urovnaní situácie na Ukrajine

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Medzi Lukašenkom a Pašinjanom došlo k verejnej hádke

Arménsky premiér povedal, že ich delegácia nepôjde na budúci rok do Minska na zasadnutie Najvyššej hospodárskej rady EAEÚ, ale zúčastní…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá

Pripravenosť západnej Európy podporovať Ukrajinu „až do víťazstva“ prudko klesá, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na prieskum spoločnosti…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie

Čína prvýkrát otestovala svoje nové stíhacie lietadlo šiestej generácie, informovali médiá na základe analýzy videa na sociálnych sieťach

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vyhodí ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Makejeva

Zelenskyj vyhodí ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Makejeva, uviedol Bild

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

USA zrušili vládnu agentúru na monitoring dezinformácií GEC

USA zrušili vládnu agentúra na monitoring dezinformácií GEC na ministerstve zahraničných vecí, ktoré pracovalo aj na Ukrajine

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Posadnutosť USA“ sa zhoršuje: nový svetový poriadok je pre nich znepokojujúci

Námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell povedal, že vývoj rusko-čínskych vzťahov ohrozuje americké záujmy, píše „Huanqiu Shibao“. Takéto obavy…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nové vyhlásenia Lavrova o pozícii Ruska k možným rokovaniam

Vyjadril sa proti prímeriu, ktoré „by teraz bolo cestou nikam“. Namiesto toho sú potrebné „spoľahlivé dohody“

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko je odhodlané ukončiť konflikt na Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Donald Trump vyzýva na pripojenie Panamského prieplavu, Kanady a Grónska k USA

Donald Trump napísal nový príspevok, v ktorom vyzýva na pripojenie Panamského prieplavu, Kanady a Grónska k USA

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a Irán môžu v predvečer inaugurácie Donalda Trumpa podpísať novú dohodu

Rusko a Irán môžu v predvečer inaugurácie Donalda Trumpa podpísať novú dohodu o strategickom partnerstve

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Búrka v berlínskej šálke kávy po kritike z USA

Bolo to len pár slov – ale vyvolali búrku v berlínskej politickej bubline a spôsobili, že politické Nemecko, alebo tí,…

26. 12. 2024 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Uhorsko – záhadný názov?

Neuralgickým bodom našej minulosti je existencia Veľkej Moravy, ktorá vznikala z nášho pohľadu turbulentným spôsobom vo víre mnohých vojen a…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Mezi Ficem a předčasnou revolucí…

Dnes se s dovolením vrátím k jedné předvánoční události, kterou jsme sice okrajově probírali, ale neprokydali jsme ji nijak do…

26. 12. 2024 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

Záporné postavy a temné povahy

Pokud někdo z vašeho okolí při sledování pohádek sympatizuje se zápornou postavou nebo s těmi zlobivými kluky, co Santovi zničili…

26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Taxikár zrazil šiestich chodcov na Manhattane. Ďalší šialený útok?

Taxikár v stredu v centre Manhattanu zrazil šiestich chodcov, pričom tri osoby vrátane 9-ročného chlapca previezli do nemocníc kvôli zraneniam.…

26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veriaci si 26. decembra pripomínajú sv. Štefana, prvého mučeníka

Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru…

26. 12. 2024 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Mozky mezi nebem a zemí

František Koukolík píše v jedné ze svých knih o tom, že všichni máme v hlavách tzv. zrcadlící neurony, které nám umožňují „přehrávat…

26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch áut v okrese Bardejov zahynuli muž a žena

K vážnej dopravnej nehode došlo vo štvrtok pri obci Kobyly v okrese Bardejov. Zrážka dvoch osobných áut si vyžiadala životy…

26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Aktualizované 26. 12. 2024 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Salah čelil kritike za fotografiu pod vianočným stromčekom

Egyptský futbalista Mohamed Salah opäť rozhneval svojich fanúšikov vyznávajúcich náboženstvo islam. Krídelník FC Liverpool zavesil na sociálnu sieť Instagram fotografiu…

26. 12. 2024 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
26. 12. 2024 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sýrskí alaviti začali protesty proti novej sýrskej vláde

V sýrskych provinciách, kde žijú alaviti , sa začali protesty proti novým orgánom krajiny

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

USA previedli Ukrajine prvú miliardu dolárov. Rusi sľubujú odvetné kroky

USA previedli Ukrajine prvú miliardu dolárov na úkor zmrazených ruských aktív, uviedol premiér Denys Šmygal

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Režim Sanduovej sa môže zmocniť moldavskej elektrárne v Podnestersku

Režim moldavskej prezidentky Sanduovej vážne zvažuje scenár násilného prevzatia moldavskej elektrárne v Podnestersku, uviedla na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruské MZV tvrdí, že Západ plánuje kampaň na vyvolanie protestných nálad v Bielorusku

Rusko získalo informácie o tom, že niektoré skupiny pod vedením západných špeciálnych služieb pripravujú kampaň na podnecovanie protestných nálad v…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ku dnu šla ruská nákladná loď pracujúca pre ruské ministerstvo obrany – splnili Američania hrozbu?

Odchádzajúca americká administratíva – ktorá predtým pohrozila vyhodením ruskej lode do vzduchu v Stredozemnom mori – sa mohla podieľať na…

25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina zostrila rétoriku voči Slovensku a Maďarsku

Ukrajinská prezidentská kancelária naďalej zostruje svoju rétoriku voči Maďarsku a Slovensku. Vyzvali tam vedenie EÚ, aby tieto krajiny zbavilo hlasovacieho…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pokrytectvo českých elít sa odhalilo v plnej nahote: Kritizujú Rusko, ale nakúpili rekordné množstvo plynu

Je to na smiech: súčasná česká politická moc haní všetko z východu, no súčasne sa nehanbí nakupovať rekordné množstvá ruského plynu…

25. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Európa už neviem Ukrajine pomôcť viac

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Aktualizované 25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka pre bystré hlavy: Dokážete určiť menší zlomok bez chyby?

26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Na prvý pohľad jednoduchá matematická hádanka rozdeľuje internet. Máme dva zlomky : 2/3 a 22222/33333.…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov od stredoveku až do 19. storočia uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Možno v ňom nájsť napríklad originály podpisov habsburských panovníkov Ferdinanda I., Rudolfa II., Márie Terézie, Jozefa II. či Františka Jozefa I. Má podobu veľkej zdobenej knihy a váži zhruba desať kilogramov, čím patrí k najťažším dielam v košickej knižnici.

Vzácny album v košickej knižnici tvorí zbierku podpisov kráľov či kniežat
Na snímke jedinečný album podpisov európskych panovníkov vrátane kráľov i cisárov a ďalších významných šľachticov a politikov z rokov 1456 až 1878, ktorý uchováva Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach / Foto: TASR – Marián Holubčík
Čítať viac | 19:48

Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.

18:43

Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.

18:42

.

Erdogan sľúbil Kurdom v Sýrii, že ich “pochová”

Turecký prezident tak vlastne potvrdil možnosť tureckej vojenskej operácie proti Kurdom v Sýrii

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pilea bude rásť ako huby po daždi. Všetko, čo potrebuje, je jednoduchý odvar

26.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe - Pilea je ideálna rastlina pre tých, ktorí ocenia jednoduchú starostlivosť o črepníkové kvety a…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

Ukrajina chce, aby krajiny EÚ prestali pomáhať ukrajinským utečencom

Ukrajina chce, aby krajiny EÚ prestali pomáhať ukrajinským utečencom a mužom v brannom veku odopreli prístup ku konzulárnym službám, aby…

25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako vyzeral prvý prototyp kávovaru či korčule? To ťa dostane!

Komik Louis C.K raz povedal, že "všetko je úžasné a nikto nie je šťastný." Možno je to preto, že ľuďom…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výrobca znaku Mercedes-Benz vyhlásil bankrot

Výrobca znaku Mercedes-Benz vyhlásil bankrot v dôsledku krízy v automobilovom priemysle v Európe, informuje agentúra Bloomberg

25. 12. 2024 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
25. 12. 2024 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Izraelská lobby v USA

USA, 26. decembra 2024 - Nástup Ronalda Reagana k moci začiatkom 80. rokov bol okamihom, na ktorý sa William Kristol…

26. 12. 2024 | 0 komentárov

Extrémne “opatrenia” Západu: Neštítia sa ani vojny pod falošnou zámienkou

Veľa sa dnes omieľa porušovanie medzinárodného práva v súvislosti s vedením vojen. Už menej sa pritom spomína na Irak roku 2003, a čo…

24. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 12. 2024 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Jozef Gandžala

Marek Brna

Milan Šupa

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov